Na cestách za dobrým jídlem: Sicilské arancini

foto: Unsplash

Když už vyrazíte na Sicílii, je přímo povinnost ochutnat zdejší dobroty. A jednou z těch tradičních jsou arancini. Smažené rýžové koule plněné masovým ragú i dalšími dobrotami. Dokonce existují i v sladké verzi.

„Chcete poradit, kde se tu dobře najíte?“, ptá se řidič, který nás veze z letiště do centra sicilské Catanie. Když kývneme, sype z rukávu hned několik názvů podniků, kam si prý musíme zajít. „A určitě si dejte koňské maso,“ doporučuje. „A arancini! Tady ale musíte říkat arancino, jinak vám nic nedají,“ směje se. Tak koninu si určitě nedám, jíst tohle ušlechtilé zvíře snad nikde nebudu muset, ale ne tradiční sicilskou dobrůtku arancini jsem hodně zvědavá. Párkrát jsem je už na jiných místech Itálie ochutnala, ale přiznám se, že mě zase až tak nenadchly. Tak uvidíme, jak chutnají tam, kde jsou doma.

Původ je jasný

Arancini, sicilské národní jídlo, které má dokonce certifikát Prodotto agroalimentare tradizionale udělovaný italským ministerstvem zemědělství, na tenhle půvabný ostrov doputovalo z východního Středomoří v době arabské nadvlády nad ostrovem. Odvozené je od arabského jídla zvaného kibbeh, smažených masových kuliček s bulgurem, mátou, koriandrem a dalším kořením. Siciliané si ale v průběhu tenhle klasický recept upravili po svém.

Jeden z výkladů původu arancini praví, že vznikly vlastně z nouze. Do rýže, která zbyla, se zabalila troška masové směsi, sýra, hub nebo zeleniny a kuličky se obalily v trojobalu a usmažily. Výraz arancini znamená italsky „malé pomeranče“, a kuličky je barvou a tvarem opravdu připomínají. Existují ale také arancini ve tvaru kužele, ty jsou obvyklé naplněné cukrem a kakaem a jedí se především 13. prosince, ve svátek svaté Lucie, jako připomínka konce hladomoru z roku 1646.

Sicilské arancini

Potřebujete: 350 g rýže, 200 g mletého hovězího masa, ½ cibule, 1 lžíce rajčatového protlaku, 1/2 dl červeného vína, hovězí vývar, 60 g, parmazánu, 50 g mozzarelly, 30 g hrášku, 1-2 vejce, 2 žloutky, strouhanku, šafrán, sůl, pepř, máslo a olej.

Postup: Jako první si uvařte rýži. Nasypte ji do cca 700 ml vroucí vody a nechte vodu zcela vyvařit. Mezi tím si začněte připravovat ragú. Na olivovém oleji a trošce másla orestujte cibuli, přidejte maso, osolte, opepřete a zalijte červeným vínem. Po chvíli přidejte rajčatový protlak, trochu vývaru a nechte redukovat až do změknutí masa. Je-li potřeba, přidejte trošku vývaru.
Do uvařené rýže zamíchejte špetku šafránu, kousek másla, nastrouhaný parmazán, 2 žloutky a promíchejte. Mozzarellu nakrájejte na kostičky. A teď přijde to nejdůležitější. Rýži si dejte do dlaně, přidejte lžičkou trochu ragú, sýr a hrášek, přiklopte další rýží a vytvarujte kuličku. Tu obalte v klasickém trojobalu a smažte ve vyšší vrstvě oleje do zlatova.

V Catanii tuhle dobrotu dostanete na každém rohu a musím říct, že mi tady chutnala. V jednom občerstvení jsem narazila na arancini plněné jen sýrem a lilkem a ty byly také moc dobré, příště je určitě vyzkouším.

Zdroj: mamanapolifoods.com, www.italiani.it, www.greatitalianchefs.com

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související