Madeira: Karneval plný barev a sexy tanečnic jako v Rio de Janeiro

foto: Jaroslav Fikota

Slunná Madeira nabízí nejen příjemné počasí po celý rok, ale i bujaré oslavy. Těch tu můžete zažít nespočet, jelikož si na ně místní obyvatelé potrpí. Většina z nich je spojená s festivalem plným masek, hudby, tance a jídla. Pokud tedy máte rádi karneval, nemusíte až do Ria. Také Madeira má své velkolepé sexy tanečnice.

Na ostrově Madeira se slaví skutečně všechno. Ulice se zaplní a pro návštěvníky je vstup na oslavy zdarma. Ulicemi Funchalu, největšího města na ostrově, prochází dlouhý průvod tanečníků za zvuků samby. Kdo to vidí poprvé, rozhodně mu místní atmosféra vyrazí dech. Tato velkolepá událost vás totiž myšlenkami přenese až do daleké Brazílie na slavný karneval v Rio de Janeiro.

foto: Jaroslav Fikota pro CK Čedok

Madeira, karneval kam se podíváš

Na přípravě festivalů Madeiřané skutečně nešetří a snaží se neustále překonávat sami sebe. Pokud chcete na tento portugalský ostrov vyrazit v období Velikonoc, dubnový květinový festival s alegorickými vozy je dalším velkým karnevalovým lákadlem. Velikonoce na Madeiře jsou totiž skvělou příležitostí jak si užít svátky na ostrově věčného jara. Čekají vás tu téměř letní teploty, takže si vychutnáte i koupání v moři.

Z náboženských svátků je na Madeiře nejvýznamnější slavnost 15. srpna „Nanebevzetí Panny Marie“ v Monte. Často sem po kolenou přicházejí poutníci, aby políbili obraz ochránkyně ostrova. Nezřídka sem přicházejí i lidé prosit o uzdravení. Jde o velmi intimní podívanou, kterou hned tak nikde nezažijete.

Za pozornost stojí v červnovém týdnu také festival regionálních uměleckých řemesel, během něhož svůj talent představí žáci a studenti z Madeiry. Proslulost madeirské ruční výšivky, krajky nebo košíků z vrbového proutí jej skutečně světová. Umělecká díla v tomto období můžete nalézt rozeseta po celém okolí Funchalu. Ve stejném měsíci se na Madeiře odehrává vyhlášený třešňový festival (Festa da Cereja). Za ochutnání tu rozhodně stojí populární višňový likér ginja.

Madeira, víno a Guinessova kniha rekordů

Pro milovníky vína je tu pak v září honosná ochutnávka tohoto moku, a to přímo z tradičních vaků z kozí kůže, ve kterých se dříve víno převáželo a skladovalo. Jde o skvělou příležitost uspokojit své smyslové buňky tradičními pokrmy a pochutinami. Taková skvělá čerstvá ryba espada, šťavňaťoučká espetada a nespočet exotických druhů ovoce rozmanitých tvarů a chutí vás rozhodně nenechají chladnými. Na hlavní třídě hlavního města Funchal Avenida Arriaga rozhodně musíte při svém pobytu navštívit The Old Blandy Wine Shop, kde najdete muzeum vína.

„Na Madeiru mohou létat Češi po celý rok z Prahy a od letošní letní sezóny také poprvé v historii i přímo z Brna. Je skvělou volbou pro ty, kteří vyhledávají aktivnější dovolenou, přírodu i příjemné teploty pro výlety po ostrově. Nejvíce turistů na oblíbený portugalský ostrov cestuje v únoru v období karnevalu, na jaře, kdy se pořádají unikátní květinové slavnosti s alegorickými vozy i dalším doprovodným programem, nebo na festival vína, který se letos koná v první polovině září,“ zve návštěvníky Kateřina Pavlíková, tisková mluvčí Čedoku. 

A kdo by chtěl zažít tu nejokázalejší oslavu roku, měl by se na vydat Madeiru na konci prosince. Hodinu před půlnocí se v domech i na lodích rozsvítí všechna světla a otevřou všechny dveře a okna. Po půlnoci se koná velkolepý ohňostroj. Tradice začala v 18. století, kdy Britové žijící na ostrově měli k oslavě nového roku své vlastní ohňostroje. V roce 2007 byl dokonce zapsán do Guinessovy knihy rekordů jako největší na světě a ohňostrojová show získala mezinárodního uznání.zdroj: Cedok.cz, Visitmadeira.com

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související

Napsat komentář