Slavní a alkohol. Které celebrity neuvidíte s drinkem v ruce?

foto: Netflix

Dokážete si představit bujarou hollywoodskou party bez popíjení šampaňského? Budete se divit, ale mnoho slavných tváří alkohol skutečně téměř vůbec nepije a někteří se ho museli vzdát nadobro. A to od Blake Lively, Jennifer Lopez, Colin Farrell až po Brada Pitta…

Abstinující alkoholici

Alkoholismus není nic jiného než chorobná závislost na alkoholu. Příčiny toho, proč u někoho vzniká a u jiného má i pravidelná konzumace alkoholu bezproblémový průběh, mohou být genetické, psychologické i sociální. A ani lékaři se často neshodnou, proč to jeden zvládne a druhému alkohol zcela zruinuje život. Faktem ale zůstává, že dlouhotrvající nadměrné pití, ať už je z jakékoli příčiny, vede často k destrukci organizmu i rodinných vazeb. Něco o tom ví také slavné osobnosti. Mnohé si ale nakonec svou lásku k alkoholu dokázali odpustit, jinak by jejich život měl naprosto fatální spád. Kdo mezi tyto celebrity například patří?

Matthew Perry

Jeden z nejoblíbenějších herců legendárního seriálu Přátelé polovinu života bojoval se svou závislostí na alkoholu. Nedávno se o své zkušenosti podělil i ve své knize Přátelé, lásky a ten ohromný průšvih (Friends, Lovers and the Big Terrible Thing, Headline Publishing Group, 2022). Herec dokonce jednu ze svých nemovitostí předělal na sanatorium pro lidi, kteří také bojují se závislostí. V roce 2015 v rozhovoru pro The Hollywood Reporter s nadhledem podotkl: „Nejlepší na mně je, že když za mnou přijde alkoholik a řekne: ‚Pomůžeš mi přestat pít?‘ Řeknu: ‚Ano. Vím, jak na to.’“

Robert Downey Jr.

Americký herec, producent a zpěvák. K jeho nejvýznamnějším rolím patří ztvárnění Charlieho Chaplina ve snímku Chaplin, za které si vysloužil nominaci na Oscara. Známý je také jako Tony Stark v celovečerních filmech série Marvel Cinematic Universe či jako ironický Iron Mana. I on měl celý svůj život prošpikovaný závislostmi. V rozhovoru pro magazín Vanity Fair v roce 2014 velmi otevřeně hovořil o svém boji s užíváním návykových látek a úspěšné léčbě. V letošním roce tak herec Robert Downay Jr. oslaví desetileté výročí své střízlivosti.

Brad Pitt

Herec William Bradley „Brad“ Pitt držitel dvou Zlatých glóbů za nejlepší mužský herecký výkon. Za výkon ve vedlejší roli ve filmech Dvanáct opic a Tenkrát v Hollywoodu obdržel Oscara. Ani jemu se ale problémy s alkoholem nevyhnuly. Ze svém závislosti se poprvé vyzpovídal v magazínu GQ Style z roku 2017. Když se ho zeptali na jeho zkušenost s pitím, řekl jen: „Už jsem takhle nechtěl žít.“

Christina Ricci

O alkoholismu neměla problém mluvit i herečka Christina Ricci, známá ztvárněním neobvyklých temných postav. Je držitelkou Satellite Award, obdržela také nominace na Zlatý Glóbus, cenu Emmy a Ceny sdružení filmových a televizních herců. Možná právě pro svůj nebývalý talent, který projevila již v útlém věku coby Wednesday Addams v morbidní komedii Adamsova rodina (The Addams Family, 1991), se díky slávě uchýlila k alkoholu. „Prošla jsem si normálním pozdním dospíváním a pít začala kolem 20. Byla to má volba, kterou jsem udělala, protože jsem si myslela, že je to tak správně, řekla v roce 2008 v rozhovoru pro magazín BlackBook.

Naomi Campbell

Divoká a slavná. Taková byla topmodelka Naomi Campbell, která s modelingem začala v 15 letech a vybudovala si pozici jedné ze tří nejznámějších a nejžádanějších krásek 80. a 90. let. V rozhovoru pro Vogue UK v roce 2010 řekla: „Abych byla upřímná, byly chvíle, kdy jsem si myslela, že to nepřežiju. Díky alkoholu jsem mívala spoustu problémů… Nakonec jsem se připojila k Anonymním alkoholikům, abych konečně zůstal střízlivá.“

Gerard Butler

Skotský krasavec, který se přes den zaučoval jako koncipient v jedné právnické společnosti a po večerech zpíval po barech se svojí skotskou rockovou kapelou Speed, svou hereckou kariéru započal v jedné londýnské kavárně. Zde ho totiž oslovil herec a režisér Steven Berkoff a nabídl mu roli v divadelní inscenaci Shakespearovy hry Coriolanus. Z právnické firmy ho ale mezitím propustili pro problémy s alkoholem. S tím se ostatně potýkal léta a později k tomu přišla i závislost na drogách. Ke svému sebeuvědomění dospěl před dvaceti lety. Od té doby se alkoholu ani nedotkl.

Ewan McGregor

Pro herectví se rozhodl díky svému strýci, kterým je herec a režisér Denis Lawson. Ten ho poprvé obsadil v devíti letech do Hvězdých válek. Ztvárnil zde Wedge Antillese. Pít začal velmi brzy, už jako teenager. „Chci říct, že nebylo snadné přestat, zvláště tady ve Skotsku. Naše kultura je velmi svázaná s alkoholem a pravidelným pitím, prozradil herec deníku The Times. Otec čtyř dětí dnes říká, že se musel jít léčit. „ Už toho na mě bylo prostě moc. Byl jsem herec, byl jsem manžel, otec a také jsem byl alkoholik. Chtěl jsem se alkoholu nadobro zbavit. Tak jsem to udělal a život najednou začal být snazší,“ přiznal s tím, že se už posledních patnáct let alkoholu ani nedotkl.

Colin Farrell

Irský herec několikrát bojoval se závislostí na alkoholu. Poprvé mu propadl, když se dostal do Hollywoodu. Naposledy úspěšně ukončil léčení v protialkoholovém zařízení v roce 2018, kam nastoupil po 12 letech nevydařeném abstinování. „Teď dělám trochu jógy, mám rád pěknou túru a piju ovocnou šťávu.“ Zda svou neřest definitivně ukočíroval, to ukáže čas. Zatím podle informací skutečně pět let herec abstinuje.

Bradley Cooper

Americký herec přiznal svou závislost na kokainu a alkoholu poprvé v roce 2013 v rozhovoru pro magazín GQ. Na počátku kariéry mu prý drogy pomáhaly zvednout sebevědomí. Užívání návykových látek mu údajně pomohla překonat průlomová role v komedii Pařba ve Vegas. „Kdybych v tom pokračoval i teď, zničil bych si svůj celý život,“ dodal s tím, že měl štěstí, že k tomuto poznání přišel relativně mladý a svou hereckou kariéru teprve rozvíjel.

Celoživotní abstinenti

Lidé, co nikdy nepijí alkohol nebo jen velmi zřídka, mají obvykle k tomuto kroku své důvody. Buď mají špatnou životní zkušenost z rodiny, kdy mohl být jedním z rodičů či příbuzných alkoholik, nebo prostě chtějí žít zdravý život a bojí se právě závislostí. Kdo patří mezi celoživotní odpůrce alkoholu?

Blake Lively

Herečka a modelka, která ztvárnila jednu z hlavních postav Sereny van der Woodsen v americkém televizním seriálu Super drbna (Gossip Girl, 2012) a objevila se i ve filmech Sesterstvo putovních kalhot, Soukromé životy Pippy Lee, Divoši, Green Lantern či Věčně mladá si na alkohol nepotrpí vůbec. V rozhovoru pro magazín Allure odhalila, že nejenže skoro celý život je jeho odpůrcem, ale že se také nikdy nedotkla žádných drog. „Je to něco, po čem opravdu nijak netoužím.“

Jennifer Lopez

Zpěvačka a herečka pochází z velmi kultivované rodiny. Matka je učitelka, otec počítačový expert. Možná i tento fakt měl vliv na to, že Jennifer je zapřisáhlá abstinentka. Pro magazín InStyle v roce 2003 dokonce řekla: „Nepiji ani nekouřím. Myslím si totiž, že to ničí nejen člověka, ale i jeho pleť“. Není proto divu, že nedávno tvrdě narazila a od svých fanoušků to pěkně schytala. Na svých sociálních sítích totiž propaguje vlastní značku alkoholického nápoje. Sledující ji tak nevybíravým způsobem upozornili na to, že od ní je taková reklama hodně špatným tahem.

Tyra Banks

Americká modelka, herečka, zpěvačka a moderátorka, která se jako první Afroameričanka objevila na obálce časopisů GQ a Sports Illustrated Swimsuit Issue ví, jak i v téměř padesáti vypadat na třicet. Již v minulosti přiznala, že alkohol poprvé a naposledy ochutnala jako náctiletá. „Mám pocit, že jsem měla velké štěstí, protože ve skutečnosti nemám návykovou osobnost. Nikdy jsem nebrala drogy a alkohol jsem pila jen jednou, když mi bylo 12 let,“ řekla magazínu Forbes.

zdroj: Daily Mail, Forbes.com, GQmagazine.com, Marieclaire.com, Hollywoodreporter.com, BlackBook, Vogue.com, Thetimes.co.uk

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související