Do Drážďan na nákupy? Vyzkoušeli jsme za vás!

Jak to teď vypadá v Sasku?
Do Drážďan na nákupy
Foto: archiv redakce

Opravdu ještě existují místa, kam si můžeme bez omezení vyrazit na nákupy a třeba si i pořídit nový kabát nebo boty jako za starých časů před pandemií? Překvapivě ano.

Karanténa, lockdown, ochrana, bezpečí, zákaz vycházení, testy, covid… Ta slova se na nás valí ze všech stran, až má člověk někdy pocit, že nebezpečné je i otevřít doma okno. Realita je však obvykle trochu jiná, než nám ji předkládají média. Je pravda, že v současné chvíli, je většina států v podstatě uzavřená. Lépe řečeno na červeném seznamu, což znamená, že cestování do nich je výrazně omezeno a možné jen s negativním testem. Ale třeba do Saska na 24 hodin je možné jet bez omezení. Což znamená, že třeba na výlet či nákupy do oblíbených Drážďan můžeme. Jak to tam asi teď vypadá? Rozhodli jsme se to zkusit.

Opravdu mají otevřeno?

Podle dostupných informací, by měly být všechny obchody normálně otevřené, jen do některých prý při větším počtu zákazníků omezují vstup. Vyrážíme tedy brzy ráno, abychom v obchodním domě byli hned jak otevřou a tomuto nebezpečí se vyhnuli.

Cesta z Prahy do Drážďan trvá jen hodinku a půl a proběhla bez jakýchkoli zádrhelů. Hranice nejsou nijak kontrolované. A v Drážďanech to po ránu v ulicích vypadá také úplně normálně, asi jako každý všední den. Běžný provoz. Naprostá většina lidí chodí bez roušek a pusté ulice rozhodně nejsou. Parkoviště v obchodní domě je po ránu skoro prázdné, ovšem jak to tu vypadá o víkendech, těžko říct.

Do Drážďan na nákupy
Takto plné ulice letos ovšem nečekejte. Foto: archiv redakce

Naprostá většina obchodů je teď zhruba v půl desáté dopoledne opravdu otevřená, jen některé se na to teprve chystají. Obchodní dům je také poloprázdný. Každý z obchodů pojal ochranná opatření po svém, dezinfekce na ruce nechybí téměř v žádném, někde vás přímo vyzvou k jejímu použití před vstupem. Samozřejmostí je nošení roušky ve všech uzavřených prostorách. Také je tu na každém rohu prodávají a nabídka je pestrá. Většinou stojí kolem 5 eur.
V mém milovaném Rituals, mě prodavačka při vstupu vyzvala, ať si u vchodu vezmu na vybírané zboží připravenou papírovou tašku. Těžko říct, jak zrovna tohle opatření pomáhá proti šíření zpropadeného viru, ale dobře. Nepřu se, a tašku si poslušně beru. Jinde jsou vyznačené zóny, kudy smíte vstoupit a pak zase odejít, ale to je tak vše. Nákupy jsou možné bez jakýchkoli dalších omezení.

Svačinu raději s sebou

V Primarku zní především čeština. Zjevně nejsme jediní, kdo se rozhodl vyzkoušet, zda je oblíbený obchod s levným zbožím stále dostupný. Je. Jen prodavačky u kas jsou schované za plexisklem a nabídka se zdá méně pestrá než v bývalých letech, ale jinak je vlastně vše při starém. Slev je v tuhle dobu poskrovnu a regály se plní vánočním zbožím.

Restaurace v obchodním době jsou otevřené jen některé a mají pouze výdejní okénka. Rozhodně si tu nikde nesednete, což platí i pro relax místa a lavičky v celém nákupním centru. Všechna jsou obehnána páskou. Takže pokud jste si nevzali svačinu z domova hlady určitě neumřete, ale vlastně to celé působí trochu smutně. Asi jako všechno v tomhle podivném roce. Náladu si tak můžete spravit procházkou po městě. To zůstalo naštěstí stejně půvabné jako dřív.

Do Drážďan na nákupy
foto: archiv redakce

Apel na zdravý rozum

Sasko tak zůstává, alespoň prozatím, jedinou nejbližší možností, jak si pořídit přímo v obchodě například oblečení nebo obuv. Saské nařízení umožňující tento krátkodobý přeshraniční styk, ale opakovaně zmiňuje nutnost dodržování všech hygienických pravidel a zvážení nezbytnosti takových cest. „Postup saské vlády lze chápat jako apel na osobní zodpovědnost německých i našich občanů namísto tvrdé regulace,“ uvedl pro ČTK český velvyslanec v Německu Tomáš Kafka.

Před každou cestou do zahraničí je dobré si najít nejnovější informace na stránkách ministerstva zahraničí nebo přímo stránkách jednotlivých zemí.

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související