4 přírodní způsoby, jak omládnout o deset let

foto: Unsplash

Pokud teď čekáte nějaký zaručený tip na zázračný krém, který vám z tváře vymaže všechny vrásky, tak vás asi zklameme. Máme tu ale něco mnohem lepšího. Tipy, které fungují, a díky kterým můžete opravdu omládnout. Nebo přinejmenším vypadat líp.

Stárnout s grácií bychom si asi přáli všichni. Ne každý to ale dokáže. A jak čas zanechává na našich tvářích své nesmazatelné stopy, každý by si přál omládnout. Mnozí se o to opravdu pokouší… Pokud se ale nechceme uchýlit k radikálnějším zákrokům, máme vůbec nějakou další možnost? Expertka na přírodní krásu a zdraví Sally Moores z londýnského centra The Happy Sage si myslí, že ano. „Ale nesmíte čekat zázraky, vaše očekávání musí být realistická,“ řekla pro magazín SheFinds. „Přírodní cestou určitě nedosáhnete stejných výsledků, jako když podstoupíte facelift nebo injekce botoxu. Pokud ale chcete stárnout přirozeně a přesto vypadat dlouho svěže a mladší, existují přírodní způsoby, které vám k tomu dopomohou,“ říká. Zde jsou čtyři z nich, které Moores doporučuje každé ženě nad 50 let, aby její pleť působila co nejdéle mladším a zářivějším dojmem.

1. Exfoliace

Pravidelné odstraňování odumřelých buněk, zjemňuje a vyhlazuje povrch pleti a zbavuje ji našedlého nádechu,“ vysvětluje Sally Moores. „Stahuje póry a napomáhá stimulovat kolagen, který udržuje pokožku pružnou,“ dodává. Jemnou neagresivní exfoliaci je ideální zahrnou do běžné každodenní kosmetické rutiny. Používá se po vyčištění pleti, protože pomáhá dalším produktům s účinnými látkami jako je sérum nebo denní či noční krém lépe proniknout do pleti. Skvělé je například jemné vodové sérum s PHA, panthenolem a olejem z makadamových semínek od DR.JART+ . Mnozí jsou přesvědčení, že používat exfoliační přípravky je vhodné jen u mladších typů pleti, to ale expertka vyvrací. „Jak stárneme, přirozená obnova pokožky se zpomaluje, ale neexistuje žádná věková hranice, ve kterém byste měli přestat exfoliovat,“ říká. A co používat? Vhodné jsou moderní šetrné přípravky s přídavkem kyseliny mandlové nebo salicylové, které zbytečně nedrážní pleť. Přesto je vhodnější je používat na noc a ráno vždy ošetřit tvář krémem z UV filtrem.

Bioderma Pigmentbio C-Concentrate, 598 Kč / foto: Bioderma

Sérum The Ordinary, prodává Sephora, 169 Kč / foto: Sephora

2. LED obličejová maska

Možná je znáte ze sociálních sítí a říkáte si, jak tahle pomůcka, která na první pohled vypadá spíše jako rekvizita z hororu nebo sci-fi, může fungovat… LED masky jsou u nás sice zatím spíše okrajovou záležitostí, ale použitý princip se ve skutečnosti používá v dermatologii již velmi dlouho. Terapie fotonovým světlem stimuluje přirozenou cestou regeneraci buněk a používá se k tlumení zánětu, hojení či zmírnění jizev. „LED masky zvyšují produkci kolagenu a snižují vzhled jemných linek a vrásek, pomáhají s vyrovnáním pigmentace a tlumení akné a zlepšují celkový stav a vzhled pokožky,“ vysvětluje Moores. „Světelné masky fungují, ale je třeba je používat pravidelně a jejich účinky jsou kumulativní v průběhu času,“ říká.

3. Bakuchiol 

Jste citliví na retinol? Pak zkuste použít sérum obsahující bakuchiol pod hydratační krém. „Bakuchiol napodobuje účinky retinolu, vyhlazuje jemné linky i celkově povrch pokožky, snižuje pigmentaci a stahuje póry,“ popisuje účinek této látky Sally Moores. „Působí protizánětlivě, aniž by pokožku dráždil, takže se může používat, na rozdíl od retinolových přípravků, i na den,“ dodává. Bakuchiol je extrakt z listů a semen rostliny babchi (Psoralea corylifolia). Tato bylina s fialovými květy je původem z Indie a byla využívána už po tisíciletí v ajurvédě a čínské medicíně ke zklidnění duše i pokožky. Pro své antioxidační a protizánětlivé účinky se často používá v bylinných mastích. „Napodobuje účinek retinolu tím, že odstraňuje odumřelé kožní buňky, urychluje tvorbu nových, redukuje tmavé skvrny a posiluje pleť,“ dodává Moores.

4. Hořčík

„Kromě dalších vitaminů a minerálů je nedostatek hořčíku jedním z důvodů rychlejšího stárnutí pleti,“ vysvětluje Moores. Hořčík je pro zdravé fungování organismu nezbytný, přesto více jak 70% populace trpí jeho nedostatkem. Sally Moores je přesvědčená, že adekvátní hladiny hořčíku znamenají i zdravější, zářivější a mladistvěji vypadající pleť a proto bychom se měli soustředit na jeho doplnění. Ideálně vhodnou pestrou stravou. Hořčík je obsažený například v listové zelenině, kakaových bobech, mandlích, banánech či luštěninách. Doplnit ho můžete také pitím minerálních vod nebo tabletkami. Doporučená denní dávka se pro dospělé pohybuje v rozmezí 310–420 mg v závislosti na věku a pohlaví. A pokud si nejste jistí, zda ho potřebujete doplnit, je vhodné to zkonzultovat s praktickým lékařem a případně si hladinu hořčíku nechat změřit.

Zdroj: healthline.com, www.shefinds.com



Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související