Domácí toastový chléb připravíte snadno. Chutí se mu nic nevyrovná, je skvělý na slano i na sladko

foto: Unsplash

Dobrých pekáren je už naštěstí hodně, ale znáte takovou, kde nabízejí domácí toastový chléb? Připravit si ho ale můžete snadno doma, s tím kupovaným se nedá srovnat.

Pokud patříte mezi milovníky pečiva, určitě máte v oblibě i sendviče na mnoho způsobů. Zapečené, s avokádem, s marmeládou, ovocem, francouzské… Dobrý toastový chléb se připravuje z kynutého těsta a jeho příprava není vůbec složitá, navíc má zajímavou historii.



Kde se vzalo kynuté těsto?

Základem mnoha receptů na domácí pečivo je kynuté těsto, které je považováno za vyšší pekařskou disciplínu. Ačkoliv je jeho příprava náročnější, zase tak složité to není. Historie kynutého těsta sahá až do roku 3 tisíce př. n. l. do Egypta. Odtud také pochází první zmínky o předchůdcích dnešních toastů – chléb na slunci vždy velmi rychle ztvrdnul, a proto si ho lidé začali na horkých kamenech opékat.

Tousty tak, jak je dnes známe, se ale objevují v regálech obchodů až od roku 1928, a byly oblíbenou pochutinou zejména Britů a Američanů. Domácí tousty jsou dnes vděčným, nejen snídaňovým pečivem, které si můžete připravit na nesčetné množství způsobů. Zapečené, v podobě sendvičů, avokádových toustů nebo jako v překladu francouzský toust. Ten se v posledních době stal nedílnou součástí brunchových menu, nejčastěji ve spojení s jogurtem a čerstvým ovocem, ale připravit si ho můžete na jen se skořicí či oříšky nebo na slano se sýrem a šunkou i vejcem.

Správná konzistence

Dobře připravené kynuté těsto nelepí, je krásně kompaktní a nedrolí se. Odhadnout správné množství tekutiny je trochu vyšší dívčí, ale časem se vycvičíte. Každá mouka saje jinak, ale obecně platí, že na 500 g mouky má přijít asi 2,5 -3 dcl tekutiny. Lepší je dát raději malinko víc a když je těsto mazlavé, přidat trochu mouky. Když budete do tuhého těsta přidávat další tekutinu, nikdy se vám už tak pěkně nevymíchá.

Na domácí toastový chléb potřebujete :

  • 500 g hladké mouky na kynuté těsto nebo klasické hladké
  • 250 g vlažného plnotučného mléka
  • 35 g čerstvého droždí
  • 30 g krupicového cukru
  • 80 g změklého másla
  • špetka soli

Na potření

  • 1 vejce
  • 1 PL mléka
  • špetka soli
  • máslo na vymazání formy
  • mouka na podsypání plochy

Postup: Do mísy robota nalijte mléko, přidejte mouku, cukr, nadrobené droždí a sůl. Zpracujte pomalu do hladké směsi. Poté přidejte měkké pokrájené máslo a nechte robota pracovat až deset minut na nižší otáčky.

Vymíchané těsto stáhněte na pomoučenou plochu a dále zpracovávejte rukama. Připravte hladký bochánek, posypte ho lehce moukou a přikryjte utěrkou. Zrání těsta trvá zhruba 45 minut.

Budete potřebovat dvě formy na chleba o rozměrech 20 x 10 x 7 cm a pečicí papír.

Rozehřejte troubu na spodní a horní ohřev na 180 °C. Formy řádně vymažte máslem. Vyzrálé těsto rozdělte na šest stejných bochánků a nechte 15 minut odpočívat. Po třech bocháncích vložte do každé formy a nechte dalších 30 minut kynout.

Vykynuté potřete rozšlehanou směsí vajíčka a dejte péct: na 10 minut zprudka, pak stáhněte teplotu na 160 °C a pečte zhruba dalších 30 minut.

Náš tip: Bezlaktózovou variantu připtavíte tak, že nahradíte mléko vodou a místo másla použijete 60 ml rostlinného oleje.

Zdroj: www.thespruceeats.com, housetohouse.com, babiččinavolba.cz, www.healthline.com

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související