Nejkrásnější ostrovy světa: Havaj, ráj surfařů i milovníků romantiky

foto: Unsplash

Příjemně znějící původní polynéská jména ostrovů, metropole Honolulu, pláže Waikiki, nejvyšší hora světa, sopka Mauna Kea, symbol počátku americké války v Pacifiku Pearl Harbor, ráj rostlin, pralesů, vodopádů, kaňonů, pláží… To je prostě „Havaj“!

Havajské souostroví tvoří dohromady 19 korálových a sopečných ostrovů a 118 skal a útesů. Hlavních ostrovů je celkem osm, z toho čtyři jsou turisticky nejnavštěvovanější. Tím nejznámějším je Oahu se slavnou pláží Waikiki a hlavním městem Honolulu, dále pak MauiKauai a Hawaii. Právě ten poslední zmiňovaný je tím největším ostrovem v Havajském souostroví. Říká se mu Ostrov orchidejí či Velký ostrov. Je totiž dvakrát větší než všechny ostatní dohromady. Byl vytvořen splynutím dvou velkých vulkánů – Mauna Kea (4207 m) a Mauna Loa (4160 m).

Není havaj jako havaj

Obyvatelé Havaje jsou především Asiati, původní obyvatelé ostrovů, Hispánci a běloši. Asi 75 % z nich žije ve městě Honolulu. Patronem Havaje je svatý Josef de Veuster. Koncem 19. století zde působil jako misionář a pomáhal malomocným, proto není divu, že jeho sochy jsou po ostrovech téměř všude.

Od chvíle, kdy k břehům v roce 1778 připlula flotila Jamese Cooka, návštěvníků tohoto místa jen roste. V roce 1929 na souostroví zavítalo 22 tisíc zájemců a o 90 let později už téměř deset milionů.

Stále ještě nedotčený zůstává nejmenší z obydlených ostrovů – Niihau. Má 170 původních obyvatel, kteří dodržujícím tradiční zvyky. Děkovat mohou skotské farmářce Elizabeth Sinclair, která tento ostrov v roce 1863 koupila od havajského krále a rozhodla se jej uchovat v původní podobě. Teprve od roku 1987 sem mohou přijet malé skupinky turistů. Nesmějí tu ale fotografovat ani být v kontaktu s původním obyvatelstvem. 

foto: Unsplash

Pláže s bílým pískem, průzračnou vodou a slavným olympionikem

Lanikai Beach najdete 17 mil od Honolulu na jihovýchodě ostrova. Waikiki Beach je zase nejpopulárnější pláží na Oahu, leží přímo v hlavním městě Honolulu ve stejnojmenné čtvrti města Waikiki Beach. Stojí zde i socha slavného Duke Paoa Kahinu Mokoe Hulikohola Kahanamoku, amerického sportovce pocházejícího z Havaje, který zpopularizoval surfing a byl i skvělým plavcem, držitelem tří zlatých a dvou stříbrných olympijských medailí.

Laniakea Beach je rájem pro havajské zelené mořské želvy. Najdete ji 35 mil od Honolulu na severovýchodě ostrova. Na Sunset Beach jsou nejkrásnější západy slunce, proto je jako stvořená pro romantické procházky. V zimních měsících je proslulá kvůli velké vlny, proto sem míří surfaři z celého světa.

Co ochutnat a jak se zabavit

Čerstvé ryby a mořské plody, tím je Havaj naprosto proslulá. Nejznámější místními pokrmy jsou poke, tedy čerstvé syrové ryby s rýží a dalšími ingrediencemi. Slavná je tu i polévka saimin. Ochutnat tu rozhodně stojí za to shaved ice zmrzlina, knedlíčky manapua nebo havajská acai bowl. 

Od odpočinku na pláži, přes šnorchlování s želvami a delfíny, výlety k tekoucí lávě, adrenalinem v helikoptéře či rogalem až po vyjížďku kajakem či mnohem víc. To je ráj na Havaji, který by měl každý z nás alespoň jednou okusit na vlastní kůži.

Kdy a za kolik

Tento ostrovní stát USA má tropické klima, proto se na většině území střídá jen období sucha (květen – říjen) a období dešťů (říjen – duben). Průměrné letní teploty se pohybují kolem 30 °C ve dne a 22 °C v noci. V zimě teploty obvykle neklesají pod 18 °C v noci a přes den dosahují až 28 °C.

Pokud vyrazíte, nemusí až tak přemýšlet co za co. Ceny potravin jsou totiž ve směs jen o kousek vyšší než v Čechách. pro představu uvádíme ceny potravin v Honolulu z ledna 2021:

 • menu McMeal v restauraci McDonalds: 9 $ (194 Kč)
 • točené pivo v restauraci (0,5 l): 6 $ (129 Kč)
 • cappuccino v restauraci: 5.33 $ (115 Kč)
 • coca-cola v restauraci (0,33 l): 2.41 $ (52 Kč)
 • mléko (1 l): 1.75 $ (38 Kč)
 • chléb (500 g): 4.66 $ (100 Kč)
 • rýže (1 kg): 5.68 $ (122 Kč)
 • vajíčka (12 ks): 4.25 $ (92 Kč)
 • sýr (1 kg): 15.08 $ (325 Kč)
 • kuřecí prsa bez kosti (1 kg): 12.90 $ (278 Kč)
 • jablka (1 kg): 6.50 $ (140 Kč)
 • banány (1 kg): 3.21 $ (69 Kč)
 • rajčata (1 kg): 6.36 $ (137 Kč)
 • brambory (1 kg): 4.17 $ (90 Kč)
 • voda (lahev 1,5 l): 2.19 $ (47 Kč)
 • lahvové pivo (lahev 0,5 l): 2.57 $ (55 Kč)

zdroj: Gohawaii.com, Nomad.czLíbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související