Nejkrásnější ostrovy světa: Fidži. Vítejte v tropickém ráji

foto: Unsplash

Místo, kde údajně žijí nejšťastnější lidé na světě. Fidži, melanéská země v jižním Tichém oceánu, označovaná jako skutečný ráj na zemi. Nahlédněte sem spolu s námi.

Běloskvoucí bílé pláže, oceán, který hraje všemi odstíny modré, korálové útesy i přírodní koupaliště v jeskyních v džungli, lávová pole a tunely, mořské gejzíry, vodopády… Na ostrovy, kde se z bývalých lidožroutů stali úžasně milí a přátelští lidé, jejichž zvyky, obřady a hostiny budete moci poznávat, jen tak nezapomenete. Tohle je, zejména pro nás Středoevropany, ta pravá skutečná exotika.

Však je také pořádně vzdálená. Cestou sem strávíte v letadlech minimálně 24 hodin. Přímé lety z Prahy na Fidži zatím žádná letecká společnost nenabízí. Létat se dá jen s přestupem, například přes Londýn nebo Paříž do amerického Los Angeles, korejského Soulu, australského Sydney nebo do Hongkongu. Odtud už létají přímé lety do Nadi, na fidžijské mezinárodní letiště.

Letět však můžete i z Prahy do Dubaje odtud do Tokia a poté do Nadi. Vzhledem k přestupům i místům, které cestou navštívíte, je dobré si při letu na Fidži naplánovat někde kratší či delší zastávku. My jsme zůstali na dva dny v Los Angeles a poté ještě na jednu noc v Hongkongu. Celé putování je pak o dost příjemnější, ale samozřejmě náročnější na čas.

Fidži: ráj barev a balzám na duši

Barvy, to je první co vás po příletu ohromí. Představte si ty nejkýčovitější prospekty cestovních kanceláří a celé to vynásobte dvěma. Tak asi nějak tak to tu je… Dlouhé divoké pláže, průzračná voda, kokosové palmy, divoké vodopády, džungle, exotické zvířata a písek bílý tak, až bolí oči. Jednou z nejznámějších oblastí je Coral Coast. Je bohatá na korálové útesy a také tu je jedna z nejhezčích pláží na světě, Natadola Bay.

Souostroví Fidži utváří na 300 tropických ostrovů, které v roce 1643 objevil A. Tasman. Hlavní atrakcí na souostroví vulkanického původu, Mamanuca, ležící západně od Nadi a jižně od souostroví Yasawa, je neobydlený Tom Hanks Island, kde se točil slavný film Trosečník (Cast Away). Na souostroví Yasawa je oblíbený i ostrov Blue Lagoon, nádherná lokace, kterou si vybrali filmaři pro film Modrá laguna.

foto: Unsplash

Jídlo skvělé, ale nepříliš pestré

Co bych vypíchla, je místní strava, která je založená na darech moře a rybách. Kdo nejí ryby, určitě si vybere i mezi nabídkou specialit z hovězího, kuřecího a jehněčího masa dováženého z Austrálie. velmi dobré jsou tu i vína, které však místní dováží též z Austrálie a Nového Zélandu. Pivo mají naopak místní, a nabízí ho v 0,75l lahvích. Jídle určitě zklamaní nebudete, ale na druhou stranu, zvláštní gurmánské delikatesy tu zase až tak nečekejte. Navíc, úplně zapomeňte na evropský spěch a raději se obrňte trpělivostí. „Fidži Time“, tedy velmi poklidné tempo personálu, je zde naprosto běžné.

foto: Unsplash

Potápění v zimě je nejlepší

Vzhledem k bohatému a neuvěřitelně pestrému podmořskému životu je nejoblíbenější aktivitou na ostrovech plavání, šnorchlování a potápění. Toho si tu můžete užít doslova do sytosti. Pokud sem zavítáte během fidžijských „zimních“ měsíců (teplota na Fidži se celoročně pohybuje kolem 30 stupňů) tedy od května do října, užijete si při potápění těch nejlepších podmínek viditelnosti kolem korálových útesů. Pokud vám ale stačí být nad vodou, můžete tu čas trávit pozorováním delfínů nebo surfováním. Ostrovní život zahrnuje i organizované rybaření, jízdu na vodním skútru, paintball, projížďku na koni, na kajaku, let horkovzdušným balónem… Nudit se tu určitě nebudete.

Dobré vědět …

  • Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje všem českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily. Držitelé cestovní dokladů České republiky nemusí žádat o vstupní vízum před příletem na Fidži, ale na místě po příletu obdrží tzv. návštěvnické vízum. Podmínkou je mít cestovní doklad platný ještě nejméně tři měsíce po plánovaném opuštění země, zpáteční nebo pokračující letenku a dostatek finančních prostředků na pobyt na Fidži. Toto vízum se uděluje s platností až 4 měsíců od příletu. Prodloužení víza až na 6 měsíců pobytu je možné na místě.
  • Všichni ostrované umí velmi dobře anglicky. A to i díky tomu, že jejich země byla dlouhou dobu pod britskou nadvládou. Kdo si však chce u místních obyvatel šplhnout, může se naučit pár základních slovíček … /ahoj-bula, dobré ráno-yadra, na shledanou-moce, děkuji-vinaka, promiňte-tulou, ano-io, ne-sega/
  • Pokud chcete zažít i nádech historie, nádhernými památkami oplývá město Levuka. Jeho zachovalá architektura vás nadchne. V hlavním městě Suva stojí za návštěvou sídlo vlády, katedrála z počátku 20. stol a Fidži Museum, jehož sbírky jsou věnovány uměleckým předmětům z celé oblasti. Dále můžete spatřit písečné duny v Sigatoka, které je zároveň největším národním parkem.
  • Zákonným platidlem je fidžijský dolar (FJD) a za jeden dáte necelých 11 Kč. Eura a dolary lze směnit bez problému na hlavním ostrově. Směnárny a bankomaty jsou ve větších městech na velkých ostrovech dostupné. Na malé ostrovy si vyberte hotovost, zde žádné bankomaty nenajdete, platba kartou není na malých ostrovech vždy možná – pokud ano, tak s přirážkou.
  • Spropitné se dává spíše v lepší restauraci a mělo by být maximálně kolem deseti procent z ceny. 

foto: Unsplash

Kolik co stojí

  • Potraviny – na tržišti 2–5 FJD, např. 6 ks rajčat 2 FJD, trs banánů 3 FJD
  • V supermarketu jsou srovnatelné ceny s Českem, např. 1,30 FJD velká voda, pivo 5 FJD
  • Jídlo v restauraci – od 15 FJD, na malých ostrovech od 25 FJD, jídlo už bývá i v ceně ubytování
  • Jídlo na ulici – okolo 5 FJD v lokálních bufetech
  • Vstupné na památky – většinou 5–10 FJD
  • Lokální doprava po městě – 0,75–1 FJD/jedna jízda; taxi z centra na okraj Nadi 15 FJD,
  • Doprava mezi městy záleží na vzdálenosti, např. z Nadi do Suvy 15 FJD, z Korolevu do Suvy 6 FJD, z Nadi do Lautoky 2,40 FJD

zdroj: Fiji.travel, Nationsonline.org, Travel.usnews.com, Invia.cz



Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související