56. MFF KV podpoří ukrajinské filmaře a ocení Bolka Polívku

foto: Kviff

Po dvou letech různých omezení, kdy se Karlovarský filmový festival kvůli covidu musel přerušit a později posouvat na jiný termín, se konečně vše vrací do starých kolejí. 56. MFF KV proběhne od 1. července do 9. července a ponese se v barevném i černobílém duchu. Bohužel poprvé bude festival bez legendární Evy Zaoralové, za to se zcela novou znělkou.

Kdo není ve Varech, jako by nebyl. Tak tato věta se již brzy vrátí minimálně na sociální sítě, které se začátkem prázdnin pravidelně plní profily zážitků z největší kulturní události roku. Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary se vrací a my se těšíme, že vás budeme informovat o všech filmových a společenských událostech, které se tu udějí.

foto: KVIFF

Vary bez paní doktorky

Dlouholetá umělecká ředitelka Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, posléze jeho umělecká poradkyně, novinářka, překladatelka, ale především pro všechny, kdo karlovarský festival připravují, či s ním jsou nebo byli třeba jen na krátký okamžik spojeni, „PANÍ DOKTORKA“, Eva Zaoralová nás bohužel 10. března opustila navždy. A tak jí bude letošní festivalové dění po celou dobu vzdávat poctu.

Její jméno je s festivalem spjato už po celá desetiletí. Když ji v roce 1994 svedl osud s Jiřím Bartoškou, jen málokdo věřil, že dokáží karlovarský festival, který byl na pokraji zániku, alespoň udržet. A oni dokázali mnohem víc. Zvládli z něj společně vybudovat renomovanou, mezinárodně uznávanou akci.

foto: KVIFF

To, že všichni nazývali Evu Zaoralovou „paní doktorkou“, ačkoliv ona sama se tomu označení bránila, bylo výrazem respektu. A obdivu k jejím mimořádným znalostem, jejímu rozhledu a její schopnosti přesně v několika větách vystihnout to, na co by jiní potřebovali stohy papíru. Dokázala se na situace dívat s humorem a nadhledem a pro všechny, kdo ji znali, bylo radostí být v blízkosti jejího laskavého špičkování mezi ní a Jiřím Bartoškou.

„Vždycky jsme s Evou v legraci říkali, že náš vztah je takové povolené druhé manželství. Trvalo téměř třicet let. Když tak dlouhou dobu s někým něco vytváříte, pak se těžko smiřujete s tím, že ten druhý už zde není, že ten konec je definitivní,“ říká Jiří Bartoška.

Pocta Bolečkovi

Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary určenou pro výrazné osobnosti české kinematografie získá na 56. ročníku MFF KV herec, dramatik, scenárista a režisér Boleslav Polívka.

foto: Divadlobolkapolivky.cz

Bolek Polívka vstoupil do povědomí diváků nejprve jako svébytná a neopakovatelná osobnost autorského divadla a spoluzakladatel legendární brněnské scény Husa na provázku. Jeho inscenace, které režíroval a hrál v nich hlavní role (Am a Ea, Pezza versus Čorba, Pépe, Trosečník, Poslední leč, Šašek a královna), se inspirovaly klauniádou, komedií dell’arte i filmovou groteskou, ale díky specifickému výrazu záměrně překračovaly hranice žánru. Právě jedinečnost a originalita těchto představení mu vynesla uznání i v zahraničí a také spolupráci s řadou předních mezinárodních divadelních souborů. V roce 1993 založil Divadlo Bolka Polívky,  jako herec hostuje také na řadě scén mimo domovské Brno.

Od té doby se Bolek Polívka pravidelně objevuje na televizních obrazovkách, kde mnoho let uvádí své vlastní pořady Manéž a Bolkoviny a hraje také v televizních seriálech. Karlovarský festival uvede jako poctu Boleslavu Polívkovi film Zapomenuté světlo.

Oslava digitálnímu restaurování

I letos bude festival ve Varech pokračovat v dlouholeté tradici premiér klasických českých filmů, které byly vybrány pro digitální restaurování. Pro letošní rok je připraveno uvedení dalšího zásadního titulu česko-slovenské nové vlny, filmové adaptace románu Milana Kundery Žert, kterou natočil v roce 1968 režisér Jaromil Jireš.

foto: OIFF

Žert je mistrovskou filmovou adaptací slavné knižní předlohy, která rozvíjí pochmurně groteskní příběh o tom, jak nevinná studentská recese může zásadním způsobem zničit lidský život, pokud se odehraje v kulisách totalitní nesnášenlivosti, fízlování a udavačství.

Hledání talentů a podpora ukrajinským filmařům

Novinkou je v letošním roce pilotní ročník projektu KVIFF Talents. Celoroční program má za cíl nacházet talentované tvůrce a podporovat vznik kreativních audiovizuálních projektů s vysokou mírou originality a mezinárodní ambicí. V rámci programu budou vybraným tvůrcům poskytnuty finanční prostředky na vývoj, mentoring od odborníků i možnost prezentovat na MFF Karlovy Vary projekt potenciálním producentům, partnerům a investorům.

foto: OIFF

Karlovarský festival letos podpoří i ukrajinské filmaře jedinečnou spoluprací s Mezinárodním filmovým festivalem v Oděse. Válečná agrese na Ukrajině má za následek také zásadní omezení kulturního života. Karlovarský festival proto vyjadří plnou podporu ukrajinským filmařům a festivalovým organizátorům, a bude hostitelem programu Works in Progress 13. ročníku filmového festivalu Oděsa, který se vzhledem k válce na Ukrajině nemůže konat.

Vary plné barev

Odhalen byl i vizuál letošního ročníku festivalu, který je plný barev, ale i oblíbené černobílé klasiky.

foto: KVIFF

Letošní plakát festivalu je nejen černobílou, ale i barevnou ilustrací a oslavou toho, co společně každoročně prožíváme na začátku léta na karlovarské kolonádě mezi hotely Thermal a Pupp. Najděte si svého Wallyho, ale mnoho dalších postav spojených s festivalovou historií,“ říkají autoři Jonatan Kuna a Zuzana Lednická ze Studia Najbrt.

Zdroj: KVIFF.com

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související