Jak oživit vztah a vrátit zpět vášeň? Máme pět tipů

foto: Unsplash

Postupem času se může začít euforie a vášeň ze vztahu vytrácet. S tímto problémem se potýká mnoho párů už po dvou letech. U některých tato fáze může nastat i dříve. Co s tím?

„Na všem se musí pracovat, abychom měli vytoužené výsledky. V práci, ve škole, ve sportu i ve vztazích. Ty jsou navíc mnohem komplexnější a snažení v nich obvykle postupně upadá. Místo toho mnohem víc řešíme zaměstnání, rodinné finance, povinnosti, děti. Pak není ani čas přemýšlet, co vlastně má člověk rád, co mu vyhovuje a po čem touží. Proto by se každý měl snažit do svého partnerského života vnést kus své fantazie. Jedině tak může dorazit pocit štěstí a nový svěží vítr,“ říká psycholožka Simona Hřebíčková. Přinášíme několik tipů, na co se ve vztahu zaměřit a jak do něj vnést novou energii a vášeň. 

Najděte si společné zájmy

Jedním z důvodů ztracené vášně ve vztazích je, že partneři nesdílejí mnoho společných zájmů, cílů a tužeb. Jestliže váš partner chce úplně jiné věci než vy, neexistuje příliš důvodů, které by vás mohly udržet spolu. Praktickým řešením může být kompromis. Při komunikaci se proto zaměřte na společné zájmy a potřeby. Existuje nějaký způsob, jak své tužby proměnit ve společné chvíle? Pokud jsou oblasti, které by se mohly překrývat, zaměřte se na ně. Každé malé gesto se nakonec může stát krokem správným směrem. Vypněte tedy televizi a jděte si místo toho spolu zaběhat, zacvičit, zajděte si do kina, na bowling, do nové restaurace, zkoušejte nové věci společně. Zkrátka cokoliv, co vás znovu sblíží. Jedním ze způsobů, jak mít k sobě znovu blíž, jsou adrenalinové sporty. Silný společný zážitek sbližuje víc, než si možná myslíte.

Komunikujte spolu. Nebojte se sdělit si své fantazie

Jestli máte pocit, že se z vašeho vztahu vytratilo jiskření, řekněte si to. Otevřená komunikace hraje významnou roli a opravdu může mnohé zlepšit. Promluvit si o všem, co vás trápí a mohli byste ve vztahu vzájemně zlepšit, je skvělým výchozím bodem pro obnovení důvěry. 

Většina z nás má ve způsobu komunikace značné mezery. Je váš partner spíše tichý posluchač nebo radši mluví, než naslouchá? Možná váš partner preferuje kinestetickou komunikaci a reaguje na podněty doteku, kdy potřebuje mít fyzické ujištění nad verbální komunikací. Neschopnost mluvit stejným „jazykem lásky“ může vysvětlovat, proč ve vašem vztahu chybí vášeň. 

„Velice často spolu páry o fantaziích nemluví, tím pak vzniká prostor pro nevěru, kterou si chce pak jeden z partnerů realizovat své tužby někde jinde. Mám zkušenost s páry, kteří si naopak otevřeně o jejich chutích povídají. A už tím vytváří prostor pro znovuobjevení vášně. Jiné páry si u mě řeknou, že je přitahuje někdo další. Tím se spolu rovněž posouvají dál, akceptují se a snaží se dohnat co chybí v jejich vztahu. Komunikujte tedy, jak je to jen možné a „zakázané ovoce“ využijte ve svůj prospěch,“ doporučuje psycholožka Simona Hřebíčková.

Pečujte o sebe

Běžně se párům, které jsou ve vztahu delší dobu, zdá, že jejich erotický život je více či méně monotónní. Žádná snaha, představivost nebo svádění. Abyste udrželi vášeň a upoutali vašeho partnera, musíte se především líbit sami sobě. Zapomínat bychom neměly ani na sexy prádlo. Od hlubokých podprsenek přes krajkové až po hezké kalhotky a tanga, můžete přidat i podvazky. Vyberte si cokoliv, v čem se budete cítit dokonale sexy a přitažlivě. Sexy spodní prádlo je třešnička na dortu, která se rozhodně stane dokonalým dezertem.

„Každá žena chce vypadat co nejlépe a svého partnera i v dlouhodobém vztahu přitahovat. Klíčem k úspěchu může být právě dobře zvolené spodní prádlo. Protože správným výběrem může žena lehce poodhalit, nač se má muž těšit. Vhodný výběr tak může pomoci dodat vztahu ztracenou jiskru. A nemusí se jednat pouze o erotické negližé, ale například také pohodlné párové prádlo pro chvíle odpočinku nebo lenošení,“ říká expert na spodní prádlo Ruslan Skopal. 

Vyzkoušejte afrodiziakální potraviny

Dodávají vám některá jídla milostnou náladu? Určité potraviny skutečně vedou ke zvýšení touhy. I když to není klíčem k okořenění vašeho milostného života, některé potraviny obsahují sloučeniny „feel good“ jako je například kapsaicin v chilli papričkách, nebo antioxidanty v ovoci, jako jsou třešně, granátová jablka, fíky a jahody, které zlepšují krevní oběh.

Mezi nejběžnější potraviny, které jsou považovány za afrodiziaka patří čokoláda, fíky, ústřice, jahody, vodní meloun, artyčoky a chřest. Za pociťováním zvýšeného libida při konzumaci těchto potravin je možná placebo efekt než cokoli jiného, ale pokud vztah potřebuje nakopnout, tak neuškodí si zajít na romantickou večeři a pořádně si ji užít.

Používejte erotické pomůcky

Sexualita je zvláštní věc. Když zůstanete se stejným partnerem po dlouhou dobu, nakonec dojde k sexuální dysfunkci. Je to jedna z věcí, kterou někdy zažije každý. Mít sbírku kvalitních erotických pomůcek je také řešením, které zachraňuje vztahy. 

Sexuologové často upozorňují, že ženy, které používají vibrační sexuální hračky, si díky tomu zvyšují libido, mívají více orgasmů a vyšší úroveň sexuálního uspokojení než ty, které je nepoužívají. Jednoduše řečeno, používání sexuálních pomůcek v ložnici zvyšuje sexuální touhu.

zdroj: Health.com, MarieClaire.com, Glamour.com

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související