Na návštěvě: Byt, který zdobí tapeta podle obrazu

foto: Canon

Přemýšlíte nad designovým doplňkem, který by pozvedl a oživil interiér vašeho bytu? Řešením může být tapeta, které dokáže nahradí i obrazy.

Když se řekne fototapeta, mnohým z nás se vybaví nevkusné kousky uplynulých let. Jenže moderní tapeta se může stát skutečnou ozdobou. A pozvednou interiér o několik tříd výše. Majitelé atypického bytu ve Skalsku ve středních Čechách našli odvahu to zkusit a z výsledku jsou nadšení.

Dominantou jejich bytu se stala unikátní velkoformátová tapeta, jejíž předlohou byl obraz Leda od malířky Lucie Crocro. Ta se zase inspirovala díly Hudba a Danae od Gustava Klimta. „Dominantní stěnu jsme si přáli pojmout jako velké originální plátno s patrnými tahy štětce. Inspiraci Klimtem jsme zvolili mimo jiné pro barevnost jeho děl, která koresponduje s pískovcovou masivní stěnou a dotváří tak přírodní atmosféru řešeného prostoru,“ říká majitelka domu designérka Petra Beckerová. 

foto: Canon.com

Obraz bylo nutné odborně přefotit ve vysokém rozlišení a následně s využitím nejmodernějších technologií přenést na velkoformátovou tapetu. Ta se nachází ve vstupním obytném projektu, který slouží jako hlavní společenská část domu. Díky použití speciálního reliéfního materiálu jsou na tapetě skutečně znatelné „malířovy tahy štětcem“.

Tapety nové generace

Za skvělým výsledkem se skrývají nejmodernější technologie, které s tapetami, jak jsme je znali v minulosti, už nemají prakticky nic společného. Digitální tisk dnes umožňuje, že si můžete nechat na stěnu nalepit prakticky cokoli, od oblíbené fotky, přes napodobeniny různých materiálů. Například tapetu s texturou dřeva, mramoru, kůže, látek, nebo třeba už výše zmíněnou tapetu, která imituje malbu až do takových detailů, jako jsou tahy štětcem.

Jak vybrat tapety?

Než se rozhodnete pro realizaci, měli byste znát základní pravidla při výběru tapet. Prvním hlediskem, je barevné ladění tapety. Právě barevnost totiž do značné míry ovlivňuje náladu a atmosféru interiéru. V první řadě si proto sami sobě odpovězte na otázku, jakého efektu chcete pomocí tapety docílit. Zda chcete pokoj rozjasnit, dodat mu dynamiku, nebo naopak dosáhnout zklidnění a relaxační atmosféry.

Podle toho také vybírejte ladění tapety. Pokud v ní budou převažovat červené, žluté a oranžové tóny, dosáhnete spíše dramatičnosti a energického dojmu. Převládající zelená, hnědá, modrá nebo pastelové tóny fialové budou zase navozovat klid. Přičemž u všech barev platí pravidlo, že čím jsou intenzivnější, tím silnější je i jejich efekt.

Při výběru tapet také nezapomeňte brát zřetel na to, jaké je v místnosti světlo. Pokoje otočené na sever, kde je po většinu dne příšeří, budou mít na tapetu úplně jiné nároky než jižní pokoje zalité sluncem. Stejně tak je potřeba uvážit, jestli je tapeta umístěná proti oknu, nebo na stěně, na kterou přímé sluneční paprsky nedopadají.

Zdroj: www.livingetc.com, www. canon.com

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související