Malebné pláže, tajuplné jeskyně i impozantní hory… To je Kefalonia

foto: Unsplash

Perla Jónských ostrovů Kefalonia skrývá víc, než byste od řeckého ostrova čekali. I o prázdninách tu lze najít pláže, kde budete téměř sami. Ale kouzelných míst k poznávání tu je tolik, že jen povalovat se u moře, by byla škoda.

Pokud si zrovna vybíráte svou letní dovolenou, Kefalonia je zaručený tip. Zejména pro rodiny s většími dětmi nebo páry, které chtějí o prázdninách vidět víc, než jen nejbližší pláž u hotelu.

Když projíždíte vnitrozemím ostrova, uhranou vás nádherná údolí porostlá jedlemi, které jinde na světě nerostou, a impozantními černými borovicemi. Obrazy, které se vám při šplhání po zdejších strmých, klikatých silničkách naskytnou, působí jako z pohádkových příběhů.

Kefalonia (řecky Κεφαλλονιά) je šestý největší řecký ostrov a největší ostrov Jónského moře. Ale na rozdíl od většiny ostatních zdejších ostrovů je poměrně dost zalesněná. Nejvyšší hora Ainos se sice vypíná „jen“ do výšky 1628 metrů nad mořem, přesto ostrov působí hodně hornatě. A nabízí samozřejmě i nádherné pláže, ke kterým musíte často od silnice sestoupat po příkrých schodech, ale už jen to díky čarokrásných výhledům stojí za to.

Jako z reklamy

Jedna z nejznámějších pláží je Myrtos. To je přesně ta, kterou najdete na většině turistických prospektů. Leží na západním pobřeží ostrova asi 30 kilometrů severně od Argostoli. Rozkládá se mezi skalisky a bílé kamínky, které ji pokrývají, se od azurově temného moře odrážejí do dáli. A pokud tu vydržíte až do západu slunce, máte před sebou možná nejlepší zážitek své dovolené. Nejznámější rovná se ovšem také nejrušnější, takže pokud si chcete užít více klidu, vydejte se do některé z dalších zátok ostrova. Stačí jet po pobřeží a vybírat. I v sezóně bývají zdejší méně známé zátoky téměř liduprázdné, a pokud oželíte nabídku občerstvení či lehátka, užijete si tu opravdu ničím neručené povalování, opalování a koupání.

Hurá za drakem

Při projížďce ostrovem byste neměli minout zdejší jeskyně. Ta nejproslulejší je Dračí – Drogarati – a najdete ji asi tři kilometry jižním směrem od rekreačního střediska Sami, v širokém údolí pod svahy pohoří Aenos. Podle legendy ji v dávných dobách obýval drak a návštěvníky udivuje krásou krápníků i jedinečnou akustikou. Její stáří se odhaduje na 150 milionů let. Turistům byla zpřístupněna až v roce 1963 a obdivovat tu můžete pestře zbarvené stalaktity a stalagmity. Traduje se, že je nejspíše propojena s dalšími, zatím neobjevenými jeskyněmi, jimiž je Kefalonia prošpikovaná. Hlavní sál Dračí jeskyně o rozměrech 30 x 30 metrů a stálé teplotě 18 stupňů se pro vynikající akustiku využívá také k pořádání koncertů. V minulosti tu zpívala dokonce i Maria Callas.

Kam dál?

Na severním cípu ostrova u města Argostoli najdete mořské vodní mlýny Katavothres. Mořská voda tu stéká do skalních otvorů a mizí kdesi v hlubinách země. Silný vodní proud kdysi roztáčel dvojici mlýnských kol. Katavothres bylo tak trochu geologickou záhadou, dokud se nepřišlo na to, že masa mořské vody putuje labyrintem podzemních jeskyní a kanálů i desítky kilometrů na druhou stranu ostrova.

Zajet si můžete i do malebného městečka Fiskardo na severu ostrova. Patří k tomu nejhezčímu, co lze na ostrově vidět. Ničivé zemětřesení, které Kefalonii v roce 1953 velmi citelně zasáhlo, se ho jako zázrakem prakticky nedotklo, proto si uchovává ducha dávných časů. Můžete se tu toulat přístavem, projít se po rušné promenádě, lemované obchůdky a tavernami. Do Fiskarda se jezdí nejen za zdejším kouzelnou atmosférou, ale i kvůli půvabné okolní krajině. Přímo ve městě je menší kamínková pláž, ale vykoupat se můžete také na nedalekých romantických plážích.

zdroj: www.discovergreece.com, www.greeka.com, CK Fischer

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související