Film s Vojtou Dykem získal nominaci na Oscara

foto: Mimesis Film

Do boje o zlatou sošku půjde český film Il Boemo režiséra a scenáristy Petra Václava o skladateli Josefu Myslivečkovi. Výpravný historický film odehrávající se v 18. století získal nominaci v kategorii Nejlepší zahraniční film. Hlavní roli ztvárnil Vojtěch Dyk.

Film Il Boemo připravoval Petr Václav více než deset let. Přibližuje osudy jednoho z nejslavnějších českých skladatelů Josefa Myslivečka, který se ve své době dokázal prosadit i v obrovské konkurenci italských skladatelů. Scénář filmu byl oceněný v soutěži Filmové nadace v roce 2014 a předtím získal cenu za námět v roce 2011.

Do hlavní role obsadil režisér Vojtěcha Dyka, herečky Barbaru Ronchi, Elenu Radonicich nebo Lanu Vlady. „Rok, kdy jsem se připravoval na roli, byl dost intenzivní. Snažil jsem se naučit italsky, ale zjistil jsem, že natáčení filmu bude o něco náročnější. Takže jsem se začal učit spíš scénář, protože jsem potřeboval znát správné intonace a motivace. Ale dal jsem si předsevzetí, že v italštině budu pokračovat, protože je to krásný jazyk,“ přiznal Dyk.

Ve filmu zazní český barokní orchestr Collegium 1704 pod vedením dirigenta Václava Lukse, který se postará o autentické provedení Myslivečkových operních árií. Zpívat budou přední světoví operní sólisté jako například Philippe Jaroussky, Simona Šaturová, Raffaella Milanesi nebo Emőke Baráth.



Kde všude se natáčelo?

Natáčet se začalo v polovině července roku 2019, a to v divadlech v Pavii, Cremoně a okolí. V září 2019 pak v Janově a v Benátkách. V České republice se filmaři objevili od září 2020, a to v Klášteře sester premonstrátek v Doksanech. Dalšími lokacemi byly pražské paláce Martinického, Colloredo – Mansfeld a prostor zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou, v Bučovicích a také brněnské Mahenovo divadlo.

Nejsložitější a nejvýpravnější část českého natáčení, včetně komplikované kaskadérské scény, pak proběhla ve Stavovském divadle v Praze. Poslední záběry v Čechách vznikly v bývalém cisterciáckém klášteře v Plasích 9. a 10. prosince 2020. Film se natáčel v česko-italsko-slovenské koprodukci. 16. září bude mít film světovou premiéru v hlavní soutěži filmového festivalu v San Sebastianu. Do českých kin film vstoupí 20. října.


Il Boemo / Daniel Freeman / Vyšehrad
Průvodce po životě a díle Josefa Myslivečka, který vychází u příležitosti premiéry filmu Il Boemo, je určen pro nejširší veřejnost. Seznamuje čtenáře s ověřenými fakty o Myslivečkově životě, který je opředený řadou legend, i se skladatelovou kariérou a vnímáním jeho odkazu. Součástí knihy je přehled Myslivečkovy hudby, výběrový seznam nahrávek a dobové portréty.


Zúžený seznam patnácti zahraničních filmů bude zveřejněn 21. prosince a nominace na Oscara budou vyhlášeny 24. ledna 2023. 12. března 2023 pak proběhne slavnostní ceremoniál 95. ročníku cen americké Akademie filmového umění a věd.

zdroj: Pilot film, ČSFD.cz, Albatrosmedia.cz

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související