Putování po filmových lokacích: Borek a film Václav

Nádherné okolí obce okouzlilo režiséra Jiřího Vejdělka.
foto: Česká televize

Pamatujete si na film Václav? Vesnický outsider, který ve svých 40 letech žije s maminkou pod jednou střechou se projevuje jako místní šašek, hlupák a problematický nezvladatelný kluk. Právě tento příběh se točil ve vesnici Borek.

První písemná zmínka o vesnici pochází z roku 1352. Borek leží v okrese Beroun a je součástí obce Suchomasty, od které leží asi 1,6 km na jihozápad. Je zde evidováno jen 16 adres a lidé si toto místo oblíbili v posledních letech hlavně na chalupaření než na žití.

Přes obec vede naučná stezka a za návštěvu rozhodně stojí nádherný kostel svatého Mikuláše, kde je místní hřbitov. Ten využívají lidé i z dalekých obcí. Kostel je chráněnou památkou a v horní části obce se nachází i barokní zvonice, stojící na návrší jen kousek od samotného kostela. Bohužel zvonice již několik let chátrá, takže je lepší si místo prohlédnou spíše z dálky.

Režisér Jiří Vejdělek si pro film Václav vybral Borek proto, že ho prý okouzlilo okolí obce plné přírodních krás. Za hřbitovem vedle chátrající hrobky se o deset let později, tedy v roce 2017 natáčel jeden z dílů seriálu televize Prima Kapitán Exner. Zdejší louka zde představovala archeologické naleziště. Šlo o epizodu Denár v dívčí dlani.


Putování po filmových lokacích: Bon Repos a Cirkus Bukowsky či Kameňák

foto: Bon Repos

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související