Seriál Petry Špindlerové „Máma na cestách”: Pacov

Nečekaný objev
foto: Pelhřimov

Jeli jsme navštívit kamarádku, která bydlí na kraji Vysočiny, mezi Humpolcem a Pelhřimovem. Má chalupu přímo u lesa v malinké vesničce o pěti domech.

Když jsme odjížděli, poslala nás do Pacova, kde je u kravína automat na mléko. To mě úplně nadchlo. Nabrala jsem plastové lahve a vyrazili jsme. Dokroužili jsme po místních silničkách až do cíle. Pacov ale nabídl víc než jen výborné čerstvé mlíčko od krávy. Museli jsme si tam udělat delší přestávku. V jeho centrum totiž najdete jeden skvost vedle druhého. Nikdy předtím jsem tu nebyla, a tak mě to hodně překvapilo.

Na náměstí stojí nádherný kostel a hned za ním další. Ovšem ten patří k zámku, dřívějšímu klášteru. A kdo myslíte, že je jeho tvůrcem? Náš oblíbený Kilián Ignác Dientzenhofer. Děti se smály, že už jsem monotématická, ale já to opravdu nevěděla.

Dnešní podobu dostal celý objekt až na konci devadesátých let. Nejprve byl zrušen klášter řádu bosých karmelitánů, poté tu byl zámek a od roku 1947 zde sídlila vojenská posádka. Podle toho to taky vypadalo. Ve středu náměstí stojí ten další kostel. Je to děkanský chrám svatého archanděla Michaela.

foto: Petra Špindlerová

Váže se k němu pověst o místním člověku, který se vydal na cestu do Jeruzaléma. Ještě předtím, než Pacov opustil, prohlásil, že pokud se nevrátí do roka, má být jeho majetek prodán. Jedna část peněz se má použít na nový zvon v kostele sv. archanděla Michaela, druhá rozdělit mezi místní chudinu.

Vrátil se prý až po mnoha letech a v tu chvíli začal zvon sám od sebe zvonit. V momentě, kdy padl vysílením a zemřel, ustal. My jsme vešli na náměstí a začal zvonit zvon. V tom okamžiku mi naskočila husí kůže. Byl to zvláštní okamžik. Děti sebou úplně trhly.

“Mami, co to má znamenat?”

“Jak to mám vědět… Ale nebojte, to bude jen dobré znamení,” snažila jsem se je uklidnit.

Pacov nabízí spoustu dalších zajímavostí

Městem například prochází 15. poledník. Najdete tu také synagogu, hned kousek od náměstí. Bohužel už jen bývalou, v dost žalostném stavu. Používá se jako sklad. Na návštěvu židovského hřbitova nám už nezbyl čas, ale podle obrázků vypadá krásně. Je stejně jako centrum, kulturní památkou.

Večer, když jsme v pořádku dorazili domů jsem dětem z pacovského mléka udělala kopec palačinek.

Zazvonil zvonec a krásného dne je konec.



O autorce:


Petra Špindlerová je herečka, cestovatelka, učitelka jógy, narozená ve znamení Lva 18. srpna 1972 na Vysočině. Dětství strávila v Rovečném. Založila nadační fond YogaHelp, je členkou správní rady Život dětem a stala se patronkou projektu Blueland.

V době otevření divadel ji můžete vidět ve hrách – The Naked Truth – Odhalená pravda, Tančírna, K – Pax svět podle Prota. A nově i v připravované komedii Ocenění v Divadle Radka Brzobohatého.

Pokud máte nějaké dotazy, nebo se jen budete chtít inspirovat tím, co dělá, můžete ji sledovat na jejím Instagramu Petra Špindlerová.


PETRA ŠPINDLEROVÁ: „Touha musí být větší než strach!”

foto: Petra Špindlerová

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související