Schladming: Ráj lyžařů má co nabídnout i v pozdním létě

foto: Jitka Lubojacká

Všem milovníkům bílých svahů netřeba rakouský Schladming blíže představovat. Přes 123 kilometrů vzájemně propojených sjezdovek si tu každoročně užívají tisíce lyžařů, od začátečníků až po ty nejnáročnější fajnšmekry. Ale má smysl sem jezdit i v létě či na podzim? Rozhodně ano!

K něčemu se musím hned na začátku přiznat. Ačkoli lyžování miluju a alespoň přes zimu bych se na hory nejraději odstěhovala, rakouský Schladming mě i přes jeho proslulost zatím míjel. Příležitost ho blíže poznat se mi naskytla až letos v létě, kdy jsme se sem s rodinou na pár dnů vypravili při našem prázdninovém putování. A musím říct, že to bylo setkání více než pozitivní. Tenhle kousek světa se mi doslova vryl pod kůži a rozhodně se sem někdy brzy vrátím. Na lyže i putování krásnou krajinou. Je tu totiž opravdu nádherně.

foto: Falkensteiner Hotel Schladming

Slovanské stopy

V Rakousku se člověk obvykle cítí dobře všude, ale tady to bylo jiné. Jako když se vrátíte domů… A už vím asi proč. První zmínky o zdejším osídlení se datují do roku 1180 a původní název města Schladming zněl Slaebnich, což je jméno slovanského původu. Ještě ve středověku totiž v celém Štýrsku žili převážně alpští Slované, kteří svůj původ odvozovali od Sáma a jeho říše. A zdejší krajinu pojmenovali Karantanija. Až později zde získal převahu germánský vliv, ale v kultuře i jazyce slovanské prvky zůstaly. Takže tu tak trochu doma opravdu jsme. A lidé jsou tu opravdu neskutečně milí, usměvaví a přívětiví. Možná je to i tím, že když žijete obklopení nádhernou přírodou, je vám prostě hezky a nemáte důvod se mračit.

Možností vyžití je ve Schladmingu i mimo zimní sezonu víc než dost. Kdo rád chodí po horách, nestihne nejoblíbenější trasy projít ani za týden. My jsme jako první zvolili tu nejklasičtější, tedy výlet na Planai a odtud výstup na nejbližší vrcholek Krahbergzinken ve výšce 2134 m.n.m. Do výšky 1830 metrů nás na vrcholek Planai vyvezla lanovka. S kartou Sommercard Schladming-Dachstein (kterou, tak jako my, získáte v hotelu při ubytování) neplatíte za jízdu nahoru vůbec nic. Karta se k vybraným hotelům a penzionům nabízí až do 1. listopadu a díky ní si můžete zdarma užít nejen lanové dráhy, ale třeba i plavecké bazény či muzea. Nemusíte platit cestu autobusem ani mýtné ve vybraných úsecích a děti mají možnost si vyzkoušet jízdu na koni, bobovou dráhu, návštěvu mystického trpasličího lesa, kurzy lukostřelby či lezení.

Vzhůru na výlet

Cestou vzhůru jsem si nemohla nevšimnout, že sjezdovka v létě slouží jako Bike Park s celkem 35 km nejrůznějších tras. Rookie Trail nabízí správný terén pro začátečníky s nízkým sklonem, zatímco Biker Cross je vybaven jemně tvarovanými skoky a strmými zatáčkami. Sjíždět lze i zdejší sjezdovky, což je leckdy zážitek i pro otrlé bajkery. Fascinovalo mě, že je to vlastně stejné jako v zimě na lyžích, nahoru speciálně upravenou kabinou s kolem a dolů svištíme… A takhle klidně celý den. Docela by mě zajímalo, kolik dnů za sebou to ti nejzapálenější tahle vydrží. Ale všichni tu působili dojmem, že je to nesmírně baví.

My jsme si ovšem naplánovali výšlap, cesta až na poslední stoupání to byla spíše vycházková, ale ty výhledy! Malebné louky na pozadí vysokých hor, kde i v létě leží zbytky sněhu, hluboká údolí…. Pokud hledáte místo, kde zapomenete na všechny starosti, tak jste tu rozhodně správně. Jen bylo docela teplo i ve výšce kolem 2000 metrů nad mořem kolem třiceti stupňů, což mě i v červenci překvapilo, takže při cestě zpátky jsem se těšila na jediné. Na potopení se do příjemně osvěžující vody bazénu, který jsme měli přímo pod okny našeho hotelu.

Zasloužený relax

Ubytovaní jsme byli v hotelu Falkensteiner, který leží jen pár minut chůze od spodní stanice lanovky na Planai, což se ukázalo jako skvělé rozhodnutí. Nejen kvůli výhodné poloze hotelu, ale zejména kvůli pohodlí, které nabízí. Celý hotel včetně personálu je přímo naprogramován na to, aby vás rozmazloval a mě nepřestávalo udivovat, na jaké detaily se tu myslí, abyste se tu cítili co nejlépe. Hned u vchodu leží mísa z ovocem, v recepci je po celý den připravená voda s citrusovými plody a přivítání na recepci bylo tak milé, že jsem věřila, že ty tři dny, které tu mám strávit, budu opravdu rozmazlovaná. Maličkosti, které z běžného přenocování činí zážitek.

Celý hotel je skvěle uspořádaný, takže nic nehledáte a hned víte, kde je bar, restaurace i wellness centrum. Všude převládá moderní architektura s důrazem na přírodní materiály, takže nic neosobního tu určitě neuvidíte, právě naopak. Za zmínku také rozhodně stojí skvělé jídlo, založené na lokální kuchyni, a především prvotřídních surovinách. Snídaně jsou famózní, ale možná ještě víc vás nadchnou večeře o šesti chodech. Tady energii rozhodně načerpáte. A ryze pozitivní. I díky již zmíněnému wellness centru, které vám po každé túře vlije „novou krev do žil“. Jen ty sauny jsem tentokrát nevyzkoušela, vedro bylo i tak. Ale při další návštěvě se na ně moc těším, stejně jako na masáže a vonné koupele, které tu také nabízejí.

Na kolo i do skal

Výhoda pestrého výběru terénů, profilů, a tudíž i kol, řadí Schladming z pohledu cyklistické atraktivnosti velmi vysoko. Celý oblíbený silniční okruh okolo Dachsteinu měří 177 km. Projet tak můžete tři rakouské spolkové země, vykoupat se u Halltstätersee a našplhat až 4000 metrů. Ti nejlepší to prý dají za den… Spousta možností je tu i pro netrénované. Na cestu si můžete půjčit i elektrokolo (půjčoven je tu všude víc než dost a možnost k půjčení je i ve většině hotelů), které vám bez ohledu na kondici, dovolí překonat i vzdálenější a náročnější cíle. A pokud vás kolo moc nebere, můžete vyrazit na zajištěné skalní cesty tzv. feráty. Okolo nedalekého Ramsau pod Dachsteinem jich najdete 26 certifikovaných, včetně čtyř (Heidi, Kalo, Kala, Kali) přímo dětských. Ta nejstarší v celých východních Alpách se jmenuje Randkluft a nabízí 1200 vertikálních metrů!

A kdybyste toho sportování měli náhodou už dost, vyrazte na výlet za poznáním a historií. Kam? Doporučuji opatství Admont s největší klášterní knihovnou na světě, solný důl v Hallstattu, zámek Trautenfels, největší ledovou jeskyni na světě ve Werfenu anebo park na Wilder Bergu s možností sledovat až 300 kusů alpské zvěře, které tu jsou takřka na dosah. A hodinu cesty odtud se nachází Salzburg, rodiště fenomenální Wolfganga Amadea Mozarta…

Zdroj: Schladming-Dachstein

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Související