Seriál Petry Špindlerové „Máma na cestách”: Krakov. Po stopách Schindlerova seznamu 

foto: Unsplash

Léto se pomalu blíží a s ním i čas větších výletů. Jeden takový, lehce edukační, jsem s dětmi nedávno podnikla do Krakova. Ano, opět nás sem přivedl náš oblíbený oscarový film Schindlerův seznam od Stevena Spielberga.

Stejně, jako když jsme už dříve navštívili rodiště Oskara Schindlera Svitavy, i tady jsem se dětem snažila vysvětlit, co se za druhé světové války s Židy stalo. Ted’ jsme chtěli vidět ghetto,  jeho fabriku či originální pracovnu, ve které se také natáčelo. 

Našli jsme si krásné ubytování v malém podkrovním bytě kousek od centra, ve starší části města, kam mohli i naši psi, protože my většinou cestujeme i s nimi. Bylo až neuvěřitelné, že přímo proti domu, který se stal našim útočištěm na pár dní, byl bývalý židovský sirotčinec.

Brouzdáním po internetu jsem objevila průvodkyni, která se specializuje na druhou světovou válku. Zařídila nám i vstup do Schindlerova muzea, které má denně limitovaný počet návštěvníků. Je součástí jeho bývalé fabriky. Židovskou čtvrt’ Kaziměř jsme neměli daleko, asi půl hodiny pěšky od místa, kde jsme bydleli.

S naší průvodkyní Kasiou jsme měli sraz na naměstí, kousek od legendární lékárny na začátku kdysi izolovaného ghetta. Byla opravdu úžasná. Hezkou angličtinou dokázala srozumitelně vysvětlit i teenagerům, co se tu začalo dít v září roku 1939. Doslova jí viseli na rtech, znala spoustu zajímavých příběhů.

Provedla nás celou čtvrtí, a na závěr si jako třešničku na dortu nechala muzeum. Před ním byla obrovská fronta. Trošku mě to vyděsilo, ale díky Kasie jsme už měli lístky koupené a její průvodcovská legitimace nám umožnila rovnou vstoupit.

Muzeum je opravdu skvěle koncipované a velmi působivé. Každá jeho část nám dala nahlédnout do doby, kterou si opravdu neumíme představit. Tramvaj se zadní částí určená pouze pro Židy, fabrika, ve které pracovali, až po onu pracovnu se Schindlerovým stolem, lampou a mapou na stěně.



Kasia nám vyprávěla o jeho sekretářce, která distribuovala velmi drahé dárky, nejčastěji diamanty, vysoce postaveným nacistickým paničkám. Tak jak Schindler potřeboval, aby pak mohl pomáhat “svým” Židům.

Krakovské ghetto patřilo k jednomu z největších. Děti byly nejvíc v šoku z toho, za jakých podmínek se zde žilo. Nacistický systém se snažil sem doslova nacpat co nejvíce lidí. Existovaly i přesné směrnice. Tak například na jedno okno, nikoliv místnost, připadalo šest osob.

Poslední částí muzea patří galerii fotografií zachráněných Židů. To bylo opravdu velmi dojemné. Ačkoliv Oskar Schindler byl zvláštní člověk, který holdoval alkoholu a ženám, měl srdce na pravém místě.


O autorce: Petra Špindlerová je herečka, cestovatelka, učitelka jógy, narozená ve znamení Lva 18. srpna 1972 na Vysočině. Dětství strávila v Rovečném. Založila nadační fond YogaHelp, je členkou správní rady Život dětem a stala se patronkou projektu Blueland.


Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související