Tip na prázdniny: Užijte si Vysočinu z koňského sedla

foto: Jaroslav Horák

Vysočina je doslova protkaná turistickými a cyklistickými stezkami. Tušíte ale, že je tu také několik set kilometrů značených stezek pro koně a jezdce? Přesněji bezmála 900 km hipotras  a několik desítek jezdeckých stanic.

Nápadů, jak strávit prázdniny, není nikdy dost. A pokud zrovna nevíte, jak si tohle léto co nejlépe užít, máme tu pro vás skvělý tip. Už jste se někdy projížděli krajinou a kochali se její krásou z koňského sedla? Nejvyšší čas to vyzkoušet. Tak vzhůru na koně!

Kam na koně?

Kraj Vysočina protíná 864 km dlouhá síť hipotras. Stezky vedou převážně po lesních a polních cestách a jsou značené čtvercovými značkami s barevným kolečkem uprostřed umístěnými ve výšce očí jezdce na koni. Síť tvoří dvě páteřní červené stezky, které vedou přes Telč na Jihlavsku do Golčova Jeníkova na Havlíčkobrodsku a od Dukovan na Třebíčsku až na Žďársko. Z Třebíčska přes Jihlavsko až k hranici s Jihočeským krajem vede modrá stezka.

Tyto hlavní cesty doplňují propojky, které jsou značené zeleně a žlutě. Po každých 20 až 30 km narazíte na jezdeckou stanici, kde můžete ustájit koně a přespat. Mnohé stanice nabízí ubytování pro nenáročné cestovatele – ve vlastních stanech nebo pod přístřeškách. Na své si přijdou ale i ti náročnější, kteří chtějí sportovní zážitek spojit s odpočinkem ve wellness. Jezdecké stanice jsou připravené na zkušené jezdce i začátečníky. Pokud máte o ježdění zájem, můžete absolvovat základní výcvik, děti se můžou povozit v ohradě. Některé stanice nabízí ale také svezení na bryčce, v kočáře nebo westernové ježdění. Vzhůru na vrchol Křemešník

Farma Hrnčíř je ráj pro všechny milovníky koní, a to už od roku 1940. Pro začínající i pokročilé jezdce je tu připravená jezdecká hala i venkovní jízdárna. Pokud byste se vy nebo vaše děti, kterým je alespoň 10 let, chtěli naučit jezdit, můžete se zapojit do základního výcviku na lonži. Pokud už nějaké zkušenosti máte, můžete vyrazit na projížďku do okolní přírody, která rozhodně stojí za návštěvu. Farma totiž stojí na úpatí hory Křemešník, jednoho z nejvyšších vrcholů Českomoravské vrchoviny. Pokud vám místní krajina a atmosféra farmy učaruje natolik, že byste tu chtěli strávit několik dní, ubytujte se v apartmánu v klidné části areálu.

Nově zrekonstruovanou Chaloupku u Bílého potoka najdete u Nového Města na Moravě. Líbit se tu bude všem, kdo mají rádi klid, les, sbírání hub, cyklistické a pěší výlety a spoustu zvířat na dosah. Chaloupka totiž patří k nedaleké Ekofarmě Rakovi. Tady se můžete zapojit do péče o místní kozy, ovce, morčata nebo králíky, projet se na traktoru a povozit se na koních. Pokud se budete chtít v horkém létě ochladit, vyrazte na koupaliště do Nového Města na Moravě nebo Žďáru nad Sázavou, případně vyzkoušejte některé z okolních přírodních variant. A nezapomeňte si na farmě pořídit místní dobroty, které všechny nesou označení BIO. 

Spojte jízdu na koni s wellness a gastrozážitkem 

Pokud chcete spojit zážitek z koňského hřbetu také s odpočinkem ve wellness a skvělou kuchyní, vyrazte na Statek Blatiny. Kromě projížděk pod dohledem zkušených instruktorů, které si užijí jak začátečníci, tak pokročilí jezdci, tu nabízí také moderní ubytování s výhledem do krajiny a privátní finskou a parní aroma saunu. Navíc se zde i výborně najíte – restaurace u Paňmámy ocenili i v průvodci Foodology a v Gastromapě Lukáše Hejlíka.

Na své si přijdou také milovníci kávy. Přímo v obci Blatiny najdete stylovou kavárnu a pražírnu HOFR, kde už od roku 1994 nabízí příjemné posezení, spoustu domácích dobrot a skvělou kávu z místní pražírny, kterou si můžete odvést i s sebou domů.

Máte na koních už něco naježděno a chtěli byste vyrazit na delší výlet než jen po louce nebo jízdárně? Vydejte se k prameni Dyje na QRanch. Odtud můžete v sedle vyrazit na šestihodinový výlet na hrad Roštejn. Připravení jsou tu ale také na úplné začátečníky nebo zájemce o westernové ježdění. Po celém dni stráveném na koni si nezapomeňte pořádně odpočinout. Variant tu máte více než dost, od vířivky, sauny, masážní sprchy, přes solnou jeskyni až po masérnu. Děti se mezitím můžou zabavit třeba řáděním v zorbingových koulích. 

Tip pro náročné 

Svatá Kateřina je moderní resort s propracovanými a nadstandardními službami, který uspokojí i ty nejnáročnější návštěvníky. Ubytovat se můžete v hotelových pokojích nebo v glampingové lesní chatě a za zmínku stojí také místní restaurace, kde vaří z lokálních a sezónních surovin. V nabídce jsou ajurvédské procedury, masáže, koupele, peelingy nebo venkovní vířivka, ale taky krásné prostory pro cvičení jógy a pilates, můžete si zahrát golf nebo si zaplavat v bazéně. Součástí resortu je také jezdecká stanice, kde se můžete povozit na koních v jízdárně, nebo absolvovat výcvik a vyrazit do okolní přírody. 

Zdroj: vysocina.eu, irozhlas.cz

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související

Napsat komentář