KVIFF: Hvězda festivalu Geoffrey Rush dostal nečekaný dárek

foto: KVIFF

„Happy Birthday dear Geoffrey“, napsali fanoušci karlovarské filmového festivalu slavnému herci Geoffreymu Rushovi, který právě v Karlových Varech ve středu 6. července oslavil své 71. narozeniny.

Slavný australský herec, držitel Oscara Geoffrey Rush na karlovarský festival přiletěl v úterý kolem půl třetí odpoledne. Na 56. ročníku MFF KV převezme v sobotu večer, během závěrečného večera Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.

V den jeho narozenin byl na filmovém festivalu uveden dnes již legendární snímek Králova řeč, v němž si zahrál jazykového lektora krále Jiřího VI. Lionela Logua. A diváci ve Velkém sále hotelu Thermal, kde se promítání odehrávalo, si nenechali ujít ojedinělou příležitost. A připravili herecké hvězdě velmi milé a nečekané překvapení. Mimo květin mu všichni v kině zazpívali „Happy Birthday“.

Terapeut královy řeči

„Původně to byl divadelní scénář a některé části zůstaly. Byly tam některé scény, které měly na papíře deset až dvanáct stránek. A s Colinem (herec Colin Firth, který s ním ve filmu hraje, pozn. red.) jsme si říkali, jestli to bude diváky zajímat. Zda se budou chtít dívat na dva chlapíky ve středním věku, kteří sedí v místnosti a jeden z nich koktá a druhý je Australan,“ zavzpomínal s úsměvem herec na začátky natáčení slavného filmu, ze kterého se nakonec stal naprostý hit.

„Možná sklidil ohlas i proto, že celý příběh stojí na tom prapodivném vztahu mezi králem a jeho terapeutem. Film promítali i za covidu, přestože je starý 12 let. Viděl jsem, že ho uvádělo mnoho streamovacích služeb. Psaly se nové dokonce recenze, mluvilo se o něm jako o snímku, který člověku udělá dobře, přestože žijeme v těžké době. Takže to bylo velmi úspěšné, Colin byl velmi úspěšný, získal za roli Oscara. A já jsem měl tehdy chuť obejít všechny plakáty a napsat tam ‚ne králova řeč, ale terapeut královy řeči‘,“ dodal sympatický herec, který za toto drama s názvem Králova řeč získal nominaci na Oscara a Zlatý globus či cenu BAFTA.

Herec, který rozjel život po čtyřicítce

Geoffrey Rush se narodil v australském Queenslandu, 6. července roku 1951 v rodině účetního a prodavačky. Po rozvodu rodičů se přestěhoval se do Brisbane a díky ctižádosti a jasným cílům získal bakalářský diplom z umění na Queenslandské univerzitě. Už na škole hrál divadlo a ve dvaceti tak rovnou přešel ke Queensland Theatre Company, kde debutoval ve hře Wrong Side of the Moon a napřesrok skóroval nečekaným hitem, který vznikl z muzikálu You’re a Good Man, Charlie Brown.

Celé roky byl velmi oblíbený v australském divadelním světě, ale teprve v pětačtyřiceti se stal známým pro zbytek světa. Tehdy získal Oscara za ztvárnění geniálního klavíristy Davida Helfgotta ve filmu Záře (1996) a jak už to tak bývá, přes noc se zařadil mezi oslavované hollywoodské hvězdy. Přesto ho láska k divadlu vždycky zavede zpátky na domácí jeviště.

Tvář Geoffreyho Rushe získaly ve filmech různorodé postavy, často zmítající se ve svých vášních. Pokaždé ale zcela jedinečné. Vzpomeňme na role jako byl například policista Javert (Bídníci), markýz de Sade (Quills – Perem markýze de Sade), rádce královny Alžběty (Královna Alžběta) nebo klavírista Helfgott (Záře), pirát Barbossa (Piráti z Karibiku), zoufalý scenárista Plummer (Rockerky) nebo komiksový zloduch Casanova Frankenstein (Mystery Men).

Geoffrey Rush patří k těm nenápadným hereckým hvězdám, o nichž se toho moc neví. Mnohé tak překvapí, že mezi jeho milé výstřednosti patří i aktivní spolupráce na ochraně a konzervaci historických krajin v Melbourne před nepříznivými podmínkami průmyslového rozvoje. Především je mu trnem v oku železniční stanice Camberwell, kde v roce 2004 uspořádal dokonce protestní pochod.

zdroj: KVIFF

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související