Máte chuť na romantický výlet? Vydejte se na toulky po nejkrásnějších vesnicích Itálie

foto: Arturo Cuel / Tourism Board Val di Fassa

Italské Dolomity mají své zvláštní a velmi osobité kouzlo. Touhle částí Itálie se můžete toulat nejen po horách, ale také po neuvěřitelně krásných, romantických vesničkách. Takový výlet se může snadno stát i nejkrásnější dovolenou, jakou jste kdy zažili.

Jezdit tu můžete jen tak nazdařbůh krajem nebo si naplánovat pevnou trasu, zaleží na vaší nátuře a rozpoložení. Obě možnosti mají něco do sebe. Abychom vám to ulehčili, pozveme vás do několika míst, která rozhodně stojí za vidění. I za přivonění a ochutnání. Italské Trentino totiž nabízí mnohem víc, než možná čekáte – objevování tradiční venkovské architektury, nádhernou nedotčenou přírodu i stále patrné stopy po původní alpské kultuře.

Hrdí horalé

Původními obyvateli zdejších horských údolí jsou Ladinové. Prastarý národ, který si až do dnešních dnů udržel svoji svébytnou kulturu i řeč, řadící se k rétorománským jazykům. Vyvinula se kdysi z hovorové latiny a původního nářečí zdejších obyvatel hor. Kořeny Ladinů sahají hluboko do minulosti a navzdory silným rakouským i italským vlivům si dokázali udržet své tradice, které pečlivě ochraňují. Dnes se k této národnosti hlásí asi 30 000 lidí a jazyk se učí dokonce i ve školách.

Vliv Ladinů je znát i na místní kuchyni. Často se tu v restauracích setkáte s nezvyklými kombinacemi, například masa a fíků, nasládlých omáček apod. To je pro zdejší původní recepty typické. Hodně se tu jí zvěřina, maso z jaků, potomků pravěkých turů, kteří se zde chovají. Za ochutnání stojí i místní speck (sušená šunka) a sýry. A k tomu samozřejmě některé z místních vín. Pokud ale budete mít chuť na klasickou italskou kuchyni v čele s pizzou, těstovinami nebo noky, určitě zklamáni nebudete. Nabídka je také velmi pestrá. Jedno má ale společné. Jí i pije se tu všude opravdu skvěle.

Překvapení je tu mnohem víc

Luserna, horská vesnice ve výšce 1333 metrů jihovýchodně od Trenta, je jedním z posledních míst, kde se mluví jazykem Cimbrů, starobylým bavorským dialektem. Nachází se na úplné samotě na středojižní hranici rozsáhlé vysokohorské pastviny, která se rozkládá mezi obcemi Folgaria a Lavarone a horským sedlem Passo Vezzena. Izolace a obtížné dopravní spojení pomohly zachovat starobylý jazyk osadníků, kteří do této dnešní části Itálie přišli krátce po roce 1000. V podhůří mezi řekami Adige a Brenta se dnes k Cimbrům hlásí asi 1500 lidí, včetně většiny ze současných 250 obyvatel Luserny. Objevit zde můžete i muzeum Haus von Prükk, které je symbolem tradic místní menšiny.


Obec Pieve Tesino se otevírá jako vějíř na úpatí hory Bosco di Santa Maria. Rozkládá se na několika nevelkých terasách spojených příčnými cestami, které jsou částečně vydlážděné oblázky nasbíranými v korytě nedalekého potoka Grigno (přítok Brenty). O její bohaté a slavné minulosti svědčí starobylé budovy pocházející z patnáctého století. Srdcem obce je náměstí Piazza Maggiore, kde se vyjímá starobylá osmiboká kašna z červeného kamene zvaná „dáma pramenů“. Typickým produktem Tesina je „le verde“ – kysané zelí připravené mléčným kvašením. Rozhodně si jej nenechte ujít.

Vesnice pohody

San Lorenzo se nachází na úpatí Dolomit Brenta. Díky své relaxační atmosféře láká mistry jógy i wellness profesionály. Při procházce úzkými uličkami můžete pozorovat vzácnou venkovskou architekturu. Vyznačuje se jedinečnými prvky, jako jsou třeba „pont“ – příjezdové rampy k seníkům na střechách domů. San Lorenzo je také domovem ciuigy, klobásy, která místo proslavila a na podzim jí bývá pravidelně věnován víkend plný slavností.


Když vystoupáte k náhorní plošině Bleggio se starobylými farními kostely, narazíte na půvabnou vesnici Rango, v níž budete uneseni její starobylou atmosférou. Tou vyniká i další vesnice Canale di Tenno. Její středověké centrum je náležitě pyšné na svou staletou venkovskou minulost. Po dlážděných komunikacích se můžete procházet uličkami s charakteristickými klenbami starých kamenných domů. Jednou z pamětihodností obce je Casa degli Artisti „Giacomo Vittone“, kde se od března do prosince konají výstavy a umělecké akce.

Duch starých časů

Víska Bondone s výhledem na jezero Idro, je nejjižnější obcí v údolí Valle del Chiese. Kdysi tu žili uhlíři se svými rodinami, ale jen čtyři měsíce v roce, po jeho zbytek byla tichá a vylidněná. Procházet se tu budete úzkými, nebo spíše velmi úzkými, uličkami, které se mezi domy mění ve strmé schody, otírat se o mechem porostlé suché kamenné zdi a obdivovat fresky, jež zdobí některé domy, jako například „madonu na trůně“ (16. století). Je jako návrat do vzdálených, drsných časů.


Za druhou „nejkrásnější vesnicí Itálie“, Vigo di Fassa, musíte do údolí Val di Fassa. Je kolébkou ladinské kultury, zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO, a podle legendy je domovem krále trpaslíků Laurina. Když vystoupáte z údolí směrem k vesnici, najdete zde Museo Ladino, jehož sbírky obsahují dědictví kultury a tradic starobylého národa Ladin. Vigo se skládá z více částí, včetně Tamiònu, malé vesnice vzdálené čtyři kilometry od města, kde mezi domy se starými stodolami stojí malý kostel zasvěcený Nejsvětější Trojici. Další zdejší gotický poutní kostel Santa Giuliana, zasvěcený patronce údolí Val di Fassa, je jedním z nejstarších v údolí a obdivovat v něm můžete vzácné fresky z 15. století. Stojí na prehistorickém kultovním místě Doss del Ciaslìr, které je také spojeno s čarodějnickými procesy, jež dramaticky zasáhly tento kout Itálie v letech 1627–1628.

Zdroj: prev.fassa.com, foto: Tourism Board Val di Fassa



Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související