Na cestách za dobrým jídlem: Pravé římské špagety carbonara

foto: Unsplash

Spory o to, jak mají správně chutnat špagety carbonara, jsou úplně zbytečné. Ten originální recept je jen jeden a je vlastně velmi jednoduchý. Stačí vám k tomu pouze čtyři ingredience, ovšem správně zvolené. A rozhodně do něj nepatří smetana.

Pátrání po historii legendárních receptů se někdy podobá detektivce. Kdo se chce dopátrat pravdy, musí nejdříve odstranit nánosy pověstí, legend a polopravd a stejně možná kýženého výsledků nedosáhne. U receptu na špagety carbonara to není jisté, ale pojďme to alespoň zkusit. Faktem je, že nejvíce se jí v Římě a jeho okolí, což odpovídá i oblíbenosti dalšího a mnohem staršího receptu na špagety cacio e pepe, tedy sýr a pepř. Vlastně jde o jeden z nejstarších receptů na těstoviny vůbec.

Pepř na zahřátí

Pastýři, kteří se svými stády trávili čas od jara do podzimu, museli svá jídla připravovat z toho, co měli kolem sebe. A cacio, tedy sýr, který se do tohoto receptu výhradně používá, je Pecorino Romano, vyrobený z ovčího mléka. „Pecora“ znamená v italštině „ovce“. Recept na jeho výrobu je velmi starý, historici jej vystopovali až do roku 3000 př. n. l, vyráběl se ve Středomoří, severní Africe i Malé Asii. Nejdražší surovinou na celém jídle byl paradoxně pepř. Ten si do jídla pastýři prý přidávali v hojném množství i proto, že je jeho konzumace zahřívala při chladných nocích. Do Evropy se dovážel z Dálného východu a byl velmi ceněný, používal se dokonce jako platidlo.Slanina a vejce na přilepšenou

Špagety carbonara jsou tedy vlastně jen vylepšenou variantou těstovin cacio e pepe. Některé zdroje uvádějí, že šlo o jídlo tvrdě pracujících uhlířů (alla carbonara znamená doslova po uhlířsku), těch ale v okolí Říma nikdo moc nebylo. Ani vlastenecká linka, podle které název vznikl podle tajného spolku karbonářů bojujícího za sjednocení Itálie, moc nesedí. Mnohem pravděpodobnější bude vysvětlení, že uvedený recept se v různých obměnách objevoval v italských domácnost už během 19. století, ale na skutečné popularitě získal až na konci druhé světové války. A to z toho prostého důvodu, že ve válkou zbídačené zemi byly nejdostupnějšími potravinami vejce od doma chovaných slepic a slanina z přídělů amerických vojáků. Uzená slanina, tedy carbonara.

Na špagety carbonara na 4 porce potřebujete:

  • 100 g guanciale (uzená slanina s vepřových líček, typická pro oblast Říma)
  • 70 g sýra pecorino
  • 3-4 žloutky z čerstvých vajec
  • čerstvě mletý pepř
  • 300 g špaget
  • sůl

Postup:

Jako první nakrájejte slaninu na kostičky. Vložte do pánve a nechte ji pozvolna vyškvařit. Některé recepty uvádějí pancettu, také je to z ní dobré, ale originál je originál. Do velkého hrnce dejte do vroucí osolené vody vařit těstoviny. Mezitím si v misce vyšlehejte žloutky, přidejte do nich trochu zchladlé vody z těstovin, opepřete a vsypte téměř všechen sýr. Asi třetinu si ho nechte na závěr na posypání. Na skus uvařené špagety přidejte i s trochou vody, ve které se vařily, k vypečené slanině. Pánev vypněte a do těstovin se slaninou vlijte vaječnou směs se sýrem. Cílem je, aby se obalily emulzí z vajec, které se nesmí srazit. V případě potřeby se může přidat opět trochu vody z těstovin tak, aby vznikla krémová omáčka. Žloutky se mají pouze prohřát od teplých těstovin. Promíchejte, opepřete, posypte sýrem a ihned podávejte.

Pár rad bokem:

  • Guanciale je tučnější, ale také chuťově mnohem jemnější než pancetta a Italové jí dávají přednost.
  • Ještě větší chuťový zážitek si nachystáte, pokud kuličky pepře předem opražíte na pánvi a pak rozdrtíte v hmoždíři.
  • V některých italských restauracích se můžete setkat i s tím, že vám přinesou horké špagety se žloutkem navrch a vy si ho zamícháte do jídla sami.
  • Sýr by měl být vždy nastrouhaný čerstvě. Jiný druh než parmazán nebo pecorino nepoužívejte. Tradičnější je pecorino, Římané mu dávají přednost.

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související