Seriál Petry Špindlerové „Máma na cestách”: Hrad Pernštejn

Tak trochu jinak
foto: Perštejn

Patří k našim nejkrásnějším hradům. Také proto ho často vyhledávají i filmaři. Točila se tu třeba pohádka Čert ví proč, italská pohádková fantasy Fantaghiro či britský historický seriál Červený Bedrník.

Já mám k němu zcela osobní vztah už od dětství. Bydlela jsem totiž nedaleko a poměrně často Pernštejn navštěvovala. Všechny hradní okruhy znám skoro nazpaměť.

Moji rodiče si zde, v obřadní síni řekli své ano.

A navíc, jako puberťačka jsem tvrdila, že si vezmu jen toho, kdo mi koupí Pernštejn. Na to můj pragmatický otec – právník vždy suše odvětil: „Je to majetek státu od roku 1945.” Zrovna na tuhle informaci jsem v tom věku opravdu čekala.

foto: Pernštejn

Pernštejn se za ta léta co tam jezdím, a ted’ už i s dětmi, hodně proměnil. Opravili ho a zkrásněl. Dnes už musíte nechat auto mimo areál. Nejlepší je zaparkovat pod ním, v Nedvědice a malou stoupající lesní pěšinou dorazit až k němu. Vlastně původní cestou.

Je to hrad s největším gotickým opevněním ve střední Evropě. Jeho zdi jsou postaveny z bílého nedvědického mramoru. Stejně jako nedvědický kostel, který dali také postavit páni z Pernštejna. Jejich hrobka se nachází právě tam. Dnes už se ale tady mramor netěží.

Hrad Pernštejn je poměrně rozlehlý. Tvoří ho komplex budov, předhradí, několik nádvoří, hospodářské budovy, brány a nově otevřené zahrady.

Na prohlídku je zde několik okruhů, a to i speciálně pro děti. Hladomorna bývá tou nejoblíbenější.

foto: Pernštejn

K Pernštejnu se váže spousta legend a pověstí. Třeba o parádivé služce Elišce nebo Bílé paní. Ovšem jedna je hmatatelná dodnes. 

O tisu… 

V době, kdy začala stavba hradu, šel tudy pocestný, který nevěřil, že se stavitelům podaří na skále něco vybudovat. Ti mu ale odvětili: „Hrad bude z kamene, nikoliv z tvé víry.” Taková odpověď ho překvapila. Zarazil svoji hůl do země a prohlásil, že uvěří, až zezelená. A tak se stalo. Během stavby opravdu vyrostl tis. Najdete ho v areálu na svahu. Je to jeden z nejstarších tisů u nás. Jeho stáří se odhaduje až na 1000 let. Říká se, že jeho osud je pevně svázán s hradem. Proto je velmi dobře opečováván.

V roce 2005 byl vyhlášen “Stromem roku.”


O autorce:
Herečka, cestovatelka, učitelka jógy, narozená ve znamení Lva 18. srpna 1972 na Vysočině. Dětství strávila v Rovečném. Založila nadační fond YogaHelp, je členkou správní rady Život dětem a stala se patronkou projektu Blueland.

V době otevření divadel ji můžete vidět ve hrách – The Naked Truth – Odhalená pravda, Tančírna, K – Pax svět podle Prota. A nově i v připravované komedii Ocenění v Divadle Radka Brzobohatého.

Pokud máte nějaké dotazy, nebo se jen budete chtít inspirovat tím, co dělá, můžete ji sledovat na jejím Instagramu Petra Špindlerová.

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související