Sluncem zalitá Kréta je na podzim jako stvořená pro klidnou dovolenou

foto: Unsplash

Přemýšlíte o dovolené na poslední chvíli? O místě se zárukou krásného počasí, liduprázdných pláží, skvělého jídla, výletů do historie… Pak je Kréta jasná volba.

Právě teď září, ale ještě v říjnu je Kréta ideálním místem pro všechny, kdo milují teplo, slunce i teplé moře. A pokud netoužíte se jen tak povalovat na pláži s drinkem v ruce, rozhodně stojí za to tento největší řecký ostrov prozkoumat trochu blíže. Vzduch je tu i v létě příjemně osvěžující, což lze připsat stálému větru meltémi, který od severu Krétu ochlazuje, takže tady i v těch nejparnějších dnech bývá snesitelně. Západní část ostrova, kam míříme, je mnohem zelenější než zbytek ostrova. Krajině vévodí štíty Bílých hor (Lefká Óri), na nichž se leckdy až do června drží sníh. Není divu, nejvyšší hora tohoto pohoří Páhnes je se svými 2453 m.n.m. druhou nejvyšší na ostrově. Vyšší je jen Psiloritis v pohoří Idi Óri, ovšem pouze o tři metry.

Nejlepší výchozí bod?

Pokud nevíte, v které části ostrova hledat ubytování, je bývalé hlavní město Chania a jeho okolí ideální volbou. Druhému největšímu a asi nejkrásnějšímu městu ostrova vévodí malebný přístav. Osídlený byl už Mínojci. Nesmazatelnou stopu tu zanechali Benátčané, kteří zde vládli téměř 400 let a do historie města se výrazně zapsali také Turci, v jejichž područí bylo až do roku 1898. Dnes město patří hlavně turistům. Kolem přístavu a přilehlých křivolakých uličkách najdete bezpočet taveren a míst k příjemnému posezení.

Cestu sem si nejlépe naplánujte k večeru, protože západ slunce pozorovaný od majáku z benátské přístavní zdi, je prostě nádherný. Pěkný výhled je odsud ale také na celý přístav i město. A pokud si chcete něco hezkého koupit, nouzi o výběr suvenýrů a dárečků také mít nebudete. Hlavní třída Chalidon vedoucí z přístavu na náměstí, kde je autobusové nádraží, je plná obchodů, převážně se značkovým zbožím, šperky a koženými výrobky.

Tak, kam nejdříve?

Z Chanie je možné podniknout bezpočet krásných výletů. Ten nejznámější je asi do soutěsky Samaria, kam odsud jezdí i autobus. Horských soutěsek je na ostrově víc, například Ímbros, protínající východní okraj Bílých hor nebo Zákros na východním pobřeží ostrova, které staří Římané využívali jako pohřebiště. Samaria je ale nejznámější a vlastně i nejpůvabnější. Výlet sem opravdu stojí za to. Většinu cesty půjdete z kopce nádhernou přírodou, ovšem chce to dobré boty a jídlo i vodu (ta se dá cestou doplnit ve studánkách) s sebou. Zpět k autobusu vás pak doveze loď.

Největší tahák ostrova

Navštívit Krétu a nevidět starověký Knossós prostě nejde. Doporučujeme zvolit zvýhodněné kombinované vstupné, zahrnující ještě prohlídku Archeologického muzea v Heraklionu. Litovat určitě nebudete. Areál Knossósu, nejproslulejší památky, kterou Kréta nabízí, je rozlehlý a jeho prohlídka zabere více jak dvě hodiny. Pokud si ho ovšem chcete prohlédnout opravdu důkladně. V létě tu bývá dost nesnesitelný hic, ale když se sem vypravíte právě teď v září či říjnu, užijete si to tu mnohem lépe. Přesto je dobré mít s sebou vodu, občerstvení je pouze poblíž vchodu do areálu. Místo je to ale skutečně impozantní. Nasát tu můžete zdejší trochu tajuplnou atmosféru, podívat se do několika opravených komnat a přemítat, jak celý palác před nějakými 3 až 4 tisíci lety asi vypadal. Nebo si jen tak sednout do stínu cypřišů a přemítat o smyslu života…

Sbírky Archeologického muzea, které je přímo ve městě, vás také nezklamou. Kromě neuvěřitelného množství vystavených sbírek vás tu čeká i model Knossósu, na kterém si krásně zopakujete, co jste viděli přímo na místě. Obdivovat budete dozajista i kolekce přenádherných šperků, starých víc jak dva tisíce let. Většina žen by dala i dnes, nevím co za to, aby je mohla nosit.Pláže, které nelze vynechat

Kréta oplývá bezpočtem nádherných pláží, ale k těm nejkrásnějším jednoznačně patří Elafonisi. Jsou to především barvy, co sem ročně lákají tisíce turistů. Narůžovělý písek se odráží v tyrkysově modrém moři a vy si budete připadat jako v exotickém Tichomoří. Pláž je rozlehlá, takže mačkat se určitě nebudete, ale lidí je tu dost. Přesto za návštěvu určitě stojí.

Mnohem větší romantiku si ovšem užijete, když se odsud vydáte po západním pobřeží směrem na sever. Cestou se vám otevřou odzbrojující pohledy na strmá úbočí skal, cypřišové háje a malebné pláže, kde často není ani živáčka. Celé západní pobřeží určitě patří k tomu nejkrásnějšímu, co lze na Krétě vidět.

Zdroj: www.west-crete.com, www.incrediblecrete.gr

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související