KVIFF: Soutěž Proxima přibližuje toxicitu mezilidských vztahů

foto: KVIFF

Nová soutěžní sekce Proxima nahrazuje dřívější sekci Na východ od Západu a je více otevřená progresivní tvorbě tvůrců z celého světa. Je šancí pro filmaře čekající na objevení i pro renomované autory hledající nové definice své tvorby.

Historicky prvním filmem, který zahájil novou soutěžní sekci Proxima byl tuzemský snímek A pak přišla láska… Psycholožka Kristýna (Pavla Tomicová) zoufale hledá lásku a štěstí. Rozhodne se proto odjet se svou dospělou dcerou Sárou (Sára Venclovská) na ozdravný víkend za kartářkou Zdenou (Tereza Hofová). Skrze pochybné rodové léčení a výklady karet zjistí víc nejen o svém problematickém vztahu k okolí, ale i ke své dceři a sobě samotné. Přijde na konci uzdravování konečně i láska?

Autorem filmu je režisér Šimon Holý, který loni ve Varech debutoval snímkem Zrcadla ve tmě. Za toto dílo získal nominaci na Cenu české filmové kritiky pro objev roku.

Pestrá nabídka

Soutěž Proxima nastavila hranice mezilidským vztahům i v dalších dnech, a to dramatem Přes čáru, jehož světová premiéra proběhne v Karlovarském městském divadle. Zprvu nevinné vzájemné škádlení jeho protagonistů odkryje různorodé podoby toxické maskulinity. Začínají vánoční svátky a Andy odjíždí mimo město, aby v luxusní vile strávil čas se svými nejlepšími kamarády. Zprvu konsenzuálně prováděné hrátky však odhalují, že v mužské skupině má každý své osobní hranice nastavené jinak. Nový snímek Marca Bergera je subverzivním pohledem na maskulinitu v její nebezpečně toxické podobě.

Pro oceňovaného argentinského režiséra Marca Bergera není queer tematika ničím novým. Ve svých filmech se dlouhodobě zaměřuje na možnosti queer vyprávění a reprezentace erotických fantazií, sexuality a genderu.

Smrtící podobu toxicity vztahu mezi matkou a synem ukáže film Pieta, který se promítne ve světové premiéře též v Karlovarském městském divadle. Mateo žije s matkou Libertad v růžovém oparu. V mikrokosmu, který má přesně dva obyvatele, matku a syna. Jednoho dne je mu diagnostikována rakovina… Pieta patří k té malé hrstce filmů, které se rozhodnou popřít všechna pravidla, aby odvyprávěly naprosto realistický příběh. Ocitáme se v realitě, kde má matka stejnou moc jako diktátor ovládající Severní Koreu. Stejně toxickou, stejně absolutní, stejně smrtící.

Režiséra filmu madridského rodáka Eduarda Casanovu znají španělští diváci coby seriálového herce, zahrál si také po boku Salmy Hayek. Jeho nynější dramatický příběh je pohledem z ženské perspektivy, přesněji jde o ezoteriku překračující hranice bezskrupulózního šarlatánství.

V Karlovarském městském divadle bude mít premiéru i další soutěžní snímek. Chorvatsko-srbský Strýček. Ten se vrací do federativní Jugoslávie konce 80. let, kde má místní rodinu během vánočního času poctít návštěvou strýc z Německa. Nervozitu rodinného setkání však umocňuje řada znepokojivých detailů, kvůli nimž si divák nemůže být jistý, jestli mu chorvatské režijní duo Andrija Mardešić a David Kapac servíruje groteskní satiru, či klaustrofobický thriller. V titulní roli se představí populární srbský herec Miki Manojlović.

zdroj: KVIFF

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související