Nápady na rychlé večeře: Fritters aneb slané lívanečky

foto: Unsplash

Jsou tak variabilní, že si je okamžitě oblíbíte. Navíc připravené za chviličku a neuvěřitelně „jedlé“! Slané lívanečky pečené v troubě mizí z talířů ihned a děti je prostě milují.

Malé slané lívanečky připravené z kousků zeleniny i masa spojené vajíčkem, moukou a bylinkami se jedly už ve starém Římě. Pekly se nejčastěji na plechu nad žhavým uhlím a oblíbené byly jako pouliční jídlo. Předpokládá se, že jejich popularitu po Evropě roznesli římští vojáci, kteří si je rádi brali i s sebou na cesty. Dnes jsou oblíbené po celém světě, často se pečou samostatně, ale také ve větší formě a pak krájejí na jednotlivé porce.

Jeden z prvních historických záznamů o slaných lívanečcích nebo chcete-li pečených placičkách pochází z roku 1665. V deníku Samuela Pepyse, poslance britského parlamentu se dochovala poznámka, že si před zahájením půstu chce dopřát nějaké „flittres“. Ovšem, jak přesně je měl rád, to se bohužel už nedozvíme.

Jí se po celém světě

Fritters jsou velmi populárním pouličním občerstvením po celé jižní Asii, kde se jim nejčastěji říká pakora. Většinou jde o smažené kousky zeleniny nebo kuřecího masa obalené v těstíčku z cizrnové mouky se solí a kořením a zprudka osmažené. Tak, aby náplň zůstala hezky šťavnatá a těstíčko bylo křupavé. Barmský a-kyaw zase vyniká bohatou tykvovou náplní a obvykle se podává s čajem ke svačině nebo snídani.

V Indonésii se lívance nazývají gorengan, přičemž jedním z nejpopulárnějších je pisand goring, banánový lívanec. A takto bychom mohli pokračovat. Zmínit bychom měli i sladké varianty lívanců, což jsou především francouzské beignets, italské bigne či řecké loukoumades, tedy smažené či pečené kousky těsta podávané s náplněmi, pocukrované nebo polité sladkými omáčkami. Sem patří i dubajské luqaimat a samozřejmě i naše klasické české lívance.

Dnes se ale pojďme naučit skvělou, rychlou a zdravou večeři, kterou si navíc můžete obměnit podle svých chutí.

Fritters aneb slané lívanečky

Potřebujete:

  • 1 větší cuketu
  • 1 cibuli
  • 2 lžíce nakrájeného čerstvého koriandru (nebo jiných čerstvých či sušených bylinek)
  • 1 vejce
  • 75g hladké pšeničné nebo gramové či jiné mouky

Na omáčku:

  • 3 lžíce jogurtu, crème fraîche nebo zakysané smetany
  • 1 polévková lžíce nasekané máty nebo bazalky 
  • 1 stroužek česneku
  • sůl a čerstvě mletý pepř

Postup: Cuketu nastrouhejte, přidejte nasekanou cibuli a ostatní ingredience. Na pečicí papír tvořte malé placičky či hrudky a upečte je v troubě na 200 stupňů asi 25 minut do zlatova.

Podávejte s připravenou omáčkou a další čerstvou zeleninou.

Tento základní recept můžete různě variovat. Místo cukety lze dát oloupaný patison, květák, brokolici nebo i jejich směs. Přidat můžete 1 mrkev nebo sýr, šunku i slaninu. Využít lze také maso z pečeného kuřete, dobré jsou i s malým kouskem ryby například s lososem nebo makrelou. Základem by ale měla vždy zůstat zelenina. Mouky nikdy nedávejte víc, lívanečky by byly zbytečně tvrdé. Pokud je hmota příliš řídká, přidejte vejce.

Zdroj: www.bbc.co.uk, southfloridareporter.com

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související