Jak na jarní úklid? 9 profi tipů, které šetří čas i námahu. A ještě vás to bude bavit

9 osvědčený profi tipů
foto: Unsplash

K pořádku každý přistupuje různě. Ale na jednom se shodneme. Domácí úklid – alespoň občas – je nezbytný. Jak na to, aby nám to zabralo co nejméně času a vše šlo jako po drátkách?

Jaro je pro generální úklid jako stvořené. Nejde o to jen vyluxovat, vytřít a umýt okna. Abychom se doma cítili dobře, měli bychom se zbavit všeho, co už dosloužilo. A uspořádat si věci tak, abychom nemuseli nic hledat a pořádek v bytě se vlastně udržoval sám. Následující tipy jsou poskládané od profesionálů, kteří se úklidem v domácnostech živí. Vyzkoušejte je. Nadchnou vás svou jednoduchostí a hlavně účinností.

Trik se šálou

Úklid chce hlavně systém. Nejvíce času vám ušetří, když budete postupovat podle plánu. Nenoste věci sem a tam. Berte to místnost po místnosti. Začněte vždy u dveří a postupujte ve směru hodinových ručiček. Vyhazujte, rovnejte a uklízejte věci jednu po druhé. A není nutné vše zvládnout naráz. Pokud potřebujete úklid přerušit, označte si místo, kde jste skončili, třeba barevnou šálou. Nemusíte pak přemýšlet, kde znovu začít, ale půjdete rovnou na věc.

Vše na své místo

Každá drobnost by u vás doma měla mít své místo a nikdo ho neopouštět. To je jediná zaručená metoda, jak se nezatěžovat hledáním. Osvojte si trik vždy vše vracet tam, kam patří, ať už je to lžička, nůžky nebo třeba lepící páska. Brzy se vám tenhle zvyk dostane do krve a už o něm vůbec nebudete přemýšlet. A ušetří vám hodně nervů i času.

Svůj k svému

Dalším, velmi užitečným trikem je rozdělit vše do kategorií a ty pak uložit do průhledných boxů. Například knoflíky do jednoho, všechny nabíječky k telefonům do dalšího atd. Boxy pak uložte do skříní nebo regálů a pokud jde o sezónní věci, popište je fixem. Otázka, kde mám kalhoty na lyže, vás pak už nikdy nepřekvapí. V boxu s nápisem kalhoty na lyže. Kde jinde?

Důkladný plán

Než ovšem na nákup boxů vyrazíte, ujasněte si, s metrem v ruce, kam je všechny poskládáte. Drobné věci můžete dát do malých boxů a ty pak zas do větších. To je skvělý systém například pro šití. Další krabice vám pak poslouží na všechny krémy na čištění bot atd. Čím důkladnější projekt skladování věcí vytvoříte, tím snazší život pak budete mít.

Malé kroky vedou k velkým výsledkům

Uspořádání přeplněného bytu může být dost vyčerpávající a únavné. Buďte tedy na sebe hodní a postupujte pomalu, krok za krokem. Nepořádek, který vznikal týdny, měsíce či dokonce léta, nezmizí za noc. Stanovte si tedy reálné cíle. Tuhle sobotu jednu skříň a pak hned odměnu za vynaložené úsilí. Jen tak vás to bude bavit a neskončíte hned na první metě.

Ať je to vidět

Průhledné sklenice a nádoby používejte i v kuchyni. Vyhněte se všem krásným dózám, do kterých není vidět. Stejně většinou zůstanou někde zastrčené v koutku kuchyňské skříňky a zapomenete, co obsahují. Čiré nádoby naopak usnadňují přehled, co v nich je, i jak rychle to ubývá a je potřeba dokoupit.

Každý den 15 minut stačí

Pokud nechcete strávit celý víkend uklízením, vyhraďte si každý den deset nebo patnáct minut na základní úklid. Projděte byt či dům, posbírejte špinavé prádlo, uspořádejte věci na stolcích a vraťte vše, co se kde povaluje na své místo. A zapojte do toho celou rodinu. I kdyby tím strávili jen pět minut, je to pořád velký krok ke každodennímu pořádku. Navíc si tak zvyknout po sobě věci uklízet i sami.

Fígl s ramínky

Hromadění oblečení je zlozvyk, který má na nepořádku doma lví podíl. Pokud chcete zjistit, kterého oblečení jste se měli už dávno zbavit, použijte jednoduchý trik. Všechna ramínka otočte stejným směrem, ale vracejte je opačně. Brzy tak zjistíte, co vůbec nenosíte. Většina lidí nosí jen 20 % svého šatníku…. Patříte k nim?

Dokumentujte

Vždy, než začnete s úklidem, vyfoťte si původní stav a pak ten výsledný. Má to očistný a terapeutický účinek. Čas vyhrazený pro úklid vám nebude připadat ztracený a s mnohem větší chutí se pak pustíte do dalšího.

Zdroj: www.care.com, nsights.ehotelier.com, www.goodhousekeeping.com

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související