Seriál Petry Špindlerové „Máma na cestách”: Monte Sant’Angelo

Pozoruhodné místo s okouzlující historií.
foto: Monte Sant ‘ Angelo

Itálie, to není jen Řím, Benátky či Florencie… Míst, která stojí za návštěvu je tu mnohem víc. A často předčí i ta nejznámější.

Pokud se ocitnete v jižní Itálii, konkrétně v Apulii na poloostrově Gargano a už budete mít válení na pláži dost, udělejte si výlet do krásného malého městečka Monte Sant’Angelo (Andělská hora). Je to pozoruhodné místo s okouzlující historií.

Jak sám název napovídá, nachází se v horách, ve výšce kolem 800 nad mořem. Je to nejvýše položené obydlené místo na poloostrově Gargano. Cesta sem se vlní půvabnou krajinou plnou zatáček, kdy místy nevíte, jestli máte dávat přednost dřív ovcím nebo kravám.

Zjevení archanděla

Vůbec jsem netušila, že Monte Sant’Angelo je jedno z nejvýznamnějších poutních míst v Itálii. Taky mě to mohlo napadnout, protože podle legendy se právě zde zjevil na konci pátého století archanděl Michael a jeho noha se tu dotkla země.

Přišel s božím vzkazem. A to, aby se místní jeskyně proměnila v chrám Páně. Tak se stalo. Jeskyně opravdu slouží k tomuto účelu a můžete ji navštívit. Nad ní vyrostl kostel a také kamenná zvonice z bílého mramoru.

Při vstupu najdete cedule, které vás upozorní, za jakých podmínek můžete vstoupit. Rouška je v dnešní době samozřejmostí a stala se bohužel součástí naších kabelek. Ovšem nějak jsem pozapomněla na to, že nemají být odhalena ramena a kolena. Bože můj, jak mi tohle mohlo vypadnout? Bylo mi až trapně…

Co ted’? Podívala jsem se na synovu hlavu a nápad byl na světě! Má totiž dlouhé, husté vlasy a často v nich nosí šátek.

“Kryštofe, prosím tě, sundal by sis šátek? Potřebuju si zakrýt ramena. Jsem fakt úplně blbá, nechápu, jak jsem na to mohla zapomenout…” (A to jsem v Itálii několik let žila!?)

“Mami klid, jasný”, zněla spásná odpověď’.

Přehodila jsem si elegantně hippie šáteček, jako by to byl drahý pléd a mohli jsme vyrazit po schodech dolů do jeskyně. Byl zde příjemný chládek, ticho a klid.

Sedli jsme si na chvíli do lavice, dívali se na krásného archanděla Michaela se zlatými křídly a nechali na sebe působit tu mírumilovnou atmosféru, která se zde vznášela.


O autorce:
Herečka, cestovatelka, učitelka jógy, narozená ve znamení Lva 18. srpna 1972 na Vysočině. Dětství strávila v Rovečném. Založila nadační fond YogaHelp, je členkou správní rady Život dětem a stala se patronkou projektu Blueland.

V době otevření divadel ji můžete vidět ve hrách – The Naked Truth – Odhalená pravda, Tančírna, K – Pax svět podle Prota. A nově i v připravované komedii Ocenění v Divadle Radka Brzobohatého.

Pokud máte nějaké dotazy, nebo se jen budete chtít inspirovat tím, co dělá, můžete ji sledovat na jejím Instagramu Petra Špindlerová.


Seriál Petry Špindlerové „Máma na cestách”: Hrad Zubštejn

foto: Zubštejn

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související