Jen pár minut cesty od Dolního Dvořiště se už za týden otevírá unikátní historická památka, tvrz Tichá. Takže pokud přemýšlíte, kam se v jižních Čechách vypravit o prázdninách na výlet, máte cíl.
Rekonstrukce tvrze trvala dlouhých 12 let a nyní mají její návštěvníci konečně možnost ji spatřit v celé její kráse. Hrázděné patro a krov věže byly postavené originálními středověkými metodami za pomoci tesařů z celé České republiky. Hradní věž je vysoká celkem 28 metrů a je nejjižnější hradní vyhlídkovou věží v České republice. Návštěvníkům se odtud nabízejí opravdu krásné výhledy zejména na Šumavu (Bärenstein 1077 m.n.m.) a Novohradské hory (Kamenec 1073 m.n.m.).
Co vás tu čeká?
Uvnitř tvrze se nachází expozice vybavená funkčními středověkými kachlovými kamny, nábytkem, dřevěným obložením stěn a stropu, dýmníkem a topeništěm, určeným i k vaření. Budova muzea poskytne možnost seznámit se se středověkou podobou tvrze prostřednictvím modelu tvrze z roku 1480. A v sedmi vitrínách si můžete prohlédnout různé archeologické nálezy včetně kahanu, hrnečku, mincí a kachlů. Doplňkovou trasou bude prohlídka palácových sklepů z doby založení tvrze okolo roku 1280. Kdysi tu prý byli vězněni rakouští zajatci, o jejichž osudu se toho ale mnoho neví.
Samostatná část je věnovaná jednomu z českých rytířů a majiteli tvrze Janovi z Michalovic, který se na konci 13. století proslavil v mnoha evropských bitvách. Po celých téměř 700 let tvořilo většinu obyvatel obce Tichá (někdy také Opolec, Oppolz), vzdálené je 2 km od tvrze, německy hovořící obyvatelstvo, což se samozřejmě změnilo po druhé světové válce.
Unikátní záchrana
Ještě před pár lety byla tvrz Tichá součástí zanedbaného a rozpadlého statku. Pečlivá rekonstrukce ji ale změnila od základu. Velká věž s hrázděným obytným patrem a dlátkovou střechou pokrytou dřevěnými šindely je jediná svého druhu v České republice. Společně s branskou věží dnes tvoří dominantu celého areálu doplněného o budovu muzea a krčmu „U Čápa“. Znalce bude jistě zajímat, že tu čepují pivo z tvrze Žumberk.
Rybník Hláska, jenž byl kdysi zdrojem vody a zaplňoval hluboký příkop kolem tvrze, dnes tvoří romantickou kulisu celého areálu. Základní obnova tvrze skončila v říjnu 2021, ale spolek pro její obnovu s ní má další plány. Prvním z nich má být založení zdejšího nového čapího hnízda.
Tvrz Tichá je součástí Zemské cesty, která vede podél řeky Malše až k Dunaji a je na ní 17 českých a rakouských hradů. Jedná se o česko–rakouský projekt, který má za úkol především propagovat hrady a zámky v Jižních Čechách a v rakouském Mühlviertelu. Projekt je zařazený do mezinárodního programu INTERREG. Český název cesty je připomínkou českého krále Přemysla Otakara II., který nechal tehdejší zemskou stezku mezi Lincem a jižními Čechami upravit a rozšířit. Rakouský název projektu zní Burgen und Schlösserweg. Celá trasa je dlouhá cca 215 km.
Zdroj: Jihočeská centrála cestovního ruchu, www.hradynamalsi.cz