Putování ostrovem Bohů… Aneb Kréta, jak ji neznáte

Objevte si ty své... Liduprázdné!

Přemýšlíte o dovolené na poslední chvíli? O místě se zárukou krásného počasí, liduprázdných plážích, skvělého jídla, výletů do historie… Pak je Kréta jasná volba.

Koncem léta, tedy především v září, a ještě v říjnu je Kréta ideálním místem pro všechny, kdo se netouží jen povalovat na pláži s drinkem v ruce. Když už se sem vypravíte, stojí za to tento největší řecký ostrov prozkoumat trochu blíže.

Nejlepší výchozí bod?

Pokud přemýšlíte, v které části ostrova hledat ubytování, je bývalé hlavní město Chania a jeho okolí ideální volbou. Druhému největšímu a asi nejkrásnějšímu městu ostrova vévodí malebný přístav. Osídlen byl už Mínojci, nesmazatelnou stopu tu zanechali Benátčané, kteří zde vládli téměř 400 let a do historie města se výrazně zapsali také Turci, v jejichž područí bylo až do roku 1898. Dnes patří hlavně turistům. Kolem přístavu a přilehlých křivolakých uličkách je bezpočet taveren a míst k příjemnému posezení. A pokud tu budete zrovna v době západu slunka, nenechte si ho ujít z benátských hradeb. Podobně hezký jen tak někde nezažijete.

Tak kam nejdříve?

Z Chanie je možné podniknout bezpočet krásných výletů. Ten nejznámější je do soutěsky Samaria, kam odtud jezdí i autobus. Horských soutěsek je na ostrově víc, například Ímbros, protínající východní okraj Bílých hor nebo Zákros na východním pobřeží ostrova, které staří Římané využívali jako pohřebiště. Samaria je ale nejznámější a vlastně i nejpůvabnější. Výlet sem opravdu stojí za to. Většinu cesty půjdete z kopce nádhernou přírodou, ovšem chce to dobré boty a jídlo i vodu (ta se dá cestou doplnit ve studánkách) s sebou. Zpět k autobusu vás pak doveze loď.

Největší tahák ostrova

Navštívit Krétu a nevidět starověký Knossós prostě nejde. Doporučuji zvolit zvýhodněné kombinované vstupné, zahrnující ještě prohlídku Archeologického muzea v Heraklionu.

Areál Knossósu, této nejproslulejší památky, kterou Kréta nabízí, je rozlehlý a jeho prohlídka zabere více jak dvě hodiny. Pokud si ho ovšem chcete prohlédnout opravdu důkladně. V létě tu bývá dost nesnesitelný hic, ale pokud se sem vypravíte právě v září či říjnu, užijete si to mnohem lépe. Přesto je dobré mít s sebou vodu, občerstvení je pouze poblíž vchodu do areálu. Víc neprozradím, tady si to musíte prozkoumat a prochodit sami. A na vlastní kůži nasát zdejší trochu tajuplnou atmosféru, nakouknout do několika opravených komnat a přemítat, jak celý palác před nějakými 3 až 4 tisíci lety asi vypadal. Sbírky Archeologického muzea, které je přímo ve městě vás také nezklame. Mně v paměti nejvíce ze všeho zůstal nádherný model Knossósu, na kterém si krásně zopakujete, co jste viděli přímo na místě. A kolekce přenádherných šperků starých víc jak dva tisíce let. Věřím, že mnoho žen by dalo i dnes nevím co za to, aby je mohly nosit.

Pláže, které nelze vynechat

Kréta oplývá bezpočtem nádherných pláží, ale k těm nejkrásnějším jednoznačně patří Elafonisi. Jsou to především barvy, co sem ročně lákají tisíce turistů, kteří za krásou zdejší pláže přijíždějí v houfech. Narůžovělý písek se skvěle odráží v tyrkysově modrém moři a vy si budete připadat jako v exotickém Tichomoří. Pláž je rozlehlá, takže mačkat se určitě nebudete, ale lidí je tu dost. Přesto za návštěvu určitě stojí.

Mnohem větší romantiku si ovšem užijete, když se odsud vydáte po západním pobřeží směrem na sever. Cestou se vám otevřou odzbrojující pohledy na strmá úbočí skal, cypřišové háje a malebné pláže, kde často není ani živáčka. Za mě je tohle ta pravá Kréta, respektive její nejkrásnější část.


Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Související