Léto na Vysočině… Kam vyrazit?

foto: Unsplash

Krásných míst, které stojí za výlet, je na Vysočině opravdu hodně. Pokud tu zrovna trávíte prázdniny a přemýšlíte, co s načatým dnem, pár zaručených tipů vám určitě přijde vhod.

 

Zelená hora

Poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře byl postaven v letech 1719 až 1722 podle plánů Jana Blažeje Santiniho Aichela z iniciativy Václava Vejmluvy, významného opata cisterciáckého kláštera. Kostel je jednou z nejkrásnějších ukázek barokní gotiky v Evropě. Poutní areál byl přidán do seznamu UNESCO v roce 1994. Kostel byl vrácen do majetku Římskokatolické farnosti Žďár nad Sázavou-II v srpnu 2014, a to po dlouhých 50 letech. Vstupenky na prohlídku areálu poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře zakoupíte pouze v pokladně, kterou najdete přímo v areálu. Pro dospělého stojí 150 Kč, děti do 18 let a senioři od 65 let zaplatí 90 Kč. Více na zelena-hora.cz.

Naučná stezka Kukyho lesa

Nevíte, jaký program naplánovat s dětmi na Vysočině na čerstvém vzduchu? Můžete vyrazit na naučnou stezku Kukyho les. Stezka má osm zastavení a na každém najdete nějakou aktivitu jako třeba hrátky s vodními mlýnky, Hergotův domeček a další. Hlavním posláním Kukyho stezky je naučit děti rozpoznávat zvěř a také, jak zacházet s odpadem. Více na www.vysocina.eu

Zřícenina hradu Štarkov

Máte rádi zříceniny? A zvláště ty, které se nacházejí na kopci uprostřed temného lesa? Tak v tom případě je zřícenina hradu Štarkov přesně pro vás. Nachází se mezi skalami na kopci nad Novým Jimramovem. Ve skalách je několik převisů vhodných k přenocování a také pár puklinových jeskyněk. Naleznete zde i horolezecké cesty.

Štarkov (též Skály) je zřícenina hradu ze 14. století poblíž Nového Jimramova. Za husitských válek se zde schovával oddíl 500 husitů, které odtud chtěl vypudit vévoda Albrecht, což se mu ale nepodařilo. Poté se Štarkov stal sídlem loupeživého rytíře. Kvůli loupeživým tlupám, které se usídlily na hradě, byl Štarkov v 15. století vykoupen a pobořen. Hrad už nikdo neobnovil a ten postupně pustl. Do současnosti se dochovaly pozůstatky hradebních zdí a dalších staveb. Zřícenina je volně přístupná.

Sochy v přírodě

Michal Olšiak vytvořil plastiky zvířat i podivných bytostí v celém okolí Žďárských vrchů. Jsou to například Mamlas, Mamut, Hraniční kámen, Lev či Orlice. Sochy jsou rozmístěny ve Žďáru nad Sázavou a okolních obcích: Hamry nad Sázavou, Obyčtov, Poděšín, Polnička, Račín, Škrdlovice, Tři Studně. Jedná se o betonové nebo pískovcové sochy v nadživotní velikosti, které jsou citlivě začleněny do přírody.

 Sklárny Karlov

Toužíte po kreativní aktivitě nebo si chcete vyrobit něco na památku? Navštivte Sklárnu Jaroslava Svobody – AGS, která se nachází v Karlově. Sklárnu lze navštívit v pracovní dny od 6 do 13 hodin, kdy uvidíte mistry skláře při práci. Prohlédnete si sklářskou huť i rozsáhlou vzorkovnu. V rámci exkurzí je možné si vyzkoušet malování na sklo. Dospělí zaplatí 80 Kč, děti a senioři 50 Kč. Více na www.sklarnakarlov.cz

Strašidelné podzemí

Je venku nevlídné počasí a vy nemáte program? V Novém Městě na Moravě můžete navštívit Horácké muzeum, které nabízí několik stálých expozic. Patří mezi ně například výroba a vývoj lyží a lyžování, sklářství, mlýnek z Víru a další. Horácké muzeum pořádá také muzejní noci nebo víkendové výstavy s různou tematikou. K Horáckému muzeu patří Strašidelné podzemí, které se nachází v jeho sklepení. Jedná se o šest zastavení, inspirovaných místními pověstmi, doplněné speciálními světelnými a zvukovými efekty. Strašidelné podzemí je otevřeno od května do října, dospělí zaplatí 40 Kč, děti, studenti a důchodci 20 Kč. Více na hm.nmnm.cz.

Prales na Vysočině

Chcete si odpočinout od městského ruchu a vyčistit si hlavu? Navštivte prales na Vysočině, rozkládající se za vesnicí Herálec. Rezervací vede naučná stezka o délce 2,6 km. Nejdostupnější je z obce Cikháj po modré turistické značce. Plnohodnotný celodenní výlet pak představuje třináctikilometrová stezka Tisůvka – Žákova hora, která vás protáhne samým srdcem Žďárských vrchů, kolem sklářské hutě Cikháj, na skalnatý vrchol Tisůvka, kolem pramene Svratky na Žákovu horu a přes Fryšavský kopec k evropské rozvodnici mezi úmořími Severního a Černého moře.

Polička

Polička je město s krásným náměstím a také s gotickým opevněním, které je volně přístupné veřejnosti. Mohutné kamenné hradby s 19 baštami, v délce 1220 m obepínají celé historické jádro města a patří mezi nejzachovalejší hradební opevnění ve střední Evropě. Prohlídku je možné uskutečnit od května do října.

 Pivovar Polička

Máte rádi pivo a chtěli byste se dovědět něco o jeho výrobě? Zajeďte do nedalekého pivovaru, který funguje v Poličce, 20 km od hotelu. Prohlídky pivovaru se může zúčastnit 5 až 15 osob a v jejím rámci lze také ochutnat pivo. Exkurze v pivovaru je možná pouze od 18 let.

Pivovar Rychtář

Konzumenty piva, kteří tráví prázdniny na Vysočině, jistě nadchne návštěva pivovaru Rychtář v Hlinsku. Pivovar provádí exkurze rozdělené do dvou skupin: malá, 45 min., bez ochutnávky a velká, 90 min., s ochutnávkou v mini pivnici a s promítáním filmu.

Království vláčků

Chcete udělat radost svým dětem a vzít je do světa lokomotiv? Ve Žďáru nad Sázavou k tomu máte jedinečnou příležitost. V modelovém království železnic uvidíte i modely blízkého okolí města jako například hrad Pernštejn nebo památku UNESCO ve Žďáře nad Sázavou – kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře.

Hrad Svojanov

Uprostřed hlubokých lesů nad romantickým údolím řeky Křetínky stojí malebný hrad Svojanov, jeden z nejstarších královských hradů u nás. Vyniká tím, že se v jeho architektuře mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím. Je známý hlavně množstvím pověstí, u kterých každého zamrazí, například o zazděné paní Kateřině nebo o vypálení Skalského dvora.

Hrad Svojanov založil kolem roku 1224 královský purkrabí Svéslav z Bořitova. Roku 1250 je uváděný jako kastelán hradu Kuna ze Zbraslavi. Svojanov tedy patří k nejstarším kamenným hradům v našich zemích, nejen na Vysočině. Roku 1265 založil král Přemysl Otakar II. nedaleké královské věnné město Poličku, s jehož dějinami se historie hradu často prolínala. Král Přemysl dal hradu nové v té době módní německé jméno Fürstenberg (Knížecí hora), ale toto pojmenování se neujalo. Hrad tehdy plnil účel strážní pevnosti, zajišťoval ochranu nad zemskou obchodní stezkou spojující Brno s Litomyšlí a zároveň střežil historickou zemskou hranici mezi Moravou a Čechami. Jeho dominantu dodnes tvoří válcová věž zvaná hláska, proti přístupové cestě se obracející ostrým břitem. Hrad obepíná mohutná hradba, jejíž síla zdiva dosahuje místy až 8 metrů. Původní raně gotický palác se dodnes dochoval ve zdivu nynějšího paláce empírového.

Horácká galerie

Horácká galerie v Novém Městě na Moravě sídlí v prostorách bývalého renesančního zámku na Vratislavově náměstí. Zámek dal vystavět na sklonku 16. století Vilém Dubský z Třebomyslic. Budova byla v následujících stoletích několikrát poškozená a poté opravená. Její konečná podoba v novorenesančním slohu je z roku 1874. Založení Horácké galerie se datuje do roku 1964. První výstavní prostory se nacházely ve druhém patře dnešní radnice, stálá expozice byla instalovaná ve dvou sálech novoměstského zámku. V roce 1972 byl pro potřeby galerie uvolněný celý zámecký areál.

Památková rezervace Krátká

Ves vznikla v roce 1727 a její založení je spojené s tehdejší rozbíhající se těžbou železné rudy na Vysočině. Jedná se o soubor lidových staveb a patří k jednomu z nejhodnotnějších celků lidové architektury u nás. Je tu vybudovaná krátká nenáročná naučná trasa s patnácti zastaveními. Všechna stavení jsou stále obývaná a všechny objekty využívány. Obec má 24 stálých obyvatel a dále se nerozšiřuje, takže nová výstavba nenarušuje původní ráz vesnice.

Zdroj: www.navylet.cz, www.vysocina.eu, www.kr-vysocina.cz, www.horackagalerie.cz, www.svojanov.cz



Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související