Škola pečení: Jak na domácí křupavé a nadýchané rohlíky?

foto: Albatros Media

Upéct domácí křupavé rohlíky je lehčí, než by se mohlo zdát. Když tedy víte, jak na to. A navíc to může být i skvělá terapie na odbourání stresu. Při jejich přípravě zapomenete na všechny problémy světa a práci s těstem si náramně užijete.

Že práce s těstem opravdu náramně uklidňuje, je přesvědčená i autorka následujícího receptu Iva Trhoňová, která o pečení různých dobrot napsala už několik úspěšných kuchařek. Na otázku, proč se do něčeho podobného vůbec pouštět, když si voňavé pečivo můžeme koupit v krámě, má jednoduchou odpověď. „Vlastní pečivo může být oproti tomu koupenému zdravější, třeba díky snížení obsahu cukru nebo použití špaldových či celozrnných mouk. Ale hlavně máme přehled o tom, co přesně jíme. A když se pak díváme na voňavý výsledek, který jsme tvarovali vlastníma rukama, nastupuje i určitá příjemná hrdost na to, co jsme dokázali.“

A jakou výbavu pro domácí pečení potřebujeme? Vlastně nic moc. „Na přípravu a uhnětení těsta stačí digitální váha, mísa, naše vlastní ruce a vařečka, ale pohodlnější i rychlejší je hnětení těsta robotem nebo domácí pekárnou,“ radí zkušená pekařka. Neobejdeme se samozřejmě bez trouby nebo alespoň remosky. „Na pravidelné pečení je dobré pořídit si pár drobností navíc – stěrku na těsto, pevnou mašlovačku, váleček či raznici na kaiserky,“ dodává Iva Trhoňová.

Na domácí křupavé rohlíky potřebujete:

  • 260-270 g vody
  • 300 g hladké mouky
  • 200 g polohrubé mouky
  • 1 rovnou lžičku cukru
  • 10 g soli (2 rovné kávové lžičky)
  • 50 g změklého sádla
  • 18-21 g čerstvého droždí

Postup: Na kvásek rozpustíme v troše vody cukr a droždí, přimícháme 1-2 lžíce mouky (vše vezmeme z odváženého, přichystaného množství) a v teple místnosti necháme asi 20 minut kynout. K hotovému kvásku přidáme zbytek surovin a uhněteme pružné těsto, které necháme asi 45-60 minut kynout. Vykynuté těsto na vále propracujeme a rozdělíme na 10-12 kousků.  Po krátkém odpočinku (5-8 minut) každou bulku rozválíme na ovál, ten svineme do rohlíku a celý rohlík ještě mírně rozválíme na delší a tenčí – tím se zároveň upevní jeho svinutí. Na plechu, v teplém a pokud možno vlhkém prostředí (aby neokoraly) je necháme dobře nakynout a potřené vodou je upečeme ve vyhřáté troubě (210 °C / 10-15 minut) s kastrůlkem vody na dně – to kvůli tvorbě páry, ve které rohlíky lépe nakynou. Místo vody můžeme na potření použít vejce (a pak nevkládáme do trouby kastrůlek s vodou), rohlíky lépe chytají barvu. Použité sádlo udrží pečivo poměrně dlouho vláčné.

Iva Trhoňová
Je autorkou čtyř kuchařek: Ruce v mouce, Hrátky s těstem, Upečeno s láskou a Kouzlo domácí pekárny. Najdete v nich recepty na kváskový chléb a pečivo, chleby s droždím, bagety, rohlíky, dalamánky, tyčky a pizzy stejně jako na kynuté sladkosti. A to nejen na ty české, tradiční, ale i na typické zahraniční pečivo. K tomu ještě dostanete tipy na různé pomazánky a další dobroty.

zdroj: Albatrosmedia


Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související