Rakouské Korutany lákají nejen na lyžování, ale i skvělé jídlo nebo pozorování hvězd

foto: Christoph Rossmann

Rakouské Korutany jsou vyhlášené jako nejslunečnější spolková země Rakouska. Není divu, leží až u italských a slovinských hranic a blízkost moře je tu zkrátka znát. Lyžování je tu tak díky tomu podobné jako v sousední Itálii, ale to není zdaleka vše, co tenhle krásný kout země našich jižních sousedů nabízí.

Když se setmí, začíná se v Korutanech probouzet svět plný nezapomenutelných zážitků. Pod rozzářenou hvězdnou oblohou tu mohou malí i velcí návštěvníci zažít spoustu zábavy a povyražení.

V nočním tichu zdejší příroda ukazuje svou fascinující tvář: hvězdy na obloze září velmi intenzivně, sníh se tajemně třpytí a čerstvý chladivý vzduch probudí všechny vaše smysly. V Korutanech objevíte celou řadu možností, jak společně zažít nezapomenutelná dobrodružství a nechat se okouzlit světem, který se naplno rozvine až po západu slunce.    

foto: Gert Perauer, Franz Gerdl, Gert Steinthaler, Helmut Rier, Tine Steinthaler, Michael Stabentheiner, Christoph Rossmann/ Kärnten Werbung 

Korutany a špičková gastronomie

Výjimečné kulinářské zážitky slibuje třemi hvězdami ověnčený šéfkuchař Stefan Lastin na chatě Gamskogelhütte v Katschbergu. Každý čtvrtek a pátek tu vykouzlí několika chodové menu z těch nejkvalitnějších surovin. Dopravit se sem můžete velmi dobrodružně – čeká vás jízda zasněženou zimní krajinou na sněžném skútru a zpět na saních. 

Další kulinární zážitek vás čeká ve skleněné kopuli na úpatí střediska Sportberg Goldeck. Hostinští Christa a Oliver z Landgasthofu Marhube vás přivítají lahodným fondue a pochotáte se i nádherným výhledem na horskou scenérii.    

Saunové ceremoniály za svitu úplňku 

V pátek za úplňku vás saunoví mistři z hotelu Kärnten Therme Warmbad-Villach zvou na již legendární úplňkový saunový večer – v závislosti na tématu s mentolovým, ledovým nebo firnovým ochlazením. Poté můžete ve vířivce na venkovní terase počítat hvězdy a pozorovat úplněk.  

K zážitku si ještě přičtěte vegetariánské jednohubky z biologické přírodní kuchyně a následné koupání bez plavek v křišťálově čistém jezeře Weissensee, které vás zaručeně nabije novou energii.

Jedinečné wellness u jezera ve spojení s úplňkem na vás čeká také v lázních Badehaus am Millstätter See. Nejlepší příležitost k relaxaci tu budete mít za úplňkových večerů do 23 hodin. Každý návštěvník sauny má navíc k dispozici místo k sezení nebo lehátko s výhledem na noční jezero. 

Korutany a výlet na sněžnicích 

Umělé osvětlení budete na vedené noční túře v přírodním parku Dobratsch hledat marně. Na této zimní túře na sněžnicích, která vede zasněženými turistickými stezkami k horské boudě na vrcholu Zehnernock, řádně prověříte svou fyzickou kondici. Po námaze se pak posilníte občerstvením v duchu místní kuchyně a domácím punčem. Další odměnou vám bude nádherný výhled na zasněžené pohoří Karawanken a Julské Alpy. 

Kouzelné chvíle budete prožívat při pozorování hvězd na Naggler Alm nad jezerem WeissenseeZkušený průvodce z národního parku se společně s vámi vydá lanovkou Weissensee Bergbahn na krásnou vycházku. Během túry po překrásných zimních stezkách se dozvíte zajímavé informace o celém přírodním parku a vašim cílem bude Naggler Alm. Zde ochutnáte výtečné regionální speciality, k nimž patří například „Kärntner Frigga“.   

Hvězdy nad hlavou

Hvězdárna na hoře Gerlitzen nabízí návštěvníkům komentované prohlídky, kde se dozvíte vše, co vás zajímá o gastronomii – od molekulárního mračna až po supernovu. Během zimních úplňkových večerů v Bad Kleinkirchheimu se také můžete přesunout k horní stanici lanovky Biosphärenparkbahn Brunnach. Zde už na vás čeká pestrý večerní program, který zahrnuje třeba vycházku s pochodněmi nebo impozantní ohňovou show. 

Noční lyžování

Když se slunce schová za horami, jeho záři na širokých a zasněžených sjezdovkách převezmou reflektory. Na jedné z nejdelších sjezdovek s umělým osvětlením v Alpách (2,2 kilometry) se můžete svést každou sobotu večer v Nassfeldu. Ve středisku Dreiländereck se navíc každý čtvrtek večer koná skitouringová noc, během které je sjezdovka pro skialpinisty otevřena od 17 hodin.   

 Zkrátka ale nepřijdou ani ranní ptáčata. Pro ně je v Bad Kleinkirchheimu připravena akce lyžování před devátou. Lyžařská legenda a olympijský vítěz Franz Klammer doprovází vybranou skupinu maximálně 50 osob při Early Morning Skiing. Již v tuto časnou hodinu vám rád předá zasvěcené tipy a prozradí triky pro perfektní carvingové oblouky na svazích uprostřed korutanských Nockbergů. Je to výjimečný zážitek, na který určitě hned tak nezapomenete.

Sáňkování pod hvězdnou oblohou 

Noční jízda na saních má své kouzlo. Tyto radovánky prostě patří ke korutanským zimním večerům. Nejprve vystoupáte k výchozímu bodu a občerstvíte se v jedné z rustikálních chat. Tam už se malí i velcí sáňkaři začínají těšit na sjezd do údolí. V regionu s národním parkem Hohe Tauern se nachází nejdelší osvětlená sáňkařská dráha v Korutanech. Ale to ještě zdaleka není vše – k chatě Unterwirthüttn v Bad Kleinkirchheimu vás místo taxi zaveze traktor, v Innerkremsu nebo Heiligenblutu si snadno a pohodlně zapůjčíte sáňky a zábava může začít. 

Zdroj: www.kaernten.at

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související