Mlsání na víkend: Babiččiny buchty s čokoládou a jablky

foto: Unsplash

Máloco je tak klasickým symbolem české gastronomie jako právě buchty. Objevují se v pohádkách a každý z nás má nějakou vzpomínku z dětství, která je s nimi spojená. Kde se ale vlastně vzaly a s jakou náplní jsou nejlepší?

Už někdy v 17. století se především na vesnicích pekly slané kynuté buchty, které se ale tenkrát ještě neplnily, jen polévaly máslem. Rozdílná byla také příprava, protože se nepekly, ale vařily, takže spíše připomínaly dnešní knedlíky. Sladké náplně jako tvarohová, maková, povidlová či jablečná se objevily mnohem později, stejně jako pečení v troubě. Většina dochovaných receptů, tak jak je známe dnes, pochází až z 19. století.

Náplně i názvy se lišily kraj od kraje. Říkalo se jim měchury, rozpeky, baby či hnětky. Oblíbené byly i buchty s řepnou náplní, takzvané řepánky a například v Podkrkonoší se jedly buchty plněné dušenou nastrouhanou mrkví.

Recepty na přípravu těsta se také lišily, ale nejtypičtější jsou klasické kynuté buchty z droždí, polohrubé mouky, vajec, mléka a másla. Pokud ale chcete upéct opravdu dobré buchty, musíte se naučit připravit dobré kynuté těsto.

Jak správně připravit kynuté těsto?

Dobře nachystaný kvásek je základ úspěchu. Na mouku vždy rozdrobte předepsané množství droždí. Než ho použijete, zkontrolujte, že není oschlé, prošlé nebo dokonce plesnivé. Uchovávat by se mělo vždy v chladu. Droždí posypte cukrem, pokapejte pár lžícemi teplého mléka nebo vody a rozmíchejte na kašičku, do které přimíchejte malinko mouky. Zakryjte utěrkou a nechte na teplém místě vzejít. Důležité ale je, aby tekutina (mléko nebo voda) byla jen teplá, nikdy horká. Když do ní strčíte prst a pálí, je to moc. Příliš vysoká teplota by kvasinky v droždí zabila. Studená zase nepodpoří kvašení. Naopak na droždí nepatří sůl, tu dávejte vždy jen do mouky.

Kynuté těsto je nutné opravdu dobře propracovat. Naštěstí dnes máme roboty, kteří to zvládnou raz dva. Dobře připravené kynuté těsto nelepí, je krásně kompaktní a nedrolí se. Odhadnout správné množství tekutiny chce cvik, každá mouka saje jinak, ale obecně platí, že na 500 g mouky má přijít asi 2,5 -3 dcl tekutiny. Raději dejte vždy malinko víc a když je těsto mazlavé, přidejte trochu mouky. Když budete do tuhého těsta přidávat další tekutinu, nikdy se vám už tak pěkně nevymíchá. Že je dobře vykynuté, poznáte podle toho, že zhruba zdvojnásobí svůj objem a zespodu se na něm dělají bublinky. 

Babiččiny buchty s čokoládou a jablky

V každé rodině se najde někdo, kdo nejí mák nebo tvaroh či povidla. Ale buchty s jablky jsou vděčné a což teprve ty s čokoládou! Pokud je pro vás tahle náplň novinkou, určitě ji vyzkoušejte. Půl pekáče s jablky, půl s čokoládou a uvidíte, které zmizí dřív.

Potřebujete:

  • 1 kg polohrubé mouky
  • 1 lžičku soli
  • 4 hrsti cukru krystal
  • 125 g másla
  • 3/4 l teplého mléka
  • kostku droždí
  • 2 vejce

Postup:

Do mísy dejte mouku a sůl, vejce, cukr a rozdrobené droždí, které zalijete asi polovinou mléka a posypte trochou cukru. Nechte vzejít kvásek. Zhruba po 15 minutách přidejte zbytek mléka, ve kterém jste rozpustili máslo a zadělejte krásně hladké těsto.

Nechte asi hodinu kynout. Do kousků těsta, pak zabalte náplň a nechte ještě asi 20 minut kynout. Jablečnou připravíte krátkým povařením nastrouhaných jablek, do kterých rozmícháte asi lžíci pudinkového prášku a dvě lžíce cukru. Do dalších pak zabalíte vždy jednu až dvě kostičky dobré čokolády. Pak každou buchtu pomažte máslem a dávejte jednu vedle druhé do pekáčku. Ne moc na těsno, při pečení ještě vyběhnou. Pečte v horké troubě (170 stupňů) asi půl hodiny do zlatova.

Z uvedeného množství budete mít zhruba 50 buchet. Pokud je to na vás moc, vydělte vše dvěma.

Zdroj: portal.rozhlas.cz, www.cz-test.cz, www.thespruceeats.com, housetohouse.com

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související