Overal je nadčasový a stále trendy. Jak ho nosit?

foto: Unsplash

Pokud je pohodlí na prvním místě vašeho módního seznamu, tak jste tady správně. Máme tu pro vás tip na nadčasový hit, který je oblíbený už řadu let. Overal vás totiž nikdy nezklame a hodí se prakticky pro všechny příležitosti. Ty slavnostnější i na běžné denní nošení.

Lámete si občas hlavu, co si vzít druhý den na sebe, když vás čeká celý den v práci a večer plánujete jít na skleničku s přáteli? Sukně, kalhoty či šaty jsou sice vhodnými kousky oblečení, ale mnohdy nesplňují naše očekávání, jak být in za všech okolností. Za to overal je ideální!

Flexibilní kousek oblečení, který je sázkou na jistotu. Ráno si přes něj můžete přehodit džínovou bundičku, večer pak ležérní sako.

foto: Unsplash (1), Zoot (3), H&M (2), Zalando (3), Mango (2), Lindex (1), Zara (2)

Overal ve všech podobách

Ani letošní rok není výjimkou a overaly mají své místo na každém přehlídkovém mole, kde se objevují doslova ve všech podobách. Největší návrat slaví plátěné a džínové kousky i „lacláče“. Frčí také modely s dlouhými úzkými nohavicemi, které se vyhrnují pod kolena. Pokud k tomu doplníte boty na vysokém podpatku, můžete klidně na večírek.

Střih s ramínky a kraťasy je zase ideální k vodě či do horkých letních dní. Ostudu v něm neuděláte ani v práci či na pikniku. K této letní verzi overalu vám budou skvěle ladit baleríny či tenisky na ploché podrážce tzv. „slip-ony“.

Kdo nemusí džínovinu, může vybírat kousky z bavlny, hedvábí či popelínu. I v barvách se letos meze nekladou. Overaly se nosí jednobarevné, strakaté, pruhované, každý si může vybrat dle vlastní libosti. A pokud se chystáte jít na rande, schůzku či jednání, overal je v tomto případě mnohem zajímavější varianta než šaty nebo kostýmek. 

K overalům se navíc hodí různé doplňky. K jednobarevnému zvolte brož, šátky, výrazný náhrdelník, náramky… Přes ramena si pak jen přehodíte sako, džínovou nebo koženou bundičku. Dobře zvolenou mikinou také nic nezkazíte. Někdy se hodí doplnit overal páskem.

Nejen pro „hubené“

Overal si může dovolit každá z nás bez ohledu na postavu. Pouze menší ženy by měly volit kratší nohavice. Ideální je pak oblečení doplnit lodičkami na vysokém podpatku. Ženy kyprých tvarů by si měly ideálně vybrat jednobarevný potisk bez výrazných geometrických tvarů. V jednoduchosti je totiž krása. Ženy s chlapeckou postavou si naopak mohou vybrat různé střihy i potisky, které jim opticky dodají ženské tvary.

Kde se vzal?

Overal je jeden z nejsofistikovanějších základů šatníku. Poprvé se objevil v roce 1919 jako funkční oděv pro parašutisty, dělníky či vojáky. Lacláče s odnímatelnými ramínky jako první představila společnost Levi Strauss a Jacob Davis v 90. letech 20. století. Okamžitě se staly módním hitem, který se dále vyvíjel na tzv. jumpsuit, v češtině známý jako overal. Měl užší střih a lichotil postavě.

Ve 30. letech 20. století začala overaly navrhovat módní návrhářka Elsa Schiaparelli. Sportovní styl pak uvedla Very Maxwell v polovině 40. let. V padesátých letech návrhář Bonnie Cashin experimentoval i s večerními overaly. Velkým hitem se staly v sedmdesátých letech, a to se širokými nohavicemi a velkým límcem.

Téměř každý návrhář měl svou vlastní verzi, mezi nimi také Oscar de la Renta, Christian Dior, André Courrèges a Yves Saint Laurent. Overal se postupně stal unisexovým oblečením pro ženy i muže. Velkou popularitu overalu přinesla zpěvačka Cher a zpěvák Elvis Presley, kteří je oblékali na svá vystoupení.

V osmdesátých letech označil americký návrhář Geoffrey Beene overal za „večerní šaty příštího století“. V roce 2002 se začalo s tímto oblečením experimentovat ještě víc. Nicolas Ghesquière, který pracoval pro módní dům Balenciaga navrhl velkou škálu overalů z různých materiálů a v mnoha vzorech.

zdroj: Marieclaire.com, Glamour.de

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související