Škola pečení: Babiččin snadný chléb. Voňavý a moc dobrý

foto: Unsplash

Máte chuť si doma upéct dobrý chléb? Iva Trhoňová, která o pečení různých dobrot napsala už několik úspěšných kuchařek, vám prozradí svůj rodinný recept.         

„Babička tenhle recept kdysi dávno odněkud opsala, postupem času poupravila, aby jí těsto sedělo a občas nám chléb doma pekla. Je zcela obyčejný a nemůžu říct, že by něčím nějak nadprůměrně vynikal. Ale je to – vedle rohlíků a koláčů, které většina z nás peče pravidelně – prima změna a navíc je tento světlounký chléb nadýchaný, pružný a moc dobrý, svěřila se nám Iva Trhoňová. Takže pokud máte chuť si upéct jednoduchý domácí chléb, tady je recept.

Na babiččin snadný chléb potřebujete:

Kvásek: 100 g vlažné vody, 1 lžička cukru, 100 g hladké mouky, 12-15 g čerstvého droždí

Dále: 180-190 g vody, 3 lžičky drceného kmínu, 50 g strouhaných vařených brambor, 2 rovné lžičky soli (10 g), 400 g hladké mouky

Postup: Všechny suroviny na drožďový kvásek spolu v míse promícháme, zakryjeme utěrkou a necháme 20-25 minut pracovat. K hotovému kvásku pak přidáme zbytek surovin, vymísíme těsto, mísu znovu zakryjeme utěrkou a těsto necháme 45-60 minut kynout. Vykynuté těsto na stole propracujeme, zformujeme do bochníku a vložíme ho do moukou vysypané ošatky. Po 30-45 minutách by měl být chléb vykynutý. S oporou ruky ho vykulíme na plech s pečícím papírem, postříkáme vodou a upečeme ve vyhřáté troubě (230 °C / cca 45 minut).

Tři otázky pro autorku receptu Ivu Trhoňovou:

Jaké pečivo považujete za základ?

Základem je pro mě chléb, hlavně ten kynutý žitným kváskem. Každý si na něj troufnout nemusí, taky potřebuje k dobrému prokvašení delší čas. Proto mám ráda i pečivo drožďové, ať jsou to obyčejné bulky, housky nebo raženky. Do tohoto světlého pečiva se dá lehce propašovat část mouky celozrnné, těsto provonět smaženou cibulkou, drobně krájenou anglickou slaninou nebo strouhaným sýrem. Z obyčejného přílohového pečiva tak hned máme výborné chuťovky, které se dají jíst třeba samotné, bez namazání. Rozmanitost – to je věc, která se mi na kynutém pečivu ohromně líbí.

Jaký je váš nejoblíbenější chléb nebo pečivo? Co máte nejraději?

Dobře prokvašený a upečený český chléb je vynikající vlastně až do úplného spotřebování a nehrozí, že by se zkazil nebo chytil plíseň. Dobrý chleba nás zasytí a nezatíží žaludek, má výbornou chuť a fantastickou vůni.

Jsou vaše recepty složité? Kolik času jejich příprava zabere a dá se to zvládnout, i když chodíme do práce?

Při zaměstnání se dá upéct i kváskový chléb, byť potřebuje více času a plánování než pečivo drožďové. I tak bych si ale pečení tohoto skvostu nechala raději na víkend. Možná je to dané tím, jak chleba vnímám. Stále je pro mě něco víc, než jen obyčejné pečivo, a tak chci mít na práci kolem něj absolutní klid a pohodu. Co se týká ostatního pečiva s droždím, je plánování jednoduché. Většina se dá zadělat jednoduše a poměrně rychle, aniž by jakkoliv utrpěla chuť.

Zdroj: Albatros Media

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související