Seriál Petry Špindlerové „Máma na cestách”: Mnichovo Hradiště

Město plné skrytých pokladů
foto: Mnichovo Hradiště

Nedaleko od Prahy, na levém břehu řeky Jizery, leží toto malebné město. Netušila jsem, jaké může Mnichovo Hradiště skrývat poklady.

Má dcera sem pravidelné už několik let jezdí na divadelně-taneční tábor. Koná se v prostorách starého kapucínského kláštera, kde jsou i ubytovaní. Hned vedle zámku. A tak mi to nedalo, o místě si něco zjistila a lépe ho poznala.

Oba skvosty leží na okraji města, mezi parkem a zahradami.

Součástí kláštera je i barokní kostel Tří králů a kaple svaté Anny. Ta byla vystavěna jako poděkování, protože v polovině 17. století se přehnala morová epidemie a jako zázrakem se Mnichovu Hradišti vyhnula. V klášteře poslední kapucínský mnich dožil v roce 1811. Po té objekt využívali k bydlení i zámečtí úřednící a dnes ho spravuje sdružení Fokus, pro duševně nemocné.

Pokojíky mají krásnou atmosféru. Kupodivu nejsou až tak malé, jak to bývá zvykem u takového typu zařízení. I přesto, že se řád kapucínů vyznačoval záměrnou chudobou a čistotou. Všude najdete ještě staré dřevěné, věky ošlapané, prkenné podlahy. Schodů je tu také požehnaně. Zvlášt’, když táhneme kufr s věcmi na týden a další rekvizity k tomu. Ale pokud vidíte štástnou dětskou tvář, udělali byste cokoliv.

Sousední renesanční zámek je také velmi zajímavý. Kromě toho, že ho lze navštívit v několika okruzích, má rozsáhlou knihovnu s 22 000 svazky. Údajně se o ni staral sám Giacomo Casanova. Najdete zde také historické divadlo s řadou dobových kulis. Mnichovo Hradiště má prostě kouzlo.

Zámecký park se rozprostírá i kolem kláštera a je poměrně rozlehlý. Právě pro jeho tajuplnost ho využili filmaři, a to hned dvakrát. Do pohádek Juraje Herze “Panna a netvor” a “Deváté srdce”. Zřejmě se pan režisér zamiloval do místních zahrad. Moje dcera je na tom podobně.

Hned jak tábor skončí, už se těší na další a okamžitě si zarezervovává místo. Já se zase pokaždé těším na závěrečné představení na dvoře kláštera, které tu vytvořili, včetně kulis, během svého pobytu. O autorce:
Herečka, cestovatelka, učitelka jógy, narozená ve znamení Lva 18. srpna 1972 na Vysočině. Dětství strávila v Rovečném. Založila nadační fond YogaHelp, je členkou správní rady Život dětem a stala se patronkou projektu Blueland.

V době otevření divadel ji můžete vidět ve hrách – The Naked Truth – Odhalená pravda, Tančírna, K – Pax svět podle Prota. A nově i v připravované komedii Ocenění v Divadle Radka Brzobohatého.

Pokud máte nějaké dotazy, nebo se jen budete chtít inspirovat tím, co dělá, můžete ji sledovat na jejím Instagramu Petra Špindlerová.


Seriál Petry Špindlerové „Máma na cestách”: Hrad Zubštejn

foto: Zubštejn

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související