Tip na prázdniny: Na kole kolem jihočeského moře

foto: Jihočeský kraj

Široká síť značených cyklotras nádhernou šumavskou přírodou a bohatá turistická infrastruktura dělá z Lipna ráj pro výlety na kole. Na své si tu přijdou pokročilejší cyklisté, úplní začátečníci i rodiny s dětmi.

Pokud se o letošních prázdninách chystáte do okolí naší největší přehrady, máme pro vás pár tipů, co tu určitě neminout, kam se podívat i co dobrého tu ochutnat. A pokud můžete, určitě s sebou vezměte i kola, výletů si tu lze naplánovat bezpočet. Samozřejmě si je tady můžete i půjčit a vyzkoušet, jak krásné je Lipno, když ho objedete na kole. V posledních deseti letech se kolem přehrady vybudovalo skvělé zázemí pro rekreační sporty i odpočinek. Teď v létě jsou tu kromě vodních sportů a procházek nádhernou přírodou největším lákadlem i kilometry cyklostezek v okolí jezera i v přilehlých lesích.

Zábava pro všechny na kole i pěšky

Voda lipenského jezera je jako stvořená pro vodní radovánky. Sice ani v létě nebývá nejteplejší, takže pro ty, kteří dají přednost koupání v bazénu či vířivce je v Lipně nad Vltavou vodní ráj Aquaworld Lipno, kde najdete i finské sauny a tobogán pro děti. Ty nadchne i nedaleké lesní hřiště Království lesa. Nabízí celodenní program pro všechny, kdo si chtějí užít velkou porci zábavy a vyzkoušet různé atrakce. Je inspirované životem v lese, takže děti mají možnost se tu nejen vyřádit, ale dozvědět se i plno zajímavostí z přírody.

A pokud vám po výletě vyhládne, vydejte se do místní cukrárny Povidloň, kde stojí za to nejen lákavý větrník či laskonka, ale také zde vyráběná zmrzlina, vaječný likér nebo čokoládové či brusinkové sušenky. Tým šéfcukráře Michala Mandyse vše připravuje přímo před očima návštěvníků.

Oblíbenou formou trávení volného času na Lipně je také turistika. Na celodenní výlet po okolí pro vás máme hned několik tipů. Navštívit můžete Medvědí horu, Čertovo kopyto nebo Godošovu poustevnu, tedy místa, kam dorazíte snadno po značených cestách a užijete si krásnou přírodu i výhledy na jezero. A pokud stále váháte, kam se kolem jihočeského „moře“ vydat, nabízíme vám přehled těch nejkrásnější cyklotras. Klidně je vyzkoušejte všechny, rozhodně je to zážitek…

Jezerní (50,5 km)

Rovinatá nenáročná trasa poskytující neustálý kontakt s Lipnem, doplněná dvojnásobnou plavbou přívozem. Trasa vhodná i pro rodiny se staršími dětmi s možností několika hezkých zastávek.

Trasa cyklostezky: Frymburk (převoz) – Frýdava (červená; č. 1019) – Rozcestí u Mostu (č. 1033) – Kyselov – Přední Zvonková (modrá; č. 1020) – Bližší Lhota (převoz) – Horní Planá (č. 33) – Hůrka – Černá v Pošumaví – Milná – Frymburk. Tuto trasu lze případně prodloužit o cca 20 km po Jezerní cyklo a in-line stezce z Frymburku na Frýdavu (přes Lipno nad Vltavou, hráz a Přední Výtoň).

Lipenská magistrála (58,5 km)

Nově vybudovaná nenáročná páteřová cyklotrasa Lipenská magistrála spojuje hlavní turistická centra Lipenska. Celá trasa je vhodná i pro rodiny s dětmi.

Trasa cyklostezky: Nová Pec – Horní Planá – Hůrka – Černá v Pošumaví – Milná – Frymburk – Slupečná – Lipno nad Vltavou – Loučovice – Čertova stěna – Vyšší Brod

Kolem Lipna na Vítkův hrádek (30 km)

Krásný výlet šumavskou krajinou s místy náročnějším stoupáním zakončený sladkou odměnou v podobě nejkrásnějšího výhledu na celé Lipno. Trasa vede z Frymburku po jezerní cyklostezce kolem Lipna do Přední Výtoně, odkud začíná stoupání lesní asfaltovou cestou s omezeným provozem ke zřícenině hradu Vítkův hrádek, kde najdete i skvělou restauraci v hotelu Svatý Tomáš. Po občerstvení vás už čeká jen sjezd ze Svatého Tomáše na Frýdavu, odkud se můžeme vrátit do Frymburku kolem Lipna, nebo přívozem.

Okolo Lipna (108 km)

Trasa kolem celého Lipna nabízí možnost vychutnat si to nejlepší z obou lipenských břehů. Délkou i členitostí terénu patří k náročnějším trasám, které ocení zkušenější bajkeři.

Trasa cyklostezky: Loučovice (č. 33) – Čertova stěna – Vyšší Brod (č. 1033) – Mnichovice – Kapličky – Spáleniště – Pasečná –  Kyselov – Račín – Přední Zvonková – Zadní Zvonková – Huťský Dvůr – Schwarzenberský kanál – Nová Pec (č. 33) – Horní Planá – Hůrka – Černá v Pošumaví – Milná – Frymburk – Slupečná – Lipno nad Vltavou – Loučovice

Po stopách Adalberta Stiftera (66 km)

Cyklostezka vedoucí od rodného domu „básníka Šumavy“ Adalberta Stiftera krajinou, kterou tak rád popisoval ve svých dílech až ke zřícenině hradu Vítkův kámen a do bydliště Stifterovi nenaplněné lásky Fanny Greiplové Frymburku. 

Trasa cyklostezky: Horní Planá (převoz) – Bližší Lhota (modrá; č. 1020) – Přední Zvonková (č. 1033) – Zadní Zvonková (CLO) – rakouská Kanalstrasse – Ježová (CLO) – Koranda (červená; č. 1019) – Rozcestí u Janovy cesty (č. 1033) – Svatý Tomáš – Vítkův kámen (zelená; č. 1021) – Frýdava (převoz) – Frymburk (č. 33) – Milná – Černá v Pošumaví – Hůrka – Horní Planá.

Rakouská (38,6 km)

Tato cyklostezka vede atraktivní šumavskou přírodou na české i rakouské straně. Největším zážitkem jsou krásné scenérie Plešného jezera s vrcholem Plechý. Po prudkém sedmikilometrovém stoupání následuje zasloužená svažující se trasa, ideální pro nerušenou relaxaci uprostřed šumavských lesů.

Trasa cyklostezky: Nová Pec – Říjiště – Plešné jezero – Plechý – Holzschlag – Schönbach – Zadní Zvonková – Přední Zvonková (modrá; č. 1020) – Bližší Lhota (převoz) – Horní Planá (č. 33) – Nová Pec

Schwarzenberská cesta (61 km)

Zajímavý a naučný výlet krajinou podél Schwarzenberského plavebního kanálu, který sloužil k plavení dřeva ze Šumavy po Dunaji až do císařského hlavního města Vídně. Rovinatá trasa vhodná k víkendovým výletům.

Trasa cyklostezky: Černá v Pošumaví (bílá; č. 1033) – Dolní Vltavice (převoz) – Kyselov (č. 1033) – Rozcestí u Janovy cesty (červená; č. 1019) – Koranda – Ježová (CLO) – rakouská Kanalstrasse – Zadní Zvonková (CLO; č. 1033) – Nová Pec (č. 33) – Horní Planá – Černá v Pošumaví.

Vltavským kaňonem (39.9 km)

Cyklostezka vltavským kaňonem kolem přírodní rezervace Čertova stěna-Luč začíná a končí ve Vyšším Brodě.

Trasa cyklostezky: Vyšší Brod (č. 1033) – Mnichovice – Kapličky – Spáleniště (Gulgwald CLO 2km; červená; č. 1019) – Přední Výtoň (č. 1033) – Frýdava (převoz; č. 33) – Frymburk – Lipno nad Vltavou – Loučovice – Čertova stěna – Vyšší Brod.

Nová porce adrenalinu na Stezce korunami stromů

Lipenská Stezka korunami stromů letos slaví desáté narozeniny a návštěvníci mají možnost nově okusit adrenalinové atrakce v podobě lanové sítě umístěné ve výšce dvaceti metrů nad zemí. Originální síť z pevných lan je určená pro skutečné odvážlivce. Je zavěšená dvacet metrů nad zemí a není tak stabilní jako dřevěná lávka.

Když ji chcete přejít, musíte překonat svůj strach ze ztráty pevné půdy pod nohama a možná také závratě z nezvyklé výšky. Pokud to dokážete, odměna v podobě pořádné dávky adrenalinu vás rozhodně nemine! A jestli se na to necítíte, pokračujte klidně po dřevěné lávce. I tak si užijete jedinečný výhled z výšky 940 m.n.m. na okolní jižní část Šumavy a Novohradské hory. Při dobré viditelnosti zahlédnete i 200 km vzdálené Alpy.

Nechybí ani fotografická výstava Stezka Lipno aneb jak to všechno začalo mapující výstavbu Stezky, která je doplněná mnoha zajímavými technickými i jinými informacemi. Na své si tak přijdou neúnavní dobrodruzi i sběratelé informací.

zdroj: Kraj-jihocesky.cz, Lipensko.cz, Lipno.cz, Stezkakorunamistromu.cz

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související