Ceny Anděl 2022 ovládl v nominacích zesnulý Miro Žbirka

foto: Česká televize

Zpěvák Miroslav Žbirka sice zemřel v roce 2021, ale jeho odkaz je tu stále s námi. Svědčí o tom i fakt, že se stal favoritem hudební ankety Ceny Anděl Coca-Cola 2022. Sošku může získat hned ve čtyřech kategoriích, a to včetně „skladba roku“. Šanci mají i skupina Vypsaná fiXa, Ewa Farná či Mirai.

Žbirka, který zemřel 10. listopadu 2021 ve věku 69 let, byl legendou česko-slovenské hudební scény. V 80. letech se jeho alba prodávala ve statisícových nákladech. V jeho tvorbě pokračuje i jeho syn David. Ten právě nazpíval se svým otcem píseň Nejsi sám, která je nominována na Skladbu roku. Dále produkoval deskou Posledné veci, která figuruje v kategoriích Album, Sólový interpret a Slovenské album.V nejsledovanější kategorii Ceny Anděl Album má šanci uspět kromě Mira Žbirky také zpěvák 7krát3 s deskou II a kapela Vypsaná Fixa se svými Kusy radosti. Jak 7krát3 tak Vypsaná Fixa se mohou v letošním roce stát držiteli hned tří andělských sošek. Zpěvák 7krát3 je dále nominovaný v kategoriích Sólový interpret a Videoklip, Vypsaná Fixa pak jako Skupina roku a v kategorii Rock.

Akademii oslovila také zpěvačka Pam Rabbit se svojí prvotinou Mom, I’m Lost, díky které si Anděla může odnést za Sólovou interpretku a Objev. Dále v nominacích figurují zpěvačky Ewa Farna a Lenny, písničkářka Radůza, skupiny Mirai, Vltava, Prago Union nebo zpěvák Dan Bárta. 

Startuje se třetí kolo

Ceremoniál, během kterého poputuje celkem patnáct ikonických sošek Andělů ke svým novým majitelům, se uskuteční v sobotu 15. dubna v prostorách pražského Výstaviště. Večerem provede herec Kryštof Bartoš, přímý přenos odvysílá Česká televize. 

16. února tak startuje třetí kolo hlasování České hudební akademie. To svými hlasy rozhodne o vítězích Cen Anděl Coca-Cola 2022. Vybírat bude ze tří kandidátů nominovaných ve čtrnácti kategoriích. Výjimku tvoří Síň slávy, o jejímž vítězi rozhodla akademie již v prvním kole hlasování.

Stejně jako v posledních letech bude součástí Cen Anděl multižánrová cena popularity, Coca-Cola Cena fanoušků, kterou vyhlašuje titulární partner Andělů. O vítězi, kterého společnost Coca-Cola podpoří částkou sto tisíc korun, bude moci rozhodovat veřejnost prostřednictvím online hlasování na webu Cen Anděl od poloviny března.

Originalita a živá vystoupení

Slavnostní předávání Cen Anděl Coca-Cola 2022 proběhne v polovině dubna a jeho součástí bude již tradičně řada hudebních vystoupení. „Snažíme se vnímat vývoj hudby v celé její šíři a zprostředkovávat hostům v sále i divákům u televizních obrazovek komplexní zážitek. I letos připravujeme originální scénu a pro každé vystoupení speciální vizuální support, který podpoří výjimečnost vystupujících interpretů i celého večera,“ dodává Lucka Hájková a slibuje oznámení prvních jmen, kteří na předávání živě vystoupí, v polovině března.

Ceny Anděl uděluje každoročně od roku 1991 hudební akademie. Od roku 1995 se realizují pod záštitou ČNS IFPI a od roku 1997 je symbolizuje soška Anděla se šalmají od sochaře Jaroslava Róny. Pořadatelem je od roku 2017 společnost LUFF PRODUCTION. Dvaatřicátý ročník Cen Anděl Coca-Cola 2022 odvysílá 15.4.2023 v přímém přenosu ČT1. 

Nominace Ceny Anděl Coca-Cola 2022

Album

7krát3 – II  
Vypsaná Fixa – Kusy radosti
Miro Žbirka – Posledné veci

Skladba

Ewa Farna – Verze 02
Mirai – Vedle tebe usínám
Miro Žbirka – Nejsi sám (feat. David Žbirka) 

Skupina

Prago Union – Příduhned
Vltava – Spass muss immer sein
Vypsaná Fixa – Kusy radosti

Sólová interpretka

Lenny – Heartbreak Culture  
Pam Rabbit – Mom, I‘m Lost  
Radůza – Nebe je odemčené

Sólový interpret

7krát3 – II  
Dan Bárta – Jedním dechem
Miro Žbirka – Posledné veci

Objev

Calin – Popstar 
Pam Rabbit – Mom, I’m Lost
Rozálie – Korzetiér

Videoklip

7krát3 – Vojín Ryan (režie V. Jelšíková)  
Lazer Viking – Yr Body (režie J. Walker)  
Tata Bojs – Holka z plakátu (režie D. Mencl) 

Alternativa a elektronika

Kalle – Under the Black Moss  
Tamara – Anderson  
Anna Vaverková – Roztomilá Holka

Folk

Vladimír Javorský – Ještě je  
Robert Křesťan & Druhá tráva – Díl druhý
My3.avi – Realita sen

Jazz

Štěpánka Balcarová – Štěstí 
Jaromír Honzák – Twenties  
Vertigo – Nic 

Klasika

Hana Blažíková, Collegium Marianum – Michna: Česká mariánská muzika – Lilium mezi trním 
Pavel Haas Quartet, B. Giltburg, P. Nikl – Johannes Brahms: Kvintety op. 34 & 111
SOČR, Marko Ivanović – Miloslav Kabeláč: Mysterium času

Rap

58G – City Park 
Rest & DJ Wich – Tlak 
Robin Zoot – Make Sudety Great Again

Rock

Insania – GRRRotesky  
The Atavists – Prettier Than You
Vypsaná Fixa – Kusy radosti

Slovenské album

Korben Dallas – Deti rýb
Richard Müller – Čierna labuť, biela vrana  
Miro Žbirka – Posledné veci

zdroj: Česká televize, Andelceny.cz

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související