Putování po filmových lokacích: Branov a Smrt krásných srnců

Naplánujte si si sem romantickou procházku
foto: Bontonfilm

Pro nostalgický film Smrt krásných srnců, natočený v roce 1986 podle jedné z povídek stejnojmenné vzpomínkové knihy Oty Pavla, si režisér Karel Kachyňa vybral krásnou krajinu na Křivoklátsku.

 „Je to knížka mého srdce. A ta ústřední povídka, podle níž je nazvaný celý soubor, je jedna z nejhezčích, nejlaskavějších, ale také nejkrutějších, které znám,“ řekl kdysi Karel Kachyňa. O jejím zfilmování přemýšlel dlouho. A nedílnou součástí úspěchu filmu Smrt krásných srnců, byly lokace, kde se natáčelo.

Romantická samota, známá pod názvem Kouřimecká rybárna, kde rodina Leo Poppera (Karel Heřmánek) ve filmu bydlí, je bývalé obydlí převozníka. Nachází se u Berounky, 3 km od Luhu, nedaleko Branova, k němuž katastrálně přísluší. Najdete ji na louce pod Čertovou skálou. Před domem stojí mohutný, čtyři sta let starý památný dub. Podle pověsti roste nad hrobem švédského generála z třicetileté války. V současné době je roubenka chráněna jako kulturní památka. Zajímavostí je, že tu na sklonku svého života spisovatel Ota Pavel skutečně bydlel.

Býval tu mlýn

Samotná obec Branov leží zhruba 13 km jihovýchodně od Rakovníka a 4 km jihozápadně od Křivoklátu. Náleží k ní i pobřežní osada u Berounky, nazývaná Luh či V Luhu. V obci žije celkem asi 200 obyvatel.

První písemná zmínka o vsi (Branow) pochází z roku 1551. Název je odvozen od osobního jména Bran. Kdy byla rybárna přesně založena, není známo. Nejstarší záznam o majiteli tehdejšího mlýna pochází z roku 1667, kdy jej vlastnil Řehoř Rybka, později Jakub Matějovič (1703), Jan Rybka (1714), Matěj Čermák (1721) a Kateřina Rybková, se kterou se oženil František Zýka (1775). Rodu Zýků patří dodnes.

Kolem roku 1942 došlo ke vzniku přívozu a to pravděpodobně v souvislosti s výstavbou silnice spojující Višňovou a Týřovice. Převoz byl zajišťován prostřednictvím prámu taženého navijákem či pramicí s bidlem, které později nahradila vesla. Do současnosti se dochovaly nejen zbytky po prámovém přívozu, ale také povolení k provozu, které dne 21. října 1942 vydal Zemský úřad.

V okolí se natáčel i film Zlatí úhoři a filmový štáb pod vedením režiséra Karla Kachyni tu měl při filmování útočiště.

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související