Komedie století S tebou mě baví svět se málem nenatočila. Perliček z natáčení je ale mnohem víc

foto: Bontonfilm

Každoroční pánská jízda tří otců se vlivem razantního zásahu manželek stává něčím jako mateřskou školou na samotě u lesa. Legendární komedie S tebou mě baví svět (1982) od režisérky Marie Poledňákové, která byla v roce 1998 na základě divácké ankety České televize vyhlášená českou komedií století, se přitom málem nenatočila.

Komedie S tebou mě baví svět o rodinné dovolené v malebné beskydské chalupě, kde se tři přátelé starají o šest malých dětí, už od nepaměti patří k vánočním hitům. A díváme se na ni zas a znovu, i když od jejího vzniku uběhlo už neuvěřitelných čtyřicet let let. Ovšem málo se ví, že chybělo málo a tenhle skvělý film by vůbec nevznikl.

Nechybělo málo a film S tebou mě baví svět se vůbec nenatočil

S přípravami se začalo pozdě a Krkonoše byly v zimních měsících úplně narvané turisty. Na poslední chvíli tak nebylo možné sehnat ubytování pro celý štáb čítající přes 60 lidí. Režisérku před krachem zachránilo stanné právo v Polsku, kvůli kterému v roce 1981 Poláci hromadně rušili zájezdy. Filmový štáb tak bez problému obsadil celý hotel Morava kousek od filmové chalupy.

Původně se film vůbec neměl objevit v kinech, režisérka Marie Poledňáková ho napsala pro televizi, kde byla zaměstnána jako dramaturgyně. Televize o něj však vůbec neměla zájem, a tak se scénářem odešla na Barrandov. Finální rozpočet filmu byl 4 300 000 korun, schváleno ale bylo jen 3 900 000 korun. Za překročení limitu proto tvůrci včetně režisérky dostali pokutu. Film v roce 1982 vidělo v kinech dva a půl milionu diváků. Filmový námět si režisérka vypůjčila z večírku, kde se několik mužů bavilo po společné zimní výpravě. Původně se příběh měl jmenovat S tebou mě baví svět aneb past na muže.

Marie Poledňáková dlouho nemohla najít herce pro postavu Alberta, až v silvestrovském pořadu uviděla slovenskou komickou dvojici Milana Lasicu a Júliuse Satinského, kde se jí druhý jmenovaný velmi zamlouval, ale měla strach z jeho pověsti. Bylo veřejným tajemstvím, že korpulentní slovenský herec rád a hodně pije, jenže Václav Postránecký režisérce namluvil, že problémy s alkoholem má Lasica, nikoli Satinský, a režisérka mu uvěřila. 

Zlomená lyže, jízda po uhlí a legendární choreografie

Scéna, kdy Václav Postránecký při krkolomné jízdě zlomí lyži, původně ve scénáři nebyla. Rekreační lyžař Postránecký zkrátka sjezd neustál a zahučel do kadibudky. Ze situace byl nejvíce nešťastný produkční filmu Jan Balzer, manžel Elišky Balzerové. Lyže Rossignol byly v 80. letech u nás vzácností s na natáčení je zapůjčil právě on. Když viděl, co z nich zbylo, hořce zaplakal. 

Jana Šulcová často musela odpovídat na to, jak zvládla natáčení scény, kdy sjížděla po haldě uhlí. „Ani se mě neptejte, jaké to je padat z výšky na hromadu uhlí. Řeknu vám, že hrozné. Ta scéna se točila tři dny na různých místech. Začalo se ve skutečné filmové chatě, kde opravdu propadlo bylo, a skončilo se v kotelně v Lánově, kde jsem vyjela. A i když jsem se snažila být opatrná, tak jasné je, že jsem se pořádně pomlátila. Možná i proto, že mě překvapilo, jaký to byl opravdu sešup,“ svěřila se.

Film se z velké části odehrává v Beskydech, natáčelo se však také v Jeseníkách a v Krkonoších v Dolním Dvoře. Právě „filmová“ chalupa Apalucha se nachází nedaleko Dolního Dvora, kde bydlel v hotelu Morava po dobu natáčení filmový štáb. Z hotelu Morava ve filmu vidíte jen jeho uhelný sklep, kam právě „zahučí“ Kateřina, když neodolá léčce přichystané na Pepu. Vila rodiny Horákových je v Půlkruhové ulici ve Vokovicích a patří herečce Janě Šulcová.

Zdena Studénková vymyslela při natáčení specifickou choreografii pro píseň „Sladké mámení“. Tato choreografie se natolik ujala, že ji převzala i interpretka písně Helena Vondráčková a choreografie se stala oficiální.

Horké chvilky při natáčení

Asistenti režisérky obešli desítky škol a školek a viděli více jak šest tisíc dětí, než našli ty pravé. Marii Poledňákové jich pak přivedli na konkurz necelých pět set. Představitel Bertíka, který byl nejstarším ze všech šest dětí (bylo mu 9 let) původně vůbec nechtěl na konkurz přijít, ač byl pozván, ale rodiče ho přesvědčili, ať to zkusí. Do role Matýska hledala původně Poledňáková dvojčata. Nakonec si vybrala Lukáše Pelánka. Ten se od vlastní maminky dozvěděl, že filmovým Matýskem je on, když mu bylo sedm let.

Zajímavostí kolem dětí je ale víc. Pepíno a Dášenka prožívali ve filmu svou první velkou dětskou lásku, jejich herečtí představitelé se ale ve skutečnosti nesnášeli. Mimo záběry spolu nemohli být pohromadě, jinak se hned prali. I díky tomu pak filmaři zažili horké chvíle, když si představitelka Dášenky během scény v kadibudce zlomila ruku. Sádru až po rameno nosila dva a půl měsíce.

Další dramatickou zkušeností byla situace, kdy kočárek s Matýskem sjel skutečně z kopce směrem dolů, stejně jako ve filmu. Filmaři ho pak při natáčení raději přivázali na lano. Stejně tak tomu bylo i při jízdě dětí na kánoi. A ve scéně, kdy Pepa (Pavel Nový) utírá Pepinovi zadek větvičkou ze smrku, je křik také opravdový. Doopravdy mu ho utíral smrkovou větví. Reakce brekem tedy byla spontánní, nikoliv hraná. V některých scénách byly obsazení i skuteční rodiče. Například tatínek představitele Míši ztvárnil muže, který prochází před oknem cukrárny.

Děti na place i doma

Jana Šulcová o natáčení s dětmi uvedla: „Nebylo to vůbec pro mne lehké. Měla jsem tehdy dvě malé dcery, byla jsem nonstop v zápřahu. To víte, děti, a tak jsem si chodila do práce od dětí odpočinout. Děti samozřejmě občas zlobily. Ale pamatuji si, že právě Jula si s nimi stále hrál, něco pro ně vymýšlel – sám tehdy ještě děti neměl. Když zlobily, řešil to Jula. Ale asi jsem nebyla k nim tak strašná, když na mě dodnes hezky vzpomínají a stále se rádi vidíme.“ 

Nejtěžší chvíle čekala režisérku při natáčení postsynchronů. Malé děti tato činnost vyloženě nebavila, a tak jim Poledňáková musela nakoupit drahé cukrovinky z Tuzexu a děti během práce průběžně uplácet. Za své herecké výkony pak dětští herci dostali 3 000 korun. 

Dnes si nejoblíbenější komedii století můžete znovu vychutnat od 20:20 hodin na TV Nova.

zdroj: Ceskatelevize.cz, Bontonfilm, TV Nova

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související