Ceny české filmové kritiky 2022: Arvéd a Banger

foto: Česká filmová kritika / Filmovakritika.cz

V pražském divadle Archa se konalo udílení Cen české filmové kritiky za rok 2022. Film Arvéd režiséra Vojtěcha Maška získal hned tři ceny. Stejný počet mají i projekty Michala Blaška.

Cenu české filmové kritiky za nejlepší snímek, nejlepší scénář a nejlepší herecký výkon v hlavní roli získal snímek Arvéd. Ve všech kategoriích se utkal se snímky Il Boemo a Banger. Tři ceny získaly projekty Michala Blaška, který se zároveň stal objevem roku díky minisérii Podezření a filmu Oběť. Nejlepší režii odvedl Adam Sedlák.  

Arvéd

Román o Jiřím Arvédu Smíchovském, okultistovi a udavači dokázal režisér Vojtěch Mašek přetvořit z knižní adaptace na filmové plátno. Do titulní role obsadil Michala Kerna, pro něhož to byla první velká filmová postava. Film vypráví o tom, kam až jsme schopni zajít, abychom dosáhli svého cíle.

Život a smrt Jiřího Arvéda Smíchovského jsou dodnes obestřeny mnoha tajemstvími. Za války jako nacistický konfident zachránil před koncentračním táborem Štěpána Plačka. Po válce se jejich role otáčí, Plaček splácí dluh a zařídí, že soud za spolupráci s nacisty nepožaduje pro Arvéda smrt, ale odsuzuje jej pouze na doživotí. Tím však vzájemné služby nekončí. Plaček jako vyšetřovatel státní bezpečnosti využívá Arvéda ke svým cílům, k usvědčování nepohodlných osob. Za jeho služby mu oplácí výhodami prominentního vězně a především Arvédovou největší drogou – vzácnými okultistickými knihami ze zkonfiskovaných knihoven.

Banger

Příběh drogového dealera natočil režisér Adam Sedlák na iPhone. V hlavní roli Alexe se objevil Adam Mišík. Ten prodává nejlepší kokain v Praze, dealování chce ale jednou provždycky nechat. Jeho snem je prorazit v rapu a nahrát svůj vlastní „banger“. Navíc se s ním rozchází jeho holka a chce jí dokázat, že na to má. Tahle noc je pro změnu jako dělaná.

Kamarád Láďa pro feat zařídil rappera Barracudu a to znamená vstupenku mezi top hráče. Jenže tahle vstupenka nebude levná a Alex s Láďou musí během pár hodin sehnat hromadu peněz. Vyrážejí proto na šílenou a adrenalinovou jízdu nočním městem, aby prodali všechny drogy, co doma ještě našli. 

Oběť a Podezření

Cenu innogy za objev roku získal Michal Blaško, který natočil film Oběť a minisérii Podezření, ta zvítězila v kategorii Mimo kino určené televizním a internetovým projektům. Oběť je film inspirovaný skutečnou událostí. Film vynesl cenu ukrajinské herečce Vitě Smačeljuk za nejlepší výkon v hlavní roli, která hrála čtyřicetiletou Irinu. Svobodnou matku původem z Ukrajiny, žijící na českém maloměstě. Pro svého čtrnáctiletého syna Igora by udělala cokoliv. Platí mu tréninky gymnastiky, pomáhá mu se školou a už řadu let se snaží pro oba získat české občanství. Když Irina odjede na několik dní na Ukrajinu, aby si nechala prodloužit víza, Igor zůstává v Čechách sám.

Na Ukrajině ji zastihne nečekaná zpráva. Igora kdosi surově zbil, leží v umělém spánku a čeká na operaci. Hlavním podezřelým ze zdánlivě bezdůvodného útoku jsou místní Romové, což Igor po probuzení z umělého spánku potvrdí. Irina se rozhodne bojovat za spravedlnost a její boj mobilizuje celou společnost. V mnoha případech ale jednostranně. S rostoucí nenávistí a útoky vůči Romům, se Igor rozhodne mámě říct, co se onu osudnou noc skutečně stalo.

Minisérie Podezření získala cenu Mimo kino, věnovanou televizní, online a jiné tvorbě. Vypráví o pracovité, strohé a ve svých činech pevně přesvědčené zdravotní sestře Haně Kučerové (Klára Melíšková). Názory jiných nereflektuje, na ničí přání se neptá. Ona přece ví, co je pro ostatní dobré. Mezi kolegy a sousedy tak přirozeně není příliš oblíbená. Kolegyně v nemocnici odsuzují Hančin příkrý přístup k pacientům, ona zase neschvaluje jejich ochotu navazovat intimní vztahy s lékaři.

V tak napjatém prostředí se primář Vaculík snaží zachovat mezi sestrami na oddělení alespoň částečný mír a vytvořit pro pacienty potřebný klid. Pro Vaculíka je pacient na prvním místě. Jenže jak on, tak pravděpodobně všichni kolem něj mají svá tajemství a motivace, ve kterých není snadné se orientovat.

KaprKód

Nejlepším dokumentem se stal KaprKód režisérky Lucie Králové. Dokumentární opera odhaluje rozporuplný příběh progresivního skladatele, experimentátora a prominentního komunisty Jana Kapra (1914–1988), který byl téměř vymazán z oficiální paměti. V 50. letech se natolik proslavil propagandistickou hudbou, že byl oceněn jedním z nejvyšších vyznamenání tehdejšího východního bloku, Stalinovou cenou.

Tu však v srpnu 1968 v reakci na ruskou invazi vrátil. Následoval doživotní zákaz uvádění jeho děl. Kapr v té době průběžně natáčel svůj život i svérázné hrané scénky na 8mm filmy. Tyto dosud nikdy nezveřejněné materiály ožívají v hravé rekonstrukci života po smrti, v níž se protíná paměť filmu, doby i Kaprovy hudby s příběhem nabývajícím mytologických rozměrů. 

Ostrov svobody a Good Old Czechs

Krátkým filmem roku je Ostrov svobody režiséra Petra Januschka, film o lásce a svobodě. Píše se rok 1981 v komunistickém Československu a mladý muž Jindřich (Jiří Mádl) se na palubě charterového letu na Kubu překvapivě setkává se svou láskou z dětství Evou (Judit Bárdos). Okamžitě navážou rozhovor a s každou odpovědí, s každým zábleskem či nechtěným dotykem staré pouto znovu ožívá. Netuší, že brzy budou stát před možná nejtěžším rozhodnutím svého života

Cenu za audiovizuální počin si odnesl dokument Good Old Czechs Šimona Špidly. Příběh českých letců RAF a jejich cesta z okupovaného Československa, přes Francii, bitvu o Británii a východní frontu zpět do osvobozené Prahy. Příběh jedinečným způsobem vystavěný pouze na dobových archivních záběrech skrze osobní zkušenost a vyprávění obou letců umožňuje divákům prožít dějinné události i chvíle válečného života a vidět je očima obou hrdinů, jako by se odehrávaly tady a teď.

Ceny České filmové kritiky za rok 2022 

Nejlepší film / Arvéd

Nejlepší dokument / KaprKód

Nejlepší režie / Adam Sedlák (Banger)

Nejlepší scénář / Arvéd (Jan Poláček, Vojtěch Mašek)

Audiovizuální počin / Good Old Czechs

Nejlepší mužský herecký výkon / Michal Kern (Arvéd)

Nejlepší ženský herecký výkon / Vita Smačeljuk (Oběť)

Cena innogy pro objev roku / Michal Blaško (Oběť, Podezření)

Mimo kino / Podezření

Nejlepší krátký film / Ostrov svobody



Zdroj: filmovakritika.cz, ceskatelevize.cz

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související