Tip na výlet: Broumovsko, ráj skalních měst

Skalní divadlo / foto: Jaroslav Winter

Přemýšlíte, kam o svátcích vyrazit na výlet? Máme pro vás skvělý tip! Pokud hledáte kraj se silným geniem loci, zajeďte na Broumovsko. Objevíte okouzlující barokní kostely roztroušené po malebné krajině, pískovcová skalní města i vpravdě božský klid. A nečekané množství různých kulturních akcí.

Broumovsko, tak trochu „opomíjená“ část severovýchodních Čech nabízí svým návštěvníkům opravdu hodně. Kombinace nádherné přírody a jedinečně promyšlené skupiny barokních kostelů dělá z tohoto kouta republiky místo s unikátní atmosférou. Tušili jste například, že tu můžete vidět jedinou kopii Turínského plátna ve střední Evropě? Těch překvapení je ovšem mnohem víc.

Vzhůru do skal

Hlavní turistickým tahákem jsou Adršpašsko-teplické skály, největší pískovcové skalní město v Evropě a zároveň nejnavštěvovanější v naší republice. Majestátní kamenné útvary, temné rokle, jezírka nebo středověké zříceniny nadchnou každého. V hlavní sezoně tu bývá dost lidí, můžete ale využít méně frekventovaný vstup z osady Skála a po cestě se stavit v zámečku Bischofstein na něco dobrého. Za návštěvu stojí i masiv Broumovských stěn, na nějž navazuje za hranicemi s Polskem národní park Stolové hory s vrcholem Velká Hejšovina. V minulosti se zde skrývali partyzáni, nyní je výborným úkrytem před ruchem měst . Kousek stranou je stolová hora Ostaš, ze které lze pozorovat hnízdící sokoly stěhovavé.

Unikátní barokní krajina

Tolik barokních kostelů na jednom místě nenajdete nikde na světě. Tím je Broumovsko proslulé. Architektonické skvosty převážně z dílny Kryštofa a Kiliána Ignáce Dientzenhoferových byly počátkem letošního roku zapsány na seznam Národních kulturních památek ČR. Najdete je u obcí Šonov, Božanov, Ruprechtice, Martínkovice nebo Otovice. Jeden z nejstarších dřevěných kostelů v Evropě se nachází na broumovském hřbitově a pochází z roku 1450 a při jeho stavbě nebyl použit jediný hřebík. Na vnějších stěnách se dočtete i různé zajímavosti, například, že v roce 1542 město sužovaly velké nálety kobylek.

Milovníci architektury ocení i jedinečné statky broumovského typu, vystavěné v druhé polovině 19. století a jsou k vidění v Božanově, Šonově nebo Křinicích, kde se 23. července v jednom ze statků dokonce koná hudební festival Bigboš Křinice.


Turínské plátno

Nejvelkolepější sakrální stavbou je broumovský klášter, jehož součástí je původně gotický kostel sv. Vojtěcha. Vedle bohaté a cenné výzdoby je zde k vidění jediná kopie Turínského plátna ve
střední Evropě. Kostelní krypta skrývá 34 mumií a kdysi tu byla uložena i největší kniha světa – Codex gigas neboli Ďáblova bible. Klášter už dávno neslouží jako příbytek pro duchovní, dnes tu najdete například galerii, restauraci nebo kavárnu. Po rekonstrukci v roce 2015 tu vzniklo Vzdělávací a kulturní centrum Broumov, které nabízí mimo jiné program v Dětské galerii Lapidárium nebo hudební a literární rezidence, kde mohou umělci hledat inspiraci a prostor pro svou tvorbu.

Broumovské náměstí / foto: Stanislav Stařík

Z kulturou i dobrým jídlem

Vedle známého festivalu Za poklady Broumovska, při kterém se každou prázdninovou sobotu zaplní klasickou hudbou v provedení předních českých i zahraničních umělců jeden z Broumovských kostelů, tu můžete navštívit třeba festival Broumovská kytara (25. 6.), kde letos zahrají Prago Union, Gaia Mesiah či Janek Ledecký. Pro milovníky divadla je během léta připravena letní scéna Klicperova divadla z Hradce Králové v broumovských klášterních zahradách. V nedalekém Hronově se každoročně koná Jiráskův Hronov, nejvýznamnější přehlídka amatérského divadla u nás.

Při návštěvě Broumovska byste si neměli nechat ujít ani nabídku regionálních produktů. Za návštěvu i ochutnávku masných výrobků stojí Ekofarma Bošina, na ovčí farmě v Šonově zase najdete širokou nabídku sýrů. Regionální novinkou letošního roku je také řemeslný horský sýr Braunauer.

Broumovsko je zkrátka region nabízející široké možnosti vyžití, a i proto se Broumov vydal za kandidaturou na Evropské hlavní město kultury 2028. „Stavíme na bohaté historii, kdy byl Broumov díky benediktinům nebo působení vrcholných barokních stavitelů Kryštofa a Kiliána Ignáce Dientzenhoferových význačným regionem v rámci Evropy. A potenciál vidíme i v geografické pozici. Z české perspektivy se může zdát, že město leží na periferii, když se však zadíváme z evropského měřítka, Broumov se vlastně nachází v srdci Evropy,“ říká starosta Broumova Jaroslav Bitnar.

Zdroj: Agentura pro rozvoj Broumovska, nadační fond Broumov



Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související