Škola vaření: Domácí salát coleslaw. Jak na něj?

foto: Pixabay

Salát coleslaw patří asi k neznámějším zeleninovým salátům. Neobejde se bez něj žádné pořádné barbecue a mají ho rádi lidé po celém světě. Ale odkud se vlastně vzal a proč má tak zvláštní název?

Salát coleslaw podobě jak ho známe dnes, proslavili Američané. První zmínky o něm se objevují zhruba na konci 19. století, ale za oceán ho s sebou přivezli holandští osadníci. A tady lze vypátrat i původ jeho zvláštního názvu. Slovo coleslaw vzniklo z holandského termínu „koolsla“, což je jen zkrácená verze označení “koolsalade“ . A to neznamená nic jiného než „zelný salát“.

Základní složkou salátu coleslaw je syrové zelí, ostatní přísady a dresinky se v jeho různých variantách poměrně dost liší. Někde používají červené zelí, jinde přidávají více mrkve, červenou cibuli či dokonce jablka. Na propojení se nejčastěji volí majonéza a smetana. Setkat se můžeme také s přidáním podmáslí, hořčice, křenu, celeru, octa i kopru. Ta základní a nejoblíbenější varianta je ale pouze jedna.

Základní recept na oblíbený salát coleslaw

Potřebujete: 1 malou hlávku bílého zelí, 1 bílou cibuli, 2-3 mrkve, 1 lžíci soli, 3 lžíce cukru, 2 lžíce vinného octa, 50 ml zakysané smetany, 50 ml sladké smetany, 200 ml majonézy, asi lžíci čerstvě nastrouhaného křenu, čerstvě namletý pepř.

Postup: Zelí nakrouhejte na nudličky a prosolte. Nechte chvíli stát, aby pustilo vodu a co nejlépe vymačkejte tekutinu. Pak nastrouhejte na nudličky mrkev, cibuli nakrájejte na tenké plátky a vše poctivě promíchejte. V misce smíchejte ingredience na zálivku a vše spojte dohromady. Salát dejte odležet do lednice alespoň na dvě hodiny, nejlépe ale do druhého dne.

Coleslaw s červenou cibulí

Další varianta oblíbeného salátu je ta s červenou cibulí. Oloupejte a nastrouhejte nahrubo mrkev a vložte ji do misky. Jemně nakrájejte polovinu červené cibule a přidejte do mísy. Bílé nebo červené zelí nakrájejte na nudličky a zeleninu promíchejte.

V malé misce smíchejte 3 vrchovaté lžíce majonézy se šťávou z jednoho citronu, přidejte lžíci bílého vinného octa a lžíci celozrnné hořčice. Dochuťte solí a pepřem. Vmíchejte do salátu a nechte odležet.

Proč zařazovat zelí co nejčastěji do jídelníčku?

Zelí je cenným zdrojem vitaminů, zejména kysané zelí je v zimních měsících důležitým zdrojem vitaminu C. Obsažená kyselina mléčná v něm působí jako přirozený konzervant a zajišťuje jeho dlouhou trvanlivost. Zelí obsahuje glukosinoláty, které mu dodávají typickou chuť. Tyto látky mají mnoho zdraví prospěšných účinků. Zelí bylo důležitou základní potravinou společně s obilím, luštěninami a řepou již ve středověku.

Zelí má velmi málo kalorií (červené: 22 kcal / 100 g, bílé: 25 kcal / 100 g) a vysoký obsah vlákniny, takže nás dokáže zasytit na dlouhé hodiny. Je tedy velmi dobrou součástí nízkokalorických jídelníčků při redukčních dietách. Červené i bílé zelí je bohaté na vitamin C, přičemž v červeném zelí je ho o něco více než v bílém. Obsahuje rovněž vitamin E, kyselinu listovou, vitaminy skupiny B a řadu minerálů, zvláště pak vápník a hořčík. Barviva obsažená v červeném zelí působí rovněž jako antioxidanty.

zdroj: www.bbc.co.uk, www.foodnetwork.com, www.nzip.cz, healthline.com

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související