Jak se přinutit ke sportu? Pro pravidelný pohyb jsou stěžejní tři věci

foto: Unsplash

O tom, že bychom se měli pravidelně hýbat, slyšíme ze všech stran. Důvodů a motivačních pobídek jste si už vyslechli spoustu. Možná vás ale nakonec zvedne z křesla to nejpodstatnější. Pravidelný pohyb totiž opravdu zkvalitňuje a prodlužuje život.

S vůlí zvládnout triatlon se asi nerodí nikdo z nás. Většinou jsme pohodlní a touha hýbat se je přirozená jen pro zlomek populace. Podle studie American Cancer Society z roku 2018 publikované v časopise American Journal of Epidemiology ale existuje přímá souvislost mezi dlouhými sezením a vznikem většiny civilizačních chorob, jako jsou koronární srdeční onemocnění, mrtvice, rakovina, cukrovka či onemocnění ledvin a dalších vnitřních orgánů. Opomenout nelze ani zjištěné zvýšené nebezpečí vzniku Parkinsonovy a Alzheimerovy choroby či dalších nervových poruch. Podle studie je už 6 a více hodin sezení denně spojeno s 19% vyšší mírou úmrtí z kterékoli z těchto příčin ve srovnání se sezením méně než tři hodiny denně. Pádnější argumenty najdete jen stěží. Nejvyšší čas zvednou se a konečně najít pohyb, který pro vás nebude utrpením, ale přirozenou součástí života.

Ten pravý pro vás

Se snadno řekne, ale tak jednoduché to není. Vybudovat si k nějaké fyzické aktivitě skutečný vztah chvíli trvá. Většinou nás začne bavit až v okamžiku, kdy nám začne jít a vidíme nějaké prokazatelné výsledky. Do té doby to bývá spíš o sebezapření a vytrvalosti. A tak to chce hledat. A hlavně vydržet. Jakákoli aktivita se počítá, i kdyby to měl být jen minigolf nebo obyčejná procházka. Podstatná je pravidelnost.

1. Je to zvyk

Ráno vstanete a jdete do koupelny. Nepřemýšlíte o tom, prostě to uděláte. A stejné by to mělo být se sportem. Žádné výmluvy či přemítání, zda dnes ano, či ne… Prostě si obléknete legíny a vyrazíte. Díky tomu, že si pohyb zautomatizujete, odpadne jakýkoli vnitřní boj i následné výčitky z opětovaného selhaní. Ještě lepší je, když se vám povede získat parťáka, který s vámi bude pravidelně vyrážet. Je to hned veselejší a také vám to pomůže ve chvílích, kdy začne vítězit lenost. A vybírejte moudře. Ideální je, když se přidáte k někomu, pro koho je pohyb už zažitou rutinou. Ten, kdo o tom jen mluví, vás moc motivovat nebude.

2. Buďte realisté

Soutěživé typy uspokojí počet nachozených kroků či uběhnutých kilometrů popřípadě počet spálených kalorií. Ale rozhodně se nesnažte o nemožné. Mnoho lidí dělá tu chybu, že po dlouhé nečinnosti chce trhat rekordy. Když už, tak už. Každý fitness odborník vám ale řekne, že tahle to nefunguje. Kdo nezačne zlehka, brzy odpadne, nebo se zraní. Trenéři proto doporučují si stanovit jen malé cíle a těch se držet. Úplně stačí, když si vyhradíte dvakrát až třikrát týdně zhruba dvacet minut, ale dodržíte je.

3. Pohyb jako součást očisty

Jedním z největších benefitů jakékoli fyzické aktivity je, že pomáhá odbourávat stres. A toho se dá využít. Mozek se rychle naučí, že je mu po sportu líp a začne jej automaticky vyžadovat. Zkuste si tedy zautomatizovat, že pokaždé, když se cítíte pod psa, jste unavení z práce, naštval vás šéf, nebo cokoli dalšího, se půjdete projít. Stačí deset minut rychlé chůze a stane se malý zázrak. Bude vám líp. Máte vztek? Deset dřepů. Pomáhají jako zázrakem. A tak můžeme pokračovat. Je to rozhodně levnější a účinnější, než si koupit čokoládu nebo otevřít pivo.

zdroj: oup.com, bestlifeonline.com, www.cnet.com, fitpeople.com

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související