Jahody snad miluje každý. A když je jejich sezona v plném proudu, přemýšlíme jaké dobroty z nich připravit. Skvělé jsou čerstvé, nebo třeba se smetanou, ale jahodový koláč s drobenkou je také velká dobrota.
Jahody se pěstovaly už ve starém Římě, ale lidé je velmi pravděpodobně jedli už od pravěku, což dokazují mnohé archeologické výzkumy. O jejich pozdější popularizaci se zasloužili především mniši, kteří je začali pěstovat ve středověku ve svých klášterních zahradách. Dnešní zahradní odrůdy vznikly křížením několika druhů, z nichž některé byly do Evropy přivezené až po objevení Ameriky. Velkou zásluhu na kvalitě dnešních sladkých plodů má zahradník Ludvíka XV. Antoino Duchesne, kterému se povedlo zkřížit jahodník virginský a chilský, což mělo za následek vznik nové odrůdy, která se stala základem všech pozdějších. Na území Čech a Moravy se jahody začaly v širší míře pěstovat až v 19. století.
Jahodový koláč s drobenkou
Potřebujete:
- 2 hrnky polohrubé mouky
- ½ hrnku krupicového cukru
- ½ hrnku oleje
- 1 hrnek bílého jogurtu
- 2 vejce
- ½ sáčku prášku do pečiva
- jahody
- + máslo a mouka na přípravu formy
Drobenka:
- 1 hrnek hrubé mouky
- ½ hrnku krupicového cukru
- 4 lžíce másla
Postup:
Nejprve zapněte troubu a nechte ji předehřívat na 180 °C. Očistěte si ovoce a případně ho pokrájejte na menší kousky. Vidličkou nebo rukama zpracujte drobenku.
Všechny suroviny na těsto smíchejte postupně v míse a stěrkou se ujistěte, že v těstě nejsou hrudky. Stáhněte do formy a bohatě posypte ovocem i drobenkou.
Pečte 25–35 minut. Poté koláč zkontrolujte – podle typu ovoce a obsahu vody pak pečte dalších až 15 minut, aby se celý koláč dopekl. Nechte zcela vychladnout a poté podávejte s jogurtem a čerstvou bylinkou.
Jak jsou benefity jahod?
Ve středověku se jahody používaly i k léčení. Staří Římané dokonce věřili, že zmírňují projevy melancholie, mdlob, zánětů, horečky a prospívají ledvinám. K nám se první jahodníky (dnes jich rozlišujeme až 300 druhů) dostaly mnohem později. Jejich pěstování se rozšířilo během 19. století, ale okamžitě si získaly obrovskou popularitu.
Jahody obsahují kromě vitaminů A, B, E i vysoké procento vitaminu C. Proto bychom je měli jíst ideálně čerstvé, vařením se vitamin C rychle ztrácí. Také v nich najdeme slušnou škálu minerálů – draslík, vápník, hořčík, železo, zinek a především mangan. Toho obsahují nejvíc ze všech druhů ovoce. Mangan je stopový prvek, velmi důležitý pro naši látkovou výměnu a podporuje rovněž činnost mozku. Jeho nedostatek se projevuje únavou, bolestmi kloubů i stavy podrážděnosti.
Zdroj: theconversation.com, Inc.com, The Washington Post, thespruceeats.com, healthy.com, Babiččina volba