Seriál Petry Špindlerové „Máma na cestách”: Úžice a okolí

Obec, odkud pochází otec slavné herečky Audrey Hepburn.
foto: Úžice

Děti mě neustále učí. Kryštof dělal do školy referát o své oblíbené herečce a vybral si Audrey Hepburn. Má ji opravdu moc rád. Samozřejmě ho nejvíc učarovala ve filmu Prázdniny v Římě, který také miluje.

Mám pocit, že o ní ví snad všechno. 

Představte si, že její otec se narodil v Čechách, v obci Úžice, ležící asi 15 km od Prahy směrem na Mělník. Byl z velmi zámožné rodiny, která vlastnila v Úžicích cukrovar. Bohužel opustil rodinu v době, kdy byla Audrey ještě dítě a jejich vztahy byly dost pošramocené. Přišlo nám to až neskutečné, že kořeny této hvězdy sahají až sem.

Vydali jsme se tedy na výlet.

Úžice jsou opravdu malá vesnice s necelou tisícovkou obyvatel. Místo, kde stál původní cukrovar, jsme našli podle komína. Vlastně je to jediná jeho zachovalá část. Krásný cihlový komín. Kryštof měl představu, že si na něj vyšplhá. To jsem samozřejmě v žádném případě nechtěla dovolit. Naštěstí byl žebřík uzamčen řetězy.

Cukrovar byl dostavěn v roce 1856 a plně funkční byl až do let 1998-99. V areálu sídlí v současné době spousta firem a komín obklopují haly.

Běhali jsme kolem něj po prašném plácku, až to nějaký místní člověk nevydržel a přišel se nás zeptat, co tam chceme. Asi mu přišlo divné, že nás zajímá starý cukrovar a stále nás posílal za něj, do nějakého resortu.

Hledali jsme vilu, protože přece u každé fabriky dříve bydlel její majitel nebo aspoň v blízkosti, ale nenašli jsme. Po několika marných pokusech poptávání se u místních, jsme to vzdali. Nakonec nám to nedalo a šli jsme se podívat do resortu, kam nás stále všichni posílali.

Resort Svět je jen pár kroků od “našeho komína”. Je to opravdu krásné místo.

Nečekaný svět…

Po výhledu na plechové, skladové haly se najednou ocitnete v přírodě mezi rybníky, v naprostém klidu. Můžete si zde dát něco dobrého nebo se i ubytovat.

Přišlo nám to až nemožné. Dva tak nesourodí sousedi. A tak jsme znovu zapátrali. Co jsme zjistili, nás velmi překvapilo. Současnému majiteli cukrovaru a jeho pozemků patří i resort Svět.

foto: Resort Svět

Právě on ho vybudoval na místě, kde bývaly dříve odkalovací rybníky. V tu chvíli jsem mu ta plechová monstra odpustila.

Možná by stálo za to, se příště ještě trošku pověnovat komínu a jeho historii.


O autorce:
Herečka, cestovatelka, učitelka jógy, narozená ve znamení Lva 18. srpna 1972 na Vysočině. Dětství strávila v Rovečném. Založila nadační fond YogaHelp, je členkou správní rady Život dětem a stala se patronkou projektu Blueland.

V době otevření divadel ji můžete vidět ve hrách – The Naked Truth – Odhalená pravda, Tančírna, K – Pax svět podle Prota. A nově i v připravované komedii Ocenění v Divadle Radka Brzobohatého.

Pokud máte nějaké dotazy, nebo se jen budete chtít inspirovat tím, co dělá, můžete ji sledovat na jejím Instagramu Petra Špindlerová.


Seriál Petry Špindlerové „Máma na cestách”: Hrad Zubštejn

foto: Zubštejn

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související