První oficiální přechod Česka láká další nadšence. Přidáte se?

Jít může každý!
foto: Stezkaceskem.cz

Dálkové treky jsou ve světě běžné. U nás nějaký oficiální zatím chyběl. Ale od loňského října už ho máme také. A je o něj obrovský zájem.

Zní to jako výzva roku. Nazout dobré boty a vydat se na pochod kolem celé České republiky. Celkem přes 2000 km. Dáte to? Chození přírodou má u nás obrovskou tradici a díky pandemii je ještě populárnější. Tím se projekt Stezka Českem trefil do správné doby, což nebyl až tak záměr, jako spíš náhoda. Ale vše zapadlo na správné místo. Nebývalý zájem dokonce zaskočil i samotné organizátory.

„Ta myšlenka byla původně jen nápad party nadšenců,“ vysvětluje hlavní propagátor a tvář celého projektu Martin Úbl. Když kromě prakticky celého Balkánu, Islandu, Nepálu, Bolívie, Peru a dalších zemí, prošli v roce 2019 jeden z nejtěžších treků na světě: Great Divide Trail v Kanadských Rockies, což je 1200 km dlouhý přechod naprostou divočinou, rozhodli se, že něco podobného připraví i u nás. A vznikla Stezka Českem, původně ještě pod názvem Cesta Českem. Celý trek je rozdělený na jednotlivé etapy, které jsou poměrně dlouhé. To proto, že jsou vybrané podle jednotlivých pohoří. Vy si ale zvolenou trasu, stejně jako celý pochod můžete zcela uzpůsobit podle svého.

foto: Stezkaceskem.cz

Každý podle svých sil a možností

Celý projekt má dvě části – Severní a Jižní stezku. Ta první vede z nejzápadnějšího bodu ČR, prakticky kopíruje celou severní hranici republiky s Německem a Polskem a končí v nejvýchodnějším místě republiky, jen kousek od hranic se Slovenskem. Celkem je dlouhá 1043,4 km a ujít se prý dá za 343 hodin. Ta Jižní začíná ve stejném bodě, kopíruje jižní hranici naší republiky a končí také na stejném místě. Takže kdo chce, může opravdu obejít celé Česko. Sympatické na tom je, že si vše můžete naplánovat podle sebe. Jít to najednou, po částech o víkendech nebo si říct, že to zvládnete za rok či za dva… „Jít můžete ze západu na východ či naopak. Nebo si vybrat jen některé úseky, případně je procházet, jak vás napadne. Na společných výletech se dokonce domlouvají i maminky s kočárky, starší lidé, vozíčkáři, pejskaři… Hodně lidí se také ozvalo, že to chtějí uběhnout. Takže mě moc těší, že idea treku pro opravdu širokou veřejnost vychází. Za to jsme moc rádi,” svěřuje se se svými pocity Martin Úbl.

Kompletní servis

Na webu Stezka Českem jsou jednotlivé etapy podrobně popsány, najdete tu i veškeré informace, kde je možné přespat a další rady, například podrobnou kilometráž jednotlivých úseků, natrasované mapy či tipy, jak začít. Další cenné informace je možné získat ve veřejné skupině na Facebooku, která má už v tuto chvíli zhruba 12 000 členů a další každým dnem přibývají.

Projekt vznikl jako zcela nekomerční pod heslem: „Od lidí pro lidi“ a je to na něm hodně znát. Nikde se nemusíte registrovat, nic si kupovat. I proto podle slov Martina Úbla se k němu a jeho dalším kamarádům, kteří stáli u vzniku, dnes přidávají i dobrovolníci a nabízejí svou pomoc. S projektem spojil síly i Klub českých turistů, který se stal jeho hrdým partnerem a v současné době vyjednává o jeho zařazení do mezinárodní sítě dálkových tras. Propagaci si vzala na starosti agentura Czech Tourism.


Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související