Konečně padá sníh. Tak kam vyrazíme na hory?

foto: Unsplash

No sláva. Taková jsou asi slova většiny milovníků lyžování, kteří by rádi vyrazili na hory. Zimní počasí je tu a Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) předpovídá četné sněžení, sněhové jazyky i mrznoucí mlhy. Noční teploty mohou klesnout i k −10 °C. Sněžit bude nejen v neděli, ale i další dny. Místy napadne více jak 15 centimetrů sněhu.

Hurá na lyže, ale kam? Jestli patříte k milovníkům sjezdového lyžování a hledáte tipy na ty nejlepší sjezdovky u nás, pak se nechejte inspirovat našimi tipy. Vybírat můžete ze ski areálů v Krkonoších, na Šumavě, v Jeseníkách, Beskydech i na dalších místech.

Praha a střední Čechy

Řadíme sem i běžkařské oblasti zasahující až za hranici Středočeského kraje. Lyžování je v tomto kraji možná překvapivé, ale opravdu rozmanité. V nejvýše položených Brdech v jejich západní části si lyžaři prošlapávají stopy sami. Zato na jihu v oblasti Čertova břemene a Polánky bývají strojově upravovány desítky kilometrů tras. Také se tam nachází největší ze skiareálů “poblíž Prahy”, kterým je Monínec.

Sníh se vyrobí i technicky a rolba upraví běžkařský okruh. Ptáte se kde? Na Vypichu. Své kouzlo má i lyžování v pražských parcích a lesích ve chvíli, kdy i v nížinách napadne jako právě v těchto dnech dostatek sněhu. Sice se nemůžeme na tuto romantiku spolehnout kdykoli v sezoně, ale když se tak stane, stojí to za to.

Krušné hory

Česky Krušné hory nebo také německy Erzgebirge. Jde o nejdelší pohoří České republiky, je zároveň pohořím hraničním a dělíme ho na východní, kam spadají trasy od Děčínského Sněžníku až po okruhy okolo Hory Svaté Kateřiny a Lesné. Nachází se zde velké množství běžkařských stadionů a téměř všechny trasy jsou upravovány. Velmi oblíbené je také přejíždění na německou stranu. Rovněž skiareálů zde není pomálu – mezi největší řadíme Telnici, Bouřňák a Klíny.

V západní části Krušných hor najdete trasy okolo nejvyšší hory Klínovec. Zde se nachází jeden z největších skiareálů u nás, Boží dar i Bublava. Západní Krušné hory jsou vyšší a na sníh obvykle bohatší než východní a sezona tu bývá obvykle i podstatně delší.

Lužické hory

Nepříliš vysoké pohraniční pohoří na severu Čech se solidním počtem běžkařských tras i skiareálů. Do Lužických hor řadíme i okruhy okolo obcí Doubice, Cvikova, Okrouhlé a Prysku. Centrálním místem jak běžeckého, tak nově i sjezdového lyžování je Polevsko. Místní trasy tu upravuje spolek SkiPolevsko.

Lyžařských středisek v Lužických horách pomalu ubývá, avšak právě polevský lyžařský areál se loni dočkal kompletní modernizace. Na severu hor pak najdete okruhy okolo Horní Světlé pod nejvyšší horou Luží, na jejímž úpatí na německé straně je vybudovaný lyžařský areál Waltersdorf, skiareál na české straně je již minulostí. Centrální a severní část jsou propojené Lužickou magistrálou, pravidelná úprava zde ale neprobíhá.

Jizerské hory

Také v Jizerkách se nachází dostatek skiareálů, namátkou jmenujme Beřichov, Hejnice, Ještěd, Kořenov nebo Tanvaldský Špičák. Přesto tu, především díky Jizerské magistrále, která je pravděpodobně nejnavštěvovanější běžkařskou oblastí celé České republiky, dominují běžky. Na nich tu můžete dojet až do Polska, kde se nachází i nejznámější polský běžkařský areál v okolí Jakuszyc.

Krkonoše

Sice ne největší, zato nejvyšší hory v Čechách. Díky množství skiareálů a jejich velké hustotě známé hlavně kvůli sjezdovému lyžování patří k nejoblíbenějším ale i nejdražším. Zima v Krkonoších navíc bývá opravdu dlouhá, proto jsou tyto hory opravdu velmi oblíbené. Navíc i běžkaři zde najdou opravdu vše – od závodních tratí na Mísečkách a v Harrachově přes velké množství dalších udržovaných tratí až po neupravované trasy po hřebenech, které jsou ale pro mnohé milovníky bílé stopy tím nejkrásnějším.

Orlické hory

Jsou sice nepříliš velké, ale i tak jejich výška stačí k tomu, aby v zimě nabídly kvalitní podmínky pro lyžování. Běžkaři si oblíbili zejména trasy na hlavním hřebeni Orlických hor a k tomu mají blízko i nejznámější střediska místního sjezdového lyžování. Ale za dobrých sněhových podmínek se lyžuje i v podhůří a okolních oblastech, jako například Podorlicko, Broumovsko a Náchodsko.

Jeseníky

Nejvyšší hory na Moravě se pyšní hned několika lyžařskými velikány. Trasa ze Švýcárny na Ovčárnu je nejvýše položenou upravovanou běžkařskou tratí u nás. Mezi skiareály pak dosahuje nejvyšší nadmořské výšky Praděd. V obou případech navíc často platí, že se zde začíná na začátku zimy lyžovat nejdříve. Ale Jeseníky jsou velmi rozlehlé a míst vhodných k lyžování je tu mnohem víc. Zvlášť, když v našem členění řadíme pod Jeseníky i místa, která sem čistě geograficky úplně nepatří. Jako třeba Kralický Sněžník nebo kopečky kousek od Olomouce.

Beskydy

Jde o nejvýchodněji položené pohoří u nás s poměrně strmými svahy. Díky tomu zde běžecké stopy nejsou příliš husté, přesto se místní tratě mohou chlubit stovkami kilometrů. Naopak skiareálů zde najdeme hodně, asi nejvíce v údolí Vsetínské Bečvy, ještě konkrétněji pak v okolí Velkých Karlovic. Ty jsou jedním z nejznámějších center běžeckého lyžování v Beskydech. Protože se lyžuje na obou stranách tohoto údolí, řadíme do Beskyd i pohoří Javorníky na hranici se Slovenskem. Pro běžkaře se dokonce nově spojili Javorníky a Vsetínské Beskydy do jedné společné oblasti.

Brno a jižní Morava

Jižní Morava a okolí Brna sice nepatří, stejně jako Praha, mezi typickou lyžařskou oblast, přesto na jižní Moravě najdeme i hory. Nejvyšší vrchol Bílých Karpat dosahuje výšky 970 metrů nad mořem. Drahanská vrchovina za nimi sice mírně zaostává svojí nadmořskou výškou, ale díky blízkosti Brna a dalších měst bývá zajímavou alternativou pro místní lyžaře, pokud se jim nechce jezdit až do Jeseníků, Beskyd nebo na Vysočinu. Přímo v Brně se sice dá lyžovat spíše výjimečně.

Vysočina

Českomoravská vrchovina pokrývá skutečně velký prostor na pomezí Čech a Moravy. Zmapovat všechny tamní běžkařské trasy je takřka nemožné. Pro fanoušky lyžování a biatlonu jsou symbolem Vysočiny kopcovité závodní tratě u Nového Města na Moravě, které jsou zásobeny i technickým sněhem.

Lyžování zde má však úplně jiný charakter. Terén je většinou jen mírně zvlněný a plný stop jak upravovaných, tak vyšlapaných od lyžařů stop. Asi nejznámější skiareál na Vysočině se také nachází u Nového Města na Moravě. Ten už je pro Vysočinu typičtější. Nachází-li se tu dostatečně strmý kopec, tak je relativně krátký, takže sjezdovky na Vysočině bývají kratší.

Šumava

Asi nejrozlehlejší území v České republice, které pokrývá síť běžeckých stop. Převaha pozvolných stoupání a mírných sjezdů dělá ze Šumavy ideální oblast zejména pro rekreační běžkaře. Podobně jsou na tom šumavské skiareály, převládají zde modré sjezdovky, i když se najdou i opravdu prudké svahy, jako třeba na Špičáku. Šumava je sice po Krkonoších, Jeseníkách a Kralickém Sněžníku čtvrtým nejvyšším pohořím u nás, přesto kvůli jižnější poloze bojuje s nedostatkem sněhu. To platí především pro Lipno.



zdroj: Kudyznudy.cz, Kamzasnehem.cz

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související