Patří k našim nejkrásnějším hradům. Také proto ho často vyhledávají i filmaři. Točila se tu třeba pohádka Čert ví proč, italská pohádková fantasy Fantaghiro či britský historický seriál Červený Bedrník.
Já mám k němu zcela osobní vztah už od dětství. Bydlela jsem totiž nedaleko a poměrně často Pernštejn navštěvovala. Všechny hradní okruhy znám skoro nazpaměť.
Moji rodiče si zde, v obřadní síni řekli své ano.
A navíc, jako puberťačka jsem tvrdila, že si vezmu jen toho, kdo mi koupí Pernštejn. Na to můj pragmatický otec – právník vždy suše odvětil: „Je to majetek státu od roku 1945.” Zrovna na tuhle informaci jsem v tom věku opravdu čekala.
Pernštejn se za ta léta co tam jezdím, a ted’ už i s dětmi, hodně proměnil. Opravili ho a zkrásněl. Dnes už musíte nechat auto mimo areál. Nejlepší je zaparkovat pod ním, v Nedvědice a malou stoupající lesní pěšinou dorazit až k němu. Vlastně původní cestou.
Je to hrad s největším gotickým opevněním ve střední Evropě. Jeho zdi jsou postaveny z bílého nedvědického mramoru. Stejně jako nedvědický kostel, který dali také postavit páni z Pernštejna. Jejich hrobka se nachází právě tam. Dnes už se ale tady mramor netěží.
Hrad Pernštejn je poměrně rozlehlý. Tvoří ho komplex budov, předhradí, několik nádvoří, hospodářské budovy, brány a nově otevřené zahrady.
Na prohlídku je zde několik okruhů, a to i speciálně pro děti. Hladomorna bývá tou nejoblíbenější.
K Pernštejnu se váže spousta legend a pověstí. Třeba o parádivé služce Elišce nebo Bílé paní. Ovšem jedna je hmatatelná dodnes.
O tisu…
V době, kdy začala stavba hradu, šel tudy pocestný, který nevěřil, že se stavitelům podaří na skále něco vybudovat. Ti mu ale odvětili: „Hrad bude z kamene, nikoliv z tvé víry.” Taková odpověď ho překvapila. Zarazil svoji hůl do země a prohlásil, že uvěří, až zezelená. A tak se stalo. Během stavby opravdu vyrostl tis. Najdete ho v areálu na svahu. Je to jeden z nejstarších tisů u nás. Jeho stáří se odhaduje až na 1000 let. Říká se, že jeho osud je pevně svázán s hradem. Proto je velmi dobře opečováván.
V roce 2005 byl vyhlášen “Stromem roku.”
O autorce:
Herečka, cestovatelka, učitelka jógy, narozená ve znamení Lva 18. srpna 1972 na Vysočině. Dětství strávila v Rovečném. Založila nadační fond YogaHelp, je členkou správní rady Život dětem a stala se patronkou projektu Blueland.
V době otevření divadel ji můžete vidět ve hrách – The Naked Truth – Odhalená pravda, Tančírna, K – Pax svět podle Prota. A nově i v připravované komedii Ocenění v Divadle Radka Brzobohatého.
Pokud máte nějaké dotazy, nebo se jen budete chtít inspirovat tím, co dělá, můžete ji sledovat na jejím Instagramu Petra Špindlerová.