Čtení je čím dál víc trendy. Těšte se na největší knižní festival ve střední Evropě

foto: HumgookFest

Ať už je to postcovidovou dobou, celkovým zpomalením životního rytmu či dalšími vlivy, v poslední době se lidé čím dál častěji uchylují ke knihám. Nejvíce roste zájem o literaturu pro mladé dospělé neboli „young adult.“ Její popularizaci má na svědomí především HumbookFest, největší knižní festival ve střední Evropě.

Zcela unikátní rozsahem i velikostí se v sobotu 26. listopadu 2022 v pražském O2 Universum uskuteční již 7. ročník knižního festivalu HumbookFestu. Návštěvníky zde přivítají workshopy, přednášky i besedy týkající se právě „young adult“ žánru. Letos tu knižní fanoušci mohou potkat i ty nejslavnější z nejslavnějších. Autorky Margaret Rogerson (Kouzla rodu Thornů, Magie havranů) a Samanthu Shannon (Kostičas, Když spadne maska).

Na festival se chystá i rekordní množství českých autorů a dalších účinkujících jako je Nofreeusernames, Pavel Bareš, Kateřina Šardická, Anna Musilová, Sam Xabyssus, Lucie Ortega, youtuber Radek Starý neboli sterakdary. Chybět nebude ani spousta nováčků na poli YA, kteří na HumbookFestu představí svoje debuty. 

Festival HumbookFest však není jen o knihách, je taky o cosplay a dalších novodobých fenoménech. Besedovat se tak bude třeba o Dračím doupěti a různých dalších hrách na hrdiny. O tvorbě podcastů budou s dalšími tvůrkyněmi debatovat výherkyně soutěže o nejoblíbenější podcast roku Lucka a Bára z Opravdových zločinů. A o tom, jak pojímat zábavně méně „sexy“ témata jako je třeba národní obrození se pobaví Markéta Lukášková a Karolína Zoe Meixnerová. A samozřejmě festival nezapomene ani na témata týkající se bookstagramu a TikToku nebo také na ta závažnější týkající se například duševního zdraví.

Čtení nerozvíjí jen osobnost, ale začíná to být i čím dál tím větší trend

To, že kniha podporuje fantazii a rozvíjí osobnost, což se o filmovém ztvárnění mnohdy říci nedá, všichni víme. Ovšem najít si čas na čtení v dnešní uspěchané době, to už není taková samozřejmost. Přitom čtení může zvyšovat sebevědomí, pomáhat rozvíjet komunikační dovednosti, zlepšovat gramatiku a hlavně obohacovat duši.  

Americká knihovnická organizace definuje čtenáře literatury „young adult“ jako náctileté a mladé mezi 12-18 lety. Z výzkumů pořádaných mezi čtenáři však vyplynulo, že knihy vycházející pod tímto štítkem čtou mladí lidé až do věku 30 let. Důvod? Nejen jejich čtenáři stárnou, ale týká se to i autorů. Obě tyhle skupiny se posouvají – autoři často k dospělejší tvorbě. A čtenáři s nimi. V posledních letech se tak young adult tvorba více segmentuje – najdeme v ní knihy pro mladší čtenáře i pro ty starší. Ti navíc často zůstávají příběhům pro young adults věrní, i když už by jim fakticky měli odrůst. Jednoduše mají tenhle „žánr“ rádi a nehodlají se ho vzdát. 

Oblíbenost těchto knih je mnohdy jednoznačná. Většina young adult příběhů má v sobě zakomponovanou silnou romantickou linku a obzvlášť, pokud se nejedná o první lásku a problémy spojené s pubertou, můžou se ho klidně vychutnat i starší čtenáři. 

Český trend: LGBTQ+ témata

Aktuálně jsou v Čechách hodně trendy LGBTQ+ témata. Tento posun je viditelný i u seriálů a filmů pro teenagery. V oblibě jsou rovněž témata o psychickém zdraví, vztazích a jejich případné toxicitě. U young adult fantasy taky najdeme určité fenomény – mezi něž patří víly a aktuálně se na výsluní dostávají i upíři. Co se týče knižních hrdinů, silné zastoupení mají ženy, které řeší svoji identitu, hledají samy sebe či vztahy. U fantasy literatury mají tyto hrdinky mnohdy nějaké zvláštní až nadpřirozené schopnosti.

Mezi nejprodávanější autory tohoto žánru patří bezesporu Sarah J. Maasová (Dvůr trnů a růží), Leigh Bardugo (Griša), Holly Blacková (Krutý princ) nebo Ruta Sepetys (Mlčící fontány, Musím tě zradit).

Hitem posledních měsíců je komiks Srdcerváči od Alice Osemanové. Byl oblíbený již v minulosti, i proto, že se v něm řeší LGBTQ+ tématika, mentální zdraví, zpracovává i téma poruchy příjmu potravy, šikanu či jiné. Po úspěchu seriálu na Netflixu ale prodeje těchto knih doslova raketově vzrostly.

V České republice se poměrně dobře rozvíjí rovněž trend fantasy knih se základem ve slovanské mytologii. A pak tu samozřejmě stále jsou a budou aktuální témata, jelikož autoři poměrně rychle reagují na současné dění, na to co hýbe mladými lidmi. Do budoucna to může být i větší důraz na menšiny, lidská práva, ale třeba i témata spojená s klimatickou krizí apod. V „koláči“ prodejnosti knih představuje zastoupení young adult zhruba 12 % tržeb.

Zdroj: humbookfest.cz

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související