Chladivé osvěžení: Domácí malinový sorbet povýšený na delikatesu

Chuť čerstvých malin podtrhne vanilková omáčka
foto: Pixabay

Malinový sorbet (či jakýkoli jiný) je dobrota jako stvořená pro horké dny. A připravený je za chvilku. A pokud ho doplníte delikátní vanilkovou omáčkou, máte dezert hodný michelinské restaurace.

Receptů, jak připravit dobrý sorbet je docela dost. Samozřejmě, pokud máte doma zmrzlinovač, je to nejlepší, ale i bez něho lze malinový sorbet celkem snadno připravit. Pokud máte rádi krémovitější zmrzliny, dá se smíchat i s mascarpone nebo ušlehanou smetanou. V tom případě je ale lepší nenechat ho v mrazáku moc dlouho, nejchutnější je trošku povolený. Doplnit ho můžete čerstvým ovocem, piškoty nebo právě vanilkovou polevou.

Na malinový sorbet potřebujete:

  • 200 g cukru krystal
  • 200 ml vody
  • cca 600 g malin, případně i jiného ovoce (ostružiny, jahody, borůvky, rybíz)
  • 1 lžíci citronové nebo limetkové šťávy

Na vanilkovou omáčku:

  • 2 žloutky
  • 1 vanilkový lusk
  • 250 ml smetany
  • 2 lžíce cukru

Postup:

Nejprve si připravte cukrový rozvar. Smíchejte vodu s cukrem, zahřejte k bodu varu a nechte chvilku probublávat, až vznikne rozvar hustý jako sirup. Nechte vychladnout. Maliny očistěte a rozmixujte do hladka. Pokud chcete sorbet bez peciček, rozmixovanou směs přeceďte před hustší síto. Smíchejte s citronovou šťávou a cukrovým rozvarem a nalijte do misky. Dejte do mrazáku asi na tři hodiny a zhruba každých třicet minut promíchejte, aby byl sorbet rovnoměrně vymražený a nadýchaný.

Na omáčku smíchejte v misce žloutky s cukrem, přidejte smetanu, vyškrábnutá semínka vanilkového lusku i celý lusk. Misku postavte na vodní lázeň a za stálého míchání vařte do zhoustnutí. Pokud byste chtěli omáčku hustší, můžete ke žloutkům a cukru (před vařením) přidat asi lžičku solamylu, ale není to nutné. Lusk pak vyndejte a omáčku nechte vychladit.

Servírujte na talíři nebo v pohárech, ozdobené lístky meduňky nebo máty.


Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Související

Napsat komentář